Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Odmowa zejścia z boiska w świetle obowiązujących przepisów

12.03.2019

Pod koniec lutego br. doszło do nietypowej sytuacji. Gdy dogrywka finału Pucharu Ligi Angielskiej dobiegała końca, Kepa Arrizbalaga, bramkarz Chelsea, odmówił zejścia z boiska, mimo zasygnalizowania zmiany przez sędziego technicznego, co wywołało falę komentarzy. Abstrahując od moralnej oceny takiego zachowania hiszpańskiego zawodnika, warto przyjrzeć się przepisom, które regulują tego typu sytuacje. Czy zawodnik ma prawo odmówić zejścia z boiska? Istnieją w tej materii stosowne regulacje, które nie są martwe, gdyż w przeszłości zdarzały się już podobne przypadki.

W 2014 roku zejścia z boiska odmówił Leo Messi, a trzy lata później podobnie zachował się Łukasz Fabiański. W tym roku taka sytuacja miała miejsce z udziałem Kepy Arrizabalagi.

Tuż po wspomnianym we wstępie meczu, zawodnik przyznał publicznie, że cała sytuacja była efektem wielkiego nieporozumienia (wcześniej Hiszpanowi udzielano pomocy medycznej), a w taki sam sposób skomentował ją Maurizio Sarri. Kilka dni później Chelsea poinformowała, że ukarała swojego zawodnika grzywną w wysokości jednej tygodniówki, która została przekazana na cele charytatywne. Poza tym, młody bramkarz został odsunięty od pierwszego składu na jedno spotkanie ligowe (z Tottenhamem). Arrizabalaga nie poniósł za swoje zachowanie innych sankcji. Okazuje się bowiem, że piłkarz może odmówić zejścia z boiska, gdyż umożliwiają mu to stosowne przepisy.

Zgodnie z regulacjami The International Football Association Board (IFAB), jeżeli zawodnik odmówi zejścia z boiska, mimo zasygnalizowania zmiany przez sędziego technicznego, sędzia główny przerywa procedurę wymiany i wznawia grę (artykuł 3, punkt 3). Zejście z boiska jest więc czynnością dobrowolną. Nikt nie może zmusić piłkarza do opuszczenia murawy. Przepisy milczą o ewentualnych sankcjach dla zawodnika, który nie podporządkował się decyzji swojego trenera. Kwestię tę pozostawiono do rozstrzygnięcia klubom, co wydaje się słusznym rozwiązaniem.

W sytuacji z Kepą Arrizabalagą sędzia Jon Moss postąpił prawidłowo, gdyż szybko zdecydował o przerwaniu zmiany i bez zbędnego oczekiwania nakazał kontynuowanie gry. Kepa pozostał na boisku, tak samo jak pozostał niesmak po jego zachowaniu. Symboliczna kara nałożona przez Chelsea nie zmienia wydźwięku całego zajścia. Trudno bowiem jakkolwiek sensownie wytłumaczyć sytuację, w której zawodnik, młody zawodnik, sprzeciwia się swojemu trenerowi i wbrew jego woli pozostaje na boisku. Oby przepis regulujący tę kwestię był jak najrzadziej wykorzystywany.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności