05.12.2017
Zgodnie z odpowiedzią Ministra Sportu i Turystyki na interpelację nr 15784 przedstawiony został wstępny plan prac resortu sportu na kolejne lata oraz podsumowanie dotychczasowych działań. Ministerstwo planuje inicjatywy m.in. w zakresie polepszenia infrastruktury lekkoatletycznej, wdrożenia nowego programu rozwoju małej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym, czy uruchomienia Akademii Zarządzania Sportem przy Instytucie Sportu.
Według stanu na październik 2017 r. w życie weszły ustawy:
- ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie (Dz. U. poz. 1051);
- ustawa z dnia 28 sierpnia 2017 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
W kolejnych latach planowane jest podjęcie prac nad następującymi projektami ustaw:
- Ustawa o zmianie ustawy o sporcie (tzw. drugi krok),
- Ustawa o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.
Ministerstwo Sportu i Turystyki kontynuując wspieranie realizacji inwestycji sportowych, które możliwe jest dzięki państwowemu funduszowi celowemu, jakim jest Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, planuje kontynuację programów inwestycyjnych:
- Programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej, którego celem jest rozwój i poprawa stanu infrastruktury lekkoatletycznej, zarówno przeznaczonej na potrzeby treningu i realizacji zajęć wychowania fizycznego, jak również umożliwiającej profesjonalne współzawodnictwo sportowe;
- Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, którego celem jest rozwój obiektów niezbędnych do realizacji programu centralnego szkolenia sportowego, do których zalicza się w szczególności bazę Centralnego Ośrodka Sportu oraz obiekty specjalistyczne, spełniające standardy międzynarodowe, mogące stać się areną ważnych zawodów i imprez sportowych rangi ogólnopolskiej, europejskiej czy światowej.
Ponadto planowane jest wdrożenie nowego Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA), którego celem jest budowa ogólnodostępnych, wielofunkcyjnych, plenerowych stref aktywności skierowanych do różnych grup wiekowych, tworzenie przestrzeni aktywności sportowej sprzyjającej międzypokoleniowej integracji społecznej – uprawianie sportu jako forma spędzania wolnego czasu oraz odpowiedź na oczekiwanie społeczne w zakresie tworzenia stref aktywności sportowo-rekreacyjnych w pobliżu miejsca zamieszkania.
Szeroka oferta realizowanych przez Ministra Sportu i Turystyki programów infrastrukturalnych pozwala na ubieganie się o wsparcie finansowe budowy i modernizacji różnego rodzaju infrastruktury sportowej i dopasowana jest do rzeczywistych potrzeb wnioskodawców, co potwierdza rosnąca z roku na rok liczba składanych do Ministerstwa wniosków inwestycyjnych. W związku z czym, w kolejnych latach Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje kontynuację realizacji ww. programów inwestycyjnych.
W odniesieniu do działań z zakresu sportu wyczynowego planowane jest m.in.:
- Realizacja programu Team100 wspólnej inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Główny cel projektu to objęcie wsparciem finansowym - opieką sponsorską przez spółki Skarbu Państwa - grupy wyselekcjonowanych, młodych sportowców w wieku 18–23 lata, członków kadr narodowych, którym oprócz szkolenia związkowego zostanie zapewnione dodatkowe, indywidualne wsparcie finansowe, w tym możliwość przeznaczenia środków na cele pozasportowe, związane z karierą dwutorową. Team100 jest programem przeznaczonym dla utalentowanych zawodników, którzy staną się sportową elitą w perspektywie najbliższych lat. Program skonstruowany jest tak, aby wspierał sportowca w obszarze procesu szkolenia i współzawodnictwa, jak również uczył odpowiedzialności i radzenia sobie w sytuacjach pozasportowych oraz efektywnego inwestowania we własną karierę. MSiT planuje zweryfikować skuteczność modelu, który eliminuje pośredników w dystrybucji środków sponsorskich. Środki trafią do zawodników bez pośrednictwa polskich związków sportowych, dzięki PFN i Spółkom Skarbu Państwa, działających w ramach Kodeksu Dobrych Praktyk Sponsoringowych. Założeniem programu jest uruchomienie środków w wysokości 4 mln zł rocznie ze środków przekazanych przez fundatorów PFN. Każdy z zawodników będzie otrzymywał rocznie około 40 000 zł brutto. Operatorem programu jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Źródłem finansowania są środki Polskiej Fundacji Narodowej.
- Stworzenie spójnej piramidy szkoleniowej w sporcie dzieci i młodzieży, bo każdy etap rozwoju sportowca w drodze do sukcesu w sporcie wyczynowym jest niezwykle ważny.
- Podjęcie działań w celu przywrócenia wysokości dofinansowania sportu dzieci i młodzieży przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Dbałość o „czysty sport”. Dalsze wzmacnianie instytucjonalnej walki z dopingiem w Polsce. Zwiększenie liczby kontroli antydopingowych oraz realizacja programów edukacyjnych w tym obszarze.
- Wspieranie i dofinansowanie organizacji w Polsce imprez sportowych o najwyższej światowej klasie oraz ich nagłaśnianie w mediach. Budowanie marki gospodarza – samorządu lokalnego, regionu, kraju, promocja Polski poprzez sport (wzrost wartości marki Polska).
- Działania w zakresie poprawy jakości dobrego zarządzania organizacjami sportowymi w Polsce w obszarze sportu wyczynowego. Uruchomienie Akademii Zarządzania Sportem przy Instytucie Sportu-Państwowym Instytucie Badawczym. Zwiększanie przejrzystości w funkcjonowaniu polskich związków sportowych.
- Wzrost nakładów finansowych na działalność badawczo-rozwojową w zakresie sportu, mającą na celu optymalizację procesu treningowego.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.