Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Odpowiedzialność za spowodowanie wypadku Jakobsena w Tour de Pologne

06.08.2020

Dramatyczny obraz przybrał wczorajszy finisz 1. etapu Tour de Pologne. Ucierpiał kolarz Fabio Jakobsen z grupy Deceuninck-Quick Step, ale także sędzia, który stał przy barierkach i w którego wpadł Holender. Zawodnik został popchnięty przez Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma), upadł i przełamał barierki. Uderzył głową w słup reklamowy i jeszcze staranował stojącego tam sędziego. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) opublikowała krótkie oświadczenie, w którym stanowczo potępiła zachowanie Dylana Groenewegena. Poinformowała w nim także o przekazaniu sprawy w ręce Komisji Dyscyplinarnej. W kwestii odpowiedzialności za zdarzenie wyrosło kilka wątpliwości.

Jaka odpowiedzialność grozi Groenewegen’owi?

Sprawą Groenewegena zajmować się będzie Komisja Dyscyplinarna, a zatem należy odwołać się do Regulacji UCI, których jednym z dokumentów jest „Part XII Discipline and Procedures”, gdzie uregulowana jest instytucja Komisji Dyscyplinarnej. Komisja Dyscyplinarna określa rodzaj i zakres środków dyscyplinarnych, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, w szczególności wszelkie okoliczności obciążające lub łagodzące. Zaważywszy na okoliczności, należy przyjąć iż zdarzenie wyczerpuje znamiona określone w Rozdziale 4 §7, który mówi, że „Każda osoba  lub  podmiot  podlegający  niniejszej  części,  który  narazi  drugą  stronę  na  bezpośrednie ryzyko śmierci lub obrażeń w wyniku umyślnego działania lub zachowania sprzecznego z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa lub opieki, zostanie ukarany dyscyplinarnie.”

Rozdział 2 §2 wskazuje z kolei, że „Jeżeli osoba lub  podmiot,  do  którego  ma  zastosowanie  niniejsza  część,  narusza  przepisy  niniejszej części, Przepisy UCI lub inne zasady ustanowione przez UCI, wówczas należy nałożyć jeden lub więcej z następujących środków dyscyplinarnych”. W dalszej części tegoż Regulaminu znajduje się Tabela Incydentów Wyścigowych, na podstawie której można przypisać odpowiedzialność sprawcy. Najwłaściwszym w przedmiotowej sprawie będzie „8.2. Nieprawidłowy finisz - Wyścig etapowy” Przewidziana w nim kara za pierwsze wykroczenie obejmuje przesunięcie na ostatnie miejsce w swojej grupie i 200. Pod spodem znajduje się jednak wyjątek, mówiący, że „Komisja Sędziowska może w wyjątkowo poważnych przypadkach już po pierwszym wykroczeniu wykluczyć zawodnika z wyścigu i nałożyć grzywnę 200 CHF.”

Groenwegen został już zdyskwalifikowany z wyścigu przez Komisję Sędziowską, nie wyłącza to jednak dalszej odpowiedzialności. Art. 12.2.002 przepisów dyscyplinarnych mówi, że gdy zawodnik „narusza przepisy  niniejszej części, Przepisy UCI lub inne zasady ustanowione przez UCI, wówczas należy nałożyć jeden lub więcej środków dyscyplinarnych”, być może będzie to nawet zawieszenie na ustalony okres czasu i odebranie licencji zawodniczej.

Czy kontratyp ryzyka sportowego wyłączający odpowiedzialność sądową będzie funkcjonował w przedmiotowej sprawie?

Tytułem wstępu zacznę od krótkiego zdefiniowania kontratypów. W skrócie są to okoliczności legalizujące czyn generalnie uznany za bezprawny. Dzielą się na ustawowe i pozaustawowe, do których należy wymieniony wyżej kontratyp ryzyka sportowego. Po więcej informacji odsyłam do naszego bloga dotyczącego prawa właściwego dla czynu niedozwolonego. Istnieją cztery przesłanki, które muszą wystąpić łącznie, aby wskazany kontratyp był możliwy do zastosowania. Ja skupię się przede wszystkim na jednej z nich, która przewiduję, że aby działanie mogło zostać uznane za działanie w warunkach kontratypu ryzyka sportowego, nie może naruszać reguł danej dyscypliny sportowej.

