30.10.2019
Niemiecka drużyna Bundesligi – SC Freiburg, napotkała na pierwsze problemy związane z obecnie budowanym, nowym stadionem. Korzystanie z obiektu będzie mocno ograniczone ze względu na przepisy dotyczące ustawowej ochrony przed hałasem.
Mieszkańcy osiedla znajdującego się w pobliżu nowo wybudowanego stadionu zaskarżyli pozwolenie na budowę obiektu i tym samym wyrazili swój sprzeciw dla organizowania w przyszłości imprez sportowych ze względu na hałas, który powodują.
Decyzją sądu administracyjnego w Badenii-Wirtembergii z dnia 2. października 2019 mecze na nowym obiekcie nie będą mogły być rozgrywane przez cały tydzień po godzinie 20 oraz w niedzielę między 13 a 15 - w porze na odpoczynek i czas wolny od pracy. Jako, że niektóre mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech rozgrywane są w piątki o 20:30, w soboty o 18:30 i w niedziele o 18:00, a czasami zdarzają się również spotkania w niedziele o 13:30 i poniedziałki o 20:30, S.C. Freiburg będzie mógł grać jedynie w soboty i niedziele o 15:30, ponieważ wyżej wymienione terminy kolidują z przepisami rozporządzenia dotyczącego ochrony przed hałasem pochodzącym z obiektów sportowych. Dokładnie chodzi o § 2 rozporządzenia:
„Obiekty sportowe mogą być budowane i użytkowane tylko w taki sposób, by nie przekraczać wartości immisji wymienionych w ust. 2-4 (…) 55 dB w ciągu dnia, 40 dB w nocy.(…)a także w czasie odpoczynku i wolnym od pracy, a więc w niedziele między godz. 13 a 15 i we wszystkie dni tygodnia po godz. 20”
Organ administracji publicznej, który wydał pozwolenie na budowę stadionu, odwołał się od decyzji sądu administracyjnego, twierdząc, że przytoczoną w uzasadnieniu podstawą tego orzeczenia były nieaktualne przepisy rozporządzenia. Sąd administracyjny postanowił rozpatrzyć odwołanie i z oświadczenia prasowego z dnia 24 października 2019 wynika, że strony zostaną wysłuchane przez sąd w celu zbadania sprawy po raz drugi.
Decyzja sądu administracyjnego ma bardzo duże znaczenie dla klubu z Freiburga, ponieważ muszą oni spełniać wymogi licencyjne, aby grać na co dzień w najwyższej klasie rozgrywkowej. Problem stadionu musi zostać rozwiązany do wiosny 2020, a więc do rozpoczęcia procesu licencyjnego na kolejny sezon. Wszystkie kluby Bundesligi, według statutu DFL Deutscher Fussball Liga, są zobowiązane do posiadania stadionu spełniającego wymogi organizowania na nim meczów we wszystkich możliwych terminach rozgrywek. Jeśli nie spełnią tego warunku, będą musieli wskazać stadion alternatywny w innym mieście.
Budowa obiektu mieszczącego 35 tys. osób, która kosztowała około 76 milionów euro, może okazać się olbrzymim niepowodzeniem. Celem budowy nowego stadionu jest przecież możliwość organizowania na nim meczów piłkarskich, które przez to, że powodują hałas,mogą skutecznie pozbawić kibiców i drużyny SC Freiburg szansy na rozgrywanie spotkań domowych. Sprawa pozostaje jeszcze kwestią otwartą, o nowej decyzji sądu administracyjnego na pewno poinformujemy.
(fot. badische-zeitung.de)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.