20.05.2020
Piłkarska Bundesliga, zarówno 1., jak i 2. wystartowały. Jakie wrażenia? To już każdy sobie odpowie, bo jest zdecydowanie inaczej, ale jest pośród tego powiew optymizmu. Czekamy na start/restart rozgrywek w Polsce. W piątek 29 maja rusza 27. Kolejka piłkarskiej Ekstraklasy, która miała być rozgrywana od 13 do 15 marca. Nieco wcześniej rozegrane zostaną zaległe mecze ćwierćfinałowe piłkarskiego Pucharu Polski między Miedzią Legnica i Legią Warszawa oraz Stalą Mielec i Lechem Poznań. Oczywiście, podobnie jak w transmisjach z Niemiec będziemy widzieć mecz z obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa, bez publiczności, z odstępami na ławkach rezerwowych, bez prezentacji, bez przywitania, ale to konieczność.
W Polsce czekamy też jeszcze na restart pierwszej i drugi ligi piłkarskiej, bowiem w niższych klasach rozgrywki już zakończone i czekamy na…
… no właśnie, start żużla.
12 czerwca – to data przewidzianego startu żużlowej Ekstraligi to wynika z kalendarza zamieszczonego w „Regulaminie Sanitarnym PZM – zawody żużlowe” oraz z przepisów ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które dozwalają. Wcześniej regulowało to rozporządzenie z 2 maja, które zostało uchylone przez ten właśnie akt prawny z 16 maja.
W tym rozporządzeniu, rozgrywki Ekstraligi żużla i ich prowadzenie jest jednym z wyjątków od ograniczeń z § 7 ust. 1 oraz § 8. Ograniczenia działalności sportowej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w grupie 93.1) i rekreacyjnej w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z), prowadzonej, polegają na całkowitym zakazie prowadzenia działalności, z wyłączeniem m.in. działalności na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym – bez udziału publiczności.
Teraz o przepisach dotyczących treningów.
Zgodnie z § 18 ust. 3 ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym, od dnia 29 maja 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r., może przebywać, bez udziału publiczności, w tym samym czasie, nie więcej niż:
1) 50 osób w strefie parku maszyn o powierzchni co najmniej 1000 m2,
2) 14 osób w strefie toru i płyty wewnątrz toru o powierzchni co najmniej 12 000 m2,
3) 15 osób w strefie parku technicznego o powierzchni co najmniej 500 m2 – z wyłączeniem ich obsługi.
O kalendarzu startu rozgrywek żużlowych i terminach, w jakich to wszystko ma się odbywać, aż do 12 czerwca pisałem już TUTAJ.
Jest on oczywiście ujęty w Regulaminie Sanitarnym, w którym znajdujemy również cztery najważniejsze zasady z rozpoczęciem i prowadzeniem rozgrywek:
W Regulaminie szczegółowo określono również uprawnienia organu prowadzącego rozgrywki czyli spółki Ekstraliga Żużłowa sp. z o.o.:
Podmiot zarządzający jest uprawniony w szczególności do:
Z kolei do najważniejszych obowiązków klubu należą: udzielanie podmiotowi zarządzającemu wszelkich informacji o stanie zdrowia zawodników, mechaników i klubowych osób funkcyjnych i urzędowych w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem 2019-nCoV; wyznaczenie Komisarza Sanitarnego; wykonywanie postanowień Regulaminu Sanitarnego oraz wykonanie jednolitego oznaczenia stref na obiekcie zgodnie z wytycznymi Speedway Ekstraligi (nazwa rozgrywek – przyp. M.Ż.).
Podzielenie obiektu na strefy podczas treningów i podczas meczów ma zapobiegać przebywaniu wszystkich osób na całym obiekcie i sprzyjać dystansowaniu społecznemu tak ważnemu w czasach epidemii. Oczywiście krzyżowanie się osób w strefach podczas treningu jest dozwolone, ale jest uregulowanie w Regulaminie Sanitarnym.
„W przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności, kilka wyznaczonych osób funkcyjnych może mieć konieczność czasowo przemieścić się do innej strefy z uwagi na charakter wykonywanych obowiązków lub w celu reakcji na zdarzenie podczas treningu”.
Zatem mamy konieczność zaistnienia przesłanki „szczególnych okoliczności”, np. w razie wypadku zawodnika lub zawodników.
Uprawnieni do poruszania się pomiędzy strefami są:
- Strefa parku maszyn,
- Strefa toru i płyty wewnątrz toru,
- Strefa parku technicznego.
- Strefa toru i płyty wewnątrz toru - wyłącznie w pojazdach konserwacji toru lub w celu naprawy bandy wokół toru.
- Strefa toru i płyty wewnątrz toru,
- Strefa parku maszyn.
To tylko jeden przykładów dotyczących treningów.
Mecze
Te do odwołania ograniczeń wprowadzonych przez administrację państwową, mecze będę rozgrywane bez udziału publiczności. Każdy mecz będzie obsługiwany przez niezbędną do obsługi wydarzenia ekipę osobową zgłoszoną do Speedway Ekstraligi, przeszkoloną w zakresie reżimu sanitarnego i wyposażoną w podstawowe środki ochrony osobistej przez klub organizatora.
Tu oczywiście, na czas meczu, na obiekcie zostaną wydzielone nie krzyżujące się strefy. Ponadto przez cały okres rozgrywek bezwzględnie obowiązują następujące zasady:
„
- pojemniki z płynem dezynfekującym,
- kosze na śmieci,
- pojemniki z mydłem w płynie (dotyczy toalet),
- ręczniki jednorazowe (dotyczy toalet),
„
To tylko pierwszych pięć zasad, jest ich więcej. Pokazuję je po to by zobrazować z jakimi obostrzeniami mogą być rozgrywane mecze.
Podobnie jak podczas treningów mamy tutaj „Strefy dla zawodów”, z tym że jest ich więcej niż podczas treningu:
Zatem maksymalnie nie więcej niż 190 osób będzie mogło pracować podczas meczu.
Kilka innych ważnych wymogów do spełnienia z Regulaminu Sanitarnego przedstawię poniżej, i tak”
I - Motocykle używane podczas meczu muszą być zdezynfekowane przed i po meczu.
II - Niezbędne narzędzia używane przez mechaników i zawodników muszą być zdezynfekowane przed i po meczu.
III - Podczas narad trenera z zawodnikami musi być zachowany dystans 2 m pomiędzy uczestnikami narady.
IV - Na podestach do oglądania zawodów znajdujące się tam osoby muszą zachować dystans 2 metrów między sobą.
V - Budka telefoniczna musi być wyposażona w pojemnik z płynem dezynfekującym (dla niewtajemniczonych, dodam dla przykładu, że chodzi o budkę z której dzwoni się z parku maszyn do sędziego np. w sprawach spornych albo kierownik podaje obsadę biegów nominowanych – przyp. M.Ż.).
VI - W budce telefonicznej może przebywać wyłącznie jedna osoba i tylko podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej. Po wejściu do budki telefonicznej każda osoba musi zdezynfekować ręce. Podczas rozmów telefonicznych budka musi być otwarta.
W tym artykule nie sposób oczywiście przedstawić wszystkich zaleceń, obostrzeń, nakazów i zakazów. Zainteresowanych odsyłam na stronę Polskiego Związku Motorowego.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny, fot. portal samorządowy)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.