Jak ma się to do wczorajszej kraksy? Na powtórkach widać dokładnie, że w momencie, kiedy Groenewegen przyparł do barierek Jakobsena, ten drugi, w obawie o swoje zdrowie przestał naciskać i wydawało się, że po prostu „zafiniszuje” jako drugi. Ale wtedy Groenewegen wyciągnął łokieć, czym spowodował dalszy ciąg dramatycznych zdarzeń. Zachował się wyjątkowo nieodpowiedzialnie i prawdopodobnie zrobił to z pełną świadomością.

Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach wskazywał m.in., że „Uprawianie pewnych gałęzi sportu związane jest z ryzykiem. Istnieją ścisłe reguły gry czy walki, których przestrzeganie ma na celu zmniejszenie do minimum niebezpieczeństwa uszkodzenia ciała lub utraty życia. (…) Ten kto reguły narusza, popełnia czyn niedozwolony, rodzący obowiązek naprawienia szkody”.

Patrick Lefevere – menadżer zespołu Quick-Step, w którym występuje Fabio Jakobsen, zapowiedział złożenie pozwu cywilnego przeciwko Groenewegen’owi. Jakobsen po wypadku, został przewieziony do szpitala i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Po przeprowadzonej operacji jego stan jest ciężko, ale stabilny. Jednak powikłania wynikające z doznanych przez niego obrażeń mogą być odczuwalne do końca życia. Bacząc na wszelkie okoliczności zdarzenia, w tym ewidentną winę sprawcy i rozmiar szkód, można by rzeczywiście uznać, że nie mamy tu miejsca z kontratypem, a zawodnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności sądowej. Sytuacje takie zdarzają się jednak niezwykle rzadko i są to raczej precedensy, a znakomita większość z nich kończy się na wewnątrzzwiązkowym poziomie dyscyplinarnym.

Czy odpowiedzialnością za powstały wypadek zostanie obarczony również organizator?

Pojawiają się głosy, iż współwinnym wczorajszego wypadku jest również organizator. W Regulacjach UCI dotyczących procedury dyscyplinarnej, zawarte są także regulacje odnoszące się do organizatorów. Art.12.4.014 - Niedociągnięcia w sprawach bezpieczeństwa, sankcjonuje niedopatrzenia w zakresie organizacji wyścigów. Brzmi on: „Organizatorzy są odpowiedzialni za porządek i bezpieczeństwo na trasie wyścigu i jego bezpośrednim otoczeniu. Organizator jest odpowiedzialny za wszelkie incydenty i podlega środkom dyscyplinarnym, chyba, że może udowodnić, że faktycznie wdrożone środki organizacyjne spełniały obowiązujące normy bezpieczeństwa oraz że, biorąc pod uwagę szczególne okoliczności, były wystarczające pod względem jakościowym i ilościowym.”

Wątpliwości dotyczą metalowych barierek, ustawionych wzdłuż trasy wyścigu. Po uderzeniu w jedną z nich, barierka została przełamana przez Fabio Jakobsena, a ten przekoziołkował i głową uderzył w inne metalowe elementy, raniąc jednocześnie sędziego, który stał w niewielkiej odległości od miejsca uderzenia. Organizatorzy bronią się, wskazując, że winnym zajścia był ewidentny faul Dylana Groenewegena oraz bardzo wysoka prędkość finiszujących kolarzy. Część środowiska kolarskiego wskazuje, iż organizator zachował się nieodpowiedzialnie, lokalizując metę na zjeździe, gdzie kolarze rozwijają prędkość ponad 80 km/h i tym samym narażając kolarzy na większe ryzyko i potencjalnie większe obrażenia przy wystąpieniu kraksy. Ostateczną decyzję w sprawie podejmą odpowiednie organy UCI.

Powrót do kolarstwa na najwyższym poziomie okazał się dla wszystkich, a przede wszystkim Fabio Jakobsena, niezwykle brutalnym powrotem. I to wszystko w pierwszą rocznicę śmierci Bjoerga Lambrechta w poprzedniej edycji Tour de Pologne. Miejmy nadzieję, że zawodnicy oraz organizatorzy wyciągną wnioski z tej smutnej lekcji i nie będziemy musieli patrzeć na tak dramatyczne obrazki w przyszłości.

(zdjęcie ma charkater ilustracyjny)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.