16.10.2019
Dzisiejszy tekst dotyczy sprawy WADA v. Sun Yang & FINA i wiążącej się z nią innowacji w kwestii jawności postępowań przeprowadzanych przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu. Rozprawy na wniosek stron będą odbywały się jawnie co oznacza ich upublicznianie szerokiemu gronu odbiorców. Oprócz uczestnictwa na sali sądowej będzie można również śledzić transmisję online.
Sama sprawa tocząca się przed CAS dotyczy wydarzeń z września 2018 roku, kiedy to miało dojść do kontroli antydopingowej przeprowadzonej przez International Doping Control Management Company (IDTM), firmy współpracującej ze Światową Agencją Antydopingową (WADA) w domu wielokrotnego mistrza świata w pływaniu Sun Yanga. Czynności z nią związane nie mogły odbyć się zgodnie z poszanowaniem procedur, ponieważ sportowiec dopuścił się wielu odstępstw od obowiązujących reguł m.in. kontrolerów wpuścił do domu dopiero po kilku godzinach, próbka z materiałem do badania uległa zniszczeniu. Sprawa trafiła do Światowej Organizacji Pływackiej, gdzie rozstrzygnięto na korzyść pływaka ze względu na wykazanie przez obrońcę Sun Yanga błędów proceduralnych popełnionych przez kontrolerów. Z taką decyzją nie zgodziła się Światowa Agencja Antydopingowa i zaskarżyła ją do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.
Jest to kolejna afera dopingowa z udziałem Sun Yanga. Początek kłopotów sportowca miał miejsce pięć lat temu. W maju 2014 r. podczas mistrzostw kraju w Hangzhou kontrola antydopingowa wykazała, że Yang miał w organizmie zabroniony stymulant – trimetazydynę. Karą była trzymiesięczna dyskwalifikacja nałożona przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) oraz grzywna w wysokości ok. 800 dol., nałożona przez chińską federację pływacką.
Jak czytamy w oświadczeniu Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) z dnia 14 października 2019, rozprawa (WADA v. Sun Yang & FINA) odbędzie się 15 listopada 2019 r. w Montreux w Szwajcarii. Na wniosek stron będzie to rozprawa jawna a więc możliwy będzie udział publiczności i jej utrwalanie za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz. Jest to sprawa szczególna, ponieważ w całym orzecznictwie CAS do tej pory mieliśmy tylko jeden taki przypadek – w 1999 r. Michelle Smith de Bruin v. FINA (również sprawa związana z pływaniem). Na decyzję Trybunału o upublicznieniu rozprawy na pewno miało wpływ jedno z rozstrzygnięć ETPCz - Mutu & Pechstein v. Switzerland z 2018 r. – sprawa, która miała istotne znaczenie w kwestii jawności postępowań dyscyplinarnych przed odpowiednim organem. ETPCz orzekł, że zakaz ujawniania takiego typu rozprawy jest niezgodny z zasadami dotyczącymi publicznego charakteru postępowań w sprawach cywilnych. Od tamtej pory CAS nie może zakazać upubliczniania postępowań, po tym jak strona o to zawnioskuje, o ile nie ma ku temu ważnych powodów m.in. względy moralne czy bezpieczeństwo publiczne.
Regulacje dotyczące jawnej rozprawy znajdziemy w przepisach proceduralnych CAS:
R44.2
„ (…) Dopóki strony nie postanowią inaczej, rozprawa jest niejawna. (…)”
R57
„(…) Na żądanie osoby fizycznej, która jest stroną postępowania, rozprawa będzie jawna, jeśli dotyczy kwestii dyscyplinarnych. (…)”
Rozprawa będzie transmitowana na stronie internetowej CAS – https://www.tas-cas.org/en/index.html. Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie, które umożliwi wielu zainteresowanym uczestnictwo w postępowaniu przed Trybunałem. Być może zapoczątkuje to udostępnianie podobnych spraw dla szerszego grona odbiorców w przyszłości i dzięki temu lepiej poznamy pracę i funkcjonowanie CAS.
(fot. swimswam.com)
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.