07.11.2019
Limity wynagrodzeń występują w wielu dyscyplinach sportowych na całym świecie. Regulacje NFL, NHL, NBA czy też dziś omawiane przepisy Rugby, pokazują wpływ i istotę kontrolowania finansów w dzisiejszym sporcie. Profesjonalna Liga Rugby – Premiership Rugby, wprowadziła zasadę limitu płac w 1999 roku w celu zagwarantowania stabilności i konkurencyjności rozgrywek krajowych.
Określony pułap płac w Rugby warunkuje ilość wydawanych pieniędzy przez klub na pensje dla zawodników w trakcie sezonu. Limit ten nie określa dokładnie, ile można przeznaczyć na konkretnego gracza lecz ustala granice płacowe dla wszystkich zawodników łącznie. Klub, rozglądając się za wzmocnieniami, musi brać pod uwagę roczny budżet przeznaczony na pensję i tak dopasować swoje plany transferowe, aby przestrzegać ustalonego progu finansowego, który wynosi 7 milionów funtów na sezon. Okres ten liczony jest od 1 lipca do 30 czerwca. W skład opłat wchodzą m.in. wynagrodzenie podstawowe, bonusy, koszty zakwaterowania, koszty związane z wykorzystywaniem wizerunku zawodnika, honorarium dla agenta a także kwota za podpisanie umowy przez zawodnika. Każdego roku we wrześniu, wszystkie kluby Premiership Rugby są zobowiązane przedłożyć całą dokumentację i sprawozdania finansowe managerowi ds. Salary Cap, natomiast w październiku i listopadzie, niezależni audytorzy przeprowadzają kontrolę w klubach i tworzą raport, który jest prezentowany zarządowi ligi. Ponadto, manager ds. Salary Cap ma prawo monitorować każde porozumienie zawierane między klubem a zawodnikiem w celu zagwarantowania poszanowania przepisów dotyczących limitu wynagrodzeń.
Jeden z klubów Premiership Rugby – Saracens Rugby Club, według zarzutów na podstawie dochodzenia przeprowadzonego przez organ ligowy, naruszył przepisy limitu wynagrodzeń. Niezależny panel, powołany przez podmiot ds. rozwiązywania sporów w Premiership Rugby, miał rozstrzygnąć czy zarzuty były zasadne i jeśli tak, to orzec karę dla klubu. Decyzją tego organu, klub Saracens Rugby Club w sezonach 2016-17, 2017-18 i 2018-19 nie ujawnił informacji dotyczących wynagrodzeń zawodników i przekroczył dopuszczalne limity płacowe. Mając na uwadze powyższe, panel orzekł karę pieniężną w wysokości ponad 5 milionów funtów oraz karę odjęcia 35 punktów ligowych.
Drużyna Saracens Rugby Club świętująca zdobycie mistrzostwa (żródło - https://www.linkedin.com/company/saracens-rfc/ )
W uzasadnieniu organ stwierdził, że ograniczanie wysokości wynagrodzeń oddziałuje pozytywnie na konkurencje i utrzymanie rentowności i stabilizacji finansowej klubów czy też kontrolowanie presji inflacyjnej. Klub Saracens Rugby FC skorzystał ze swojego prawa do odwołania do organu arbitrażowego, zagwarantowanego przez przepisy regulaminów ligowych. Warto zaznaczyć, że podstawą jego wniesienia może być tylko naruszenie przepisów proceduralnych lub prawa materialnego przez organ wydający zaskarżoną decyzję czy też jego irracjonalne postanowienie.
Saracens Rugby Club przez ostatnią dekadę zdominowali rozgrywki ligowe, zdobywając 7 mistrzostw kraju. Kara pieniężna w wysokości ponad 5 milionów funtów być może spowoduje, że nie będą w stanie zapłacić pensji swoim zawodnikom, a odjęcie 35 punktów poskutkuje tym, że drużyna zajmie ostatnie miejsce w ligowej tabeli z 26 punktami na minusie.Takie okoliczności mogą zapoczątkować poważny kryzys klubu i konieczną przebudowę drużyny. Jest to na pewno jedna z głośniejszych afer związanych z Rugby w ostatnich latach, tym bardziej, że chodzi o jeden z najlepszych klubów w Anglii, którego zawodnicy regularnie występują w reprezentacjach narodowych.
(fot. pixabay)
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.