08.08.2017
Na prawa i obowiązki stron kontraktu sportowego: klubu sportowego i sportowca ma wpływ wiele czynników, w tym status zawodnika, forma kontraktu, regulacje właściwego polskiego związku sportowego oraz oczywiście postanowienia ustawy o sporcie (u.s.). I chociaż zamysłem projektodawców ustawy o sporcie było znalezienie odpowiednio wyważonej granicy pomiędzy jak najszerszą autonomią ruchu sportowego a minimalnym zakresem tylko koniecznej interwencji państwa w sporcie, czego przykładem może być brak ustawowych regulacji w zakresie licencji sportowych, tak w kilku przypadkach dotyczących obowiązków klubów sportowych w odniesieniu do sportowców ustawodawca postanowił zawrzeć odpowiednie regulacje w u.s.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 u.s. tylko klub sportowy będący członkiem polskiego związku sportowego uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez ten związek. W związku z tym, że ustawodawca posługuje się sformułowaniem: ,,klub sportowy uczestniczy”, a nie ,,może uczestniczyć” w przepisie tym został zatem ustanowiony obowiązek uczestniczenia we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy. Natomiast klub sportowy, który nie jest członkiem polskiego związku sportowego nie jest adresatem tego obowiązku.
Z omówionego obowiązku wynika obligatoryjne zadanie klubu sportowego. Jest nim zobowiązanie do ubezpieczenia zawodnika uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez dany polski związek sportowy od następstw nieszczęśliwych wypadków w uprawianym sporcie (art. 38 ust. 2 u.s.). Art. 38 u.s. stanowi, że :,,1. Zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy oraz zawodnik kadry narodowej podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków w uprawianym sporcie. 2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, spoczywa na klubie sportowym będącym członkiem polskiego związku sportowego, a w przypadku zawodnika kadry narodowej – na polskim związku sportowym”. Klub sportowy zostaje zwolniony z tego obowiązku, jