14.05.2020
Już tylko dwa tygodnie pozostały do restartu rozgrywek piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy. W planach na dokończenie sezonu jest rozegranie brakujących 11 kolejek, czterech z rundy zasadniczej (27. – 30. kolejka) oraz siedmiu z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową (31. – 37. Kolejka). To w sumie 88 meczów. Pierwsze spotkanie w piątek 29 maja we Wrocławiu, gdzie o godz. 18.00, Śląsk zmierzy się na Stadionie Wrocław z Rakowem Częstochowa.
Piłkarze i osoby zaangażowane w mecz w strefie „zero”, o której mowa będzie poniżej przeszli już izolację i pierwsze testy, o czym zresztą pisaliśmy już na prawosportowe.pl. Zespoły już trenują. Jeśli chodzi o stadiony i boiska na których trwają treningi klubów Ekstraklasy do meczów restartu ligi obowiązują obostrzenia nałożone przepisem § 20 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie, z tym przepisem, na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna, bez udziału publiczności, od 4 maja do 9 maja 2020 r. w tym samym czasie mogło przebywać nie więcej niż 14 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi, a od dnia 10 maja do 24 maja 2020 r. może przebywać już nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi. Zatem trening tak, ale na nie więcej niż 25 osób.
Miejmy nadzieję, że sytuacja epidemiczna w poszczególnych drużynach, których piłkarze i członkowie sztabów szkoleniowych i medycznych poddani są izolacji sportowej, podobnie zresztą, jak i od niedawna sędziowie. Arbitrzy szykują się już do sezonu w izolacji, nie będą musieli sędziować w maskach. Będą obowiązywać przyłbice i gwizdki elektroniczne, będzie także VAR podczas meczów Ekstraklasy.
Mecze rozgrywane będą bez publiczności, ale i tak będzie szereg obostrzeń.
Wczoraj szeroko zaprezentowano dokument pn. „Załącznik nr 3 do Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy w sezonie 2019/2020 i następne. Aktualizacja Regulaminu w związku z ograniczeniami w zakresie organizacji meczów w okresie stanu epidemii COVID-19”. Wypowiedzi włodarzy spółki Ekstraklasa i przedstawiciela firmy produkującej sygnał, „Ekstraklasa Live Park” znajdą Państwo tutaj.
A my już przechodzimy do tej aktualizacji Regulaminu w związku z ograniczeniami w zakresie organizacji meczów w okresie stanu epidemii COVID-19. Najważniejszym wydaje się podział stadionu na którym rozgrywany będzie mecz ligowy na cztery strefy. Zgodnie z art. 1 i 2 Rozdziału I Regulaminu:
1.Szczegółowe zasady dostępu do poszczególnych stref na stadionie w zakresie organizacji meczów w okresie stanu epidemii COVID-19 do zakończenia sezonu 2019/2020 określają odrębne Zasady organizacji meczów w okresie stanu epidemii.
2.O ile w odrębnych przepisach nie określono inaczej:
Strefa zero (0) - oznacza strefę boiska, strefę techniczną, strefę brzegu boiska, wyjście na murawę, szatnie, korytarz do szatni oraz wszelkie miejsca, w których mogą przebywać zawodnicy oraz sztaby trenerskie w trakcie zawodów, w tym drogi dojścia od autokarów do szatni.
Strefa jeden (1) - oznacza Strefę Wozów oraz Trybunę TV (co do zasady powinna być to dotychczasowa trybuna dla prasy, zlokalizowana w centralnym punkcie trybuny głównej, na wyższym poziomie oraz drogi dojścia i oddzielne wejście do strefy 1, na poziomie murawy, zlokalizowane co do zasady w lewym, dolnym rogu boiska.
Strefa druga (2) – obejmuje Trybunę dla Prasy oraz inne trybuny - miejsca dostępne dla osób obecnych na stadionie zgodnie z odrębnymi przepisami prawa powszechnego. Do strefy 2 należą tez stanowiska foto, które mogą znajdować się na trybunach za bramkami lub mogą być wyznaczone w innym miejscu w strefie 2, wskazanej przez klub.
Strefa trzecia (3) – obejmuje wszystkie miejsca poza bryłą stadionu, do granicy terenu imprezy masowej (w standardowych warunkach organizacji zawodów), co do zasady do zewnętrznego ogrodzenia obiektu.
Źródło: Ekstraklasa
Ze strefy przeznaczonej dla mediów do odwołania wyłączone są strefa zero, a w szczególności i bezwarunkowo:
Wszystkie osoby uprawnione do przebywania w poszczególnych strefach zobowiązane są do noszenia w widocznym miejscu identyfikatorów.
Przyjrzyjmy się teraz jak wyglądać będzie prezentacja drużyn:
Art. 3.1. Wejście na Murawę
3.1.1. Wejście na murawę to obszar mieszczący się przy Brzegu Boiska, bezpośrednio za wyjściem z Tunelu i Korytarzy z Szatni (zob. schemat). Organizator zawodów jest zobowiązany do wyznaczenia powyższej strefy tak, aby umożliwić w niezakłócony sposób pracę ELP[1].
Mamy więc obostrzenie wynikające ze stanu epidemii. Kolejnym obostrzeniem jest liczba 15 dziennikarzy na jeden mecz.
Zgodnie z 4 Regulaminu, do obowiązków Klubu należy oddanie do dyspozycji mediów przy okazji każdego meczu:
Natomiast pomieszczenie robocze dla dziennikarzy i Strefa Mieszana (Mix Zona) będą wyłączone z użytkowania na okres ograniczeń związanych z organizacją meczów z powodu stanu epidemii COVID-19.
Newralgicznym miejscem będzie uregulowane w art. 5.1.Miejsce dla wozów transmisyjnych –Strefa Wozów. Zgodnie z art. 5.1.3. Dostęp do Strefy Wozów co do zasady mają tylko i wyłącznie osoby będące w izolacji sportowej, posiadające odpowiedni identyfikator uprawniający do przebywania w Strefie Wozów. Co do zasady identyfikator ELP/C+/Multiproduction oraz nazwisko na liście w Książce Produkcyjnej zezwala na wejście do Strefy Wozów
Poza innymi ograniczeniami dotyczącymi tej strefy, rozmieszczenia kamer, o którym na obrazku poniżej zgodnie z art. 5.8.1. wszystkie prezentacje zawodników, dekoracje oraz inne okolicznościowe wydarzenia zostają zawieszone do odwołania.
Nieco inaczej będą wyglądać wywiady z zawodnikami w telewizji i inne elementy transmisji, do których oglądając mecze w TV jesteśmy przyzwyczajeni. Zgodnie z przepisami Rozdziału II „ZARZĄDZANIE I KOLEJNOŚĆ PRZEPROWADZANIA WYWIADÓW”, Kluby -gospodarze i goście - powinny wskazać osoby odpowiedzialne za koordynowanie pracy z dziennikarzami w zakresie przeprowadzania wywiadów. Osoby takie powinny być w izolacji sportowej i mieć kontakt z piłkarzami i trenerem przed, w czasie i po meczu. Co do zasady taką osobą powinien być Kierownik drużyny lub inna osoba wyznaczona do tej czynności przez Klub. Rzecznik prasowy Klubu przekazuje takiej osobie informację z którymi zawodnikami/trenerami nadawcy meczu „na żywo” chcą przeprowadzić wywiady. Mamy więc dodatkowe obowiązki dla kierownika zespołu. I obowiązek dla dziennikarza – reportera, który powinien teraz zwracać się w pierwszej kolejności do osoby wskazanej przez Klub jako odpowiedzialnej za koordynowanie pracy z dziennikarzami, a nie bezpośrednio do piłkarzy czy trenerów. Kierownik drużyny lub inna osoba wyznaczona do tej czynności przez Klub powinna przyprowadzić wskazanego zawodnika/trenera do miejsca przeprowadzania wywiadów, wyznaczonego przez ELP (Ekstraklasa Live Park). W szczególności dotyczy to wywiadów odbywających się tuż po zakończeniu pierwszej połowy i po zakończeniu meczu.
W okresie obowiązywania znowelizowanego Regulaminu oraz ze względów bezpieczeństwa, wprowadza się zakaz nagrywania przyjazdów drużyn. Nie obejrzymy, więc kadrów zawodników wysiadających autokaru i udających się do szatni.
Wiele obostrzeń dotyczy także konferencji prasowej. Zgodnie z przepisem art. 5.1. Konferencja prasowa po meczu jest zamknięta dla mediów zewnętrznych. Wziąć w niej udział mogą jedynie rzecznik klubu, tłumacz, członkowie drużyny, klubowy operator video oraz jeżeli zajdzie taka konieczność przedstawiciele Ekstraklasa Live Park. Konferencja odbywa się odrębnie dla obydwu drużyn (po jednym szkoleniowcu i co najmniej jednym zawodniku).Zgodnie z art. 5.6.konferencja prasowa odbywa się w formie audiowizualnej –pod postacią transmisji na żywo prowadzonej na kanałach Klubu i realizowana musi być przez media klubowe. W pierwszej części konferencji zadawane będą pytania przekazane rzecznikowi klubu przez dziennikarzy stacji posiadających prawa, a w drugiej części pytania pozostałych dziennikarzy, którzy jednak muszą nie później niż 3 godziny przed meczem zarejestrować się w specjalnym systemie. Podczas konferencji, Rzecznik czyta pytania informując –podając imię i nazwisko reportera oraz jego redakcję -w czyim imieniu zadaje pytanie. Rzecznik prasowy ma prawo dowolnego wyboru zadawanych pytań i nie ma obowiązku zadawania wszystkich pytań, jakie zostaną przesłane przez dziennikarzy.
Mam nadzieję, że na podstawie regulaminu medialnego, który dotyczy dziennikarzy udało mi się pokazać choć część obostrzeń jakie w okresie epidemii koronawirusa będą obowiązywać podczas meczów piłkarskiej PKO BANK POLSKI EKSTRAKLASY. W moim kolejnym blogu będzie o Regulaminie Sanitarnym rozgrywek żużlowej Ekstraligi.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
[1] ELP – Ekstraklasa Live Park - producent sygnału telewizyjnego z meczów Ekstraklasy.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.