Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Polska piłka na start

26.05.2020

Zaległym ćwierćfinałowym meczem Pucharu Polski między Miedzią Legnica i Legią Warszawa rozpoczyna się dziś restart polskiej piłki nożnej. W środę w Pucharze Polski zagrają Stal Mielec z Lechem Poznań, a już w piątek restart rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy i pierwsze dwa mecze zaległej 27. Kolejki. Na „pierwszy ogień” idzie spotkanie we Wrocławiu, gdzie od godziny 18,00, Śląsk mierzyć się będzie z Rakowem Częstochowa.

By do tego wszystkiego doszło musieliśmy przeżyć prawie trzy miesiące. Ostatnie mecze rozgrywane były w weekend 7 i 8 marca, a 13 marca w piątek Rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego i mecze z kolejki od 13 marca już się nie odbyły. Jak pamiętamy dwa, trzy dni wcześniej był już czas, że jedni grać chcieli, a inni już nie.

Potem, 20 marca ogłoszono stan epidemii, później jeszcze wiele się zdarzyło, ale konkluzje z tego są następujące, że rozgrywki Ekstraklasy, 1. Ligi, 2. Ligi oraz Pucharu Polski na szczeblu centralnym sezonu 2019/2020 zostają wznowione. Tytaniczna praca wielu ludzi z Polskiego Związku Piłki Nożnej Ekstraklasy S.A. spowodowała, że zostały stworzone odpowiednie dokumenty medyczne, jest zgoda rządu, to co w dokumentach już jest realizowane, bo przecież od początku to co zapisane jest realizowane. Są też odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujące i można grać.

Oczywiście gramy na szczeblach, o których mowa powyżej, od 3. Ligi „w dół” już nie. Tam oczekiwanie na nowy sezon i obserwowanie sytuacji w kraju i na całym świecie.

W dniach restartu, o którego planach już pisałem i spoglądając na obostrzenia sanitarne w żużlowej Ekstralidze pora na dokumenty „medyczne” PZPN bez których nie byłoby restartu[1]. Składają się na nie:

- Zalecenia Zespołu Medycznego PZPN dla LEKARZA KLUBOWEGO dotyczące postępowania z osobami wchodzącymi w skład Zespołów szkoleniowych celem ograniczenia transmisji zakażenia wirusem SARS-CoV-2,

- ZALECENIA DOT. ORGANIZACJI I POBYTU W HOTELU ZESPOŁU SZKOLENIOWEGO,

- ZALECENIA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OSOBY Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU,

- ZALECENIA DOT. ORGANIZACJI PROCESÓW PODCZAS DNIA MECZOWEGO NA STADIONIE,

- ZALECENIA DOTYCZĄCE STOSOWANIA PODSTAWOWYCH ŚRODKÓW PREWENCYJNYCH HIGIENY OSOBISTEJ,

oraz WYTYCZNE DLA FIZJOTERAPEUTÓW.

Zgodnie z pierwszych z tych dokumentów kluczową osobą w realizacji wytycznych w klubie, który uczestniczy w restarcie rozgrywek jest lekarz klubowy.

To on czuwa nad codziennym wypełnianiem formularzy oceny medycznej przez wszystkie osoby Zespołu szkoleniowego, aż do zakończenia rozgrywek. To on w porozumieniu z Zespołem Medycznym PZPN ustala warunki włączenia do Zespołu szkoleniowego nowych członków, spoza pierwotnej listy 50 osób zgłoszonych przez klub przed wdrożeniem w życie postępowania zgodnego z dokumentem pt. Założenia powrotu do treningów i rywalizacji sportowej klubów piłkarskich PKO Bank Polski Ekstraklasy. Wreszcie to on wnioskuje do Zarządu Klubu o wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za higienę. Do obowiązków koordynatora ds. higieny należy inicjowanie i nadzorowanie wszelkich działań mających na celu ograniczenie zagrożeń rozprzestrzeniania się zakażenia podczas wspólnych treningów i meczów.

