02.07.2019
Pozostając w tematyce najnowszych działań legislacyjnych, w dniu dzisiejszym skoncentruję się na rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2019 r.[1] (dalej: Rozporządzenie), ustanawiającym pełnomocnika Rządu ds. infrastruktury sportowej (dalej: Pełnomocnik).
Możliwość delegowania części zadań ciążących na Rządzie, poprzez przekazanie ich powołanemu w tym celu pełnomocnikowi, przewidziana została w art. 10 ust. 1 i 4 ustawy o Radzie Ministrów[2].
Art. 10 Ustawy o Radzie Ministrów
(…)
Konieczność wydzielenia dedykowanego stanowiska wynika z chęci pełniejszej, bardziej szczegółowej i kompleksowej koordynacji zadań związanych z rozwojem infrastruktury sportowej w Polsce. Tytułową rolę pełnić ma Sekretarz Stanu w MSiT (§ 1 ust. 2 Rozporządzenia). Jego główne zadania zostały wymienione w § 2 Rozporządzenia.
§ 2. Do zadań Pełnomocnika należy monitorowanie:
1) realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki programów mających na celu rozwój infrastruktury sportowej;
2) działań mających na celu harmonijny rozwój infrastruktury sportowej w Rzeczypospolitej Polskiej;
3) realizacji działań podejmowanych w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej.
Na mocy opisywanego aktu, organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe i przez nie nadzorowane, z uwagi na istotę ww. zagadnienia, mają obowiązek współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi. Owa pomoc przejawiać się ma głównie w udostępnianiu informacji lub dokumentów potrzebnych do realizacji zadań Pełnomocnika, bądź też udzielaniu merytorycznego wsparcia na stosowny wniosek.
Jeżeli zajdzie taka potrzeba Pełnomocnik może wywiązywać się z nałożonych obowiązków przy współpracy z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz organizacjami pozarządowymi. Nie można zatem wykluczyć, iż w zakresie sportowej infrastruktury Pełnomocnik będzie kooperował ze związkami sportowymi, klubami, stowarzyszeniami, czy też Fundacjami.
Co więcej, w zakresie powierzonych mu zadań, Pełnomocnik uprawniony jest do powoływania zespołów eksperckich i doradczych, a także zlecania ekspertyz służących adekwatniejszemu kreowaniu polityki związanej z infrastrukturą sportową (§ 4 Rozporządzenia).
Wszelkie przygotowane pod kierownictwem Pełnomocnika analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania, powinny być w porozumieniu z MSiT przedstawione Radzie Ministrów.
Brak vacatio legis, a tym samym wejście w życie z dniem ogłoszenia – t.j. 27 czerwca 2019 r. - projektodawca umotywował potrzebą natychmiastowego rozpoczęcia działalności przez Pełnomocnika.
Biorąc pod uwagę mnogość projektowanych, modernizowanych ewentualnie wymagających odświeżenia obiektów sportowych, przedmiotowy akt wykonawczy jawi się jako uzasadniony. Jednakże, próba jednoznacznej oceny tej
[1] Dz.U. z 2019 r. poz. 1193
[2] t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1171
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.