Do zadań koordynatora należą:

  1. zwracanie uwagi na unikanie ryzykownych zachowań sanitarnych (np. związanych z nieprzestrzeganiem odpowiedniej odległości w szatni, gabinecie fizjoterapeutów itp.);
  2. dbałość o stosowanie środków ochrony indywidualnej, zarówno przez zawodników, jak pozostałych członków Zespołu szkoleniowego;
  3. zapewnienie dostępu do środków dezynfekcyjnych w szatniach, łazienkach i tunelu dla zawodników;
  4. aktywny udział w działaniach logistyczno-organizacyjnych w miejscach treningowych i meczowych poza strefą zero.

W zaleceniach uregulowano również inne ważne procedury takie jak dołączenie do Zespołu szkoleniowego. Ono może odbywać się w 2 trybach:

  1. tryb standardowy – po zgłoszeniu do PZPN nowego członka Zespołu szkoleniowego zarządza się jego 14 dniową izolację; w ostatnim dniu izolacji wykonuje się badanie serologiczne;
  2. tryb przyspieszony – po zgłoszeniu do PZPN nowego członka Zespołu szkoleniowego PZPN kieruje go na badanie wymazowe (RT-PCR) i w przypadku ujemnego wyniku powtórnie wykonuje się wymaz w 5-7 dobie izolacji, począwszy od dnia pobrania pierwszego wymazu – w tym przypadku koszty badań ponosi Klub.

Określono też procedurę po stwierdzeniu w Zespole (drużynie piłkarskiej i w jej otoczeniu – przyp. M.Ż.) kontaktu wysokiego ryzyka (np. kontakt z osobą zakażoną) lub wystąpieniu objawów infekcji sugerujących COVID-19. Wówczas osoba podejrzana jest natychmiast odsunięta od Zespołu i pozostaje w izolacji domowej lub poddana stosownej opiece ambulatoryjnej. Lekarz niezwłocznie informuje o tym fakcie Zespół Medyczny PZPN celem ustalenia właściwej dla danego przypadku strategii postępowania.

Zgodnie z pkt. 6 tych zaleceń, w przypadku stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u członka Zespołu szkoleniowego, Lekarz zawiadamia właściwą dla miejsca pobytu stację sanitarno-epidemiologiczną. Natomiast w pkt. 7 określono ważną, nadzorczo-konsultacyjną rolę Zespołu Medycznego PZPN, bowiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych zdarzeń medycznych, nieujętych powyżej, lub wszelkich wątpliwości, Lekarz powinien skonsultować się z Zespołem Medycznym PZPN.

Warto przytoczyć również konkluzję z Zaleceń Zespołu Medycznego PZPN dla LEKARZA KLUBOWEGO dotyczące postępowania z osobami wchodzącymi w skład Zespołów szkoleniowych celem ograniczenia transmisji zakażenia wirusem SARS-CoV-2:

Należy podkreślić, że opracowany wspólnie przez ESA i PZPN program powrotu do rozgrywek w Polsce, nie zabezpiecza w 100% bezpieczeństwa zdrowotnego piłkarzy i innych uczestników projektu, a jedynie minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. To w dużej mierze od postawy Lekarza klubowego i rzetelnego koordynowania procedur medycznych opracowywanych na potrzeby pandemii będzie zależeć powodzenie programu i bezpieczeństwo jego uczestników”.

Kilka przykładów obostrzeń wynikających z tych dokumentów. Np. zgodnie z pkt. 3 ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH ORGANIZACJI I POBYTU W HOTELU ZESPOŁU SZKOLENIOWEGO należy, zarezerwować hotel lub sekcję hotelu, lub piętro, na wyłączność dla Zespołu szkoleniowego – tak, aby minimalizować kontakt z gośćmi i obsługą hotelu. Należy także, o ile jest możliwe:

  1. zapewnić wydzielenie strefy wyłącznie dla Zespołu – korytarz, jadalnia, sala konferencyjna, winda, itp.,
  2. wybrać pomieszczenia, które pozwolą zapewnić dystans 2 m dla każdej obecnej osoby lub wprowadzić system zmianowy,
  3. zapewnić rejestrację Zespołu szkoleniowego zdalnie i grupową, z wyprzedzeniem – tak, aby przekazać klucze do pokojów bez konieczności indywidualnego odbioru kluczy i rejestracji,
  4. zakazać korzystania przez Zespół szkoleniowego ze stref wspólnych w hotelu, w szczególności: SPA i fitness, baru, holu głównego i poczekalni,
  5. zakazać Zespołowi szkoleniowemu przyjmowania gości.

Ściśle określone zostały także zasady postępowania w przypadku pozytywnego wyniku. Zgodnie z ZALECENIAMI POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OSOBY Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU, Lekarz ma obowiązek zarządzić natychmiastową izolację osoby z wynikiem pozytywnym i poinformować służby Sanepidu (obowiązek zgłoszenia) oraz koordynować dalsze procedury. Lekarz musi też przekazać stosowną informację do Zespołu Medycznego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ma obowiązek  współpracować z Sanepidem w sprawie dalszego postępowania i monitoruje realizację przekazanych przez Sanepid zaleceń (obowiązków). Ponadto informuje Zespół (drużynę) o przypadku zakażenia, starając się zadbać o spokój w Zespole (racjonalne decyzje, konsultacje, kontrola przestrzegania zasad higieny itp.) i wreszcie obserwuje i przeprowadza kliniczne badanie występowania objawów u pozostałych członków Zespołu.

Zawodnik ma następujące obowiązki w przypadku pozytywnego wyniku testu:

  1. Jeśli pojawią się objawy choroby, natychmiast powiadamia lekarza Zespołu.
  2. Natychmiast rozpoczyna izolację się na zasadach kwarantanny, aby nie zarazić członków rodziny i członków Zespołu.
  3. W przypadku objawów chorobowych unika wytężonego wysiłku fizycznego.
  4. Indywidualny program ćwiczeń domowych podczas kwarantanny realizuje tylko po konsultacji z lekarzem klubu.

Klub natomiast ma obowiązek:

  1. Nie podawać informacji nt. pozytywnego przypadku do publicznej wiadomości, ponieważ weryfikacja zakażenia i choroby oraz przejrzysta dokumentacja możliwych dróg transmisji jest sprawą nadrzędną.
  2. Utrzymywać kontakt telefoniczny z zawodnikiem w celu upewnienia się, że zawodnik w przypadku ewentualnej kwarantanny będzie miał zapewnione odpowiednie zaopatrzenie i warunki izolacji przez 2-3 tygodnie (bez objawów) oraz w czasie po ustąpieniu objawów (w przypadku choroby).
  3. Upewnić się, że pozytywny przypadek został zgłoszony do Zespołu Medycznego PZPN.

Zachęcam do zapoznania się z tymi dokumentami też po to by pokazać zawodnikom, piłkarzom-amatorom działaczom mniejszych klubów, że poza niemożnością grania w niższych ligach wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, kontynuowanie sezonu byłoby połączone z takimi procedurami, których w piłce amatorskiej nie sposób byłoby dochować.

 

[1] żródło: https://www.laczynaspilka.pl/federacja/dokumenty-zespolu-medycznego-pzpn-dotyczace-wznowienia-rozgrywek-pko-ekstraklasy1

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

  1. Zakres obowiązywania
    1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
    2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
    3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
    1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
    1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
      1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
      2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
      3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
      4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
    2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
      1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
      2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
      3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
    3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

      Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
    4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
    5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
    1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
    2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
    3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
    4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
    1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
    2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
    3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
      1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
      2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
    4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
      1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
      2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
      3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
    5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
    6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
      Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
  6. Postanowienia końcowe
    1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
    2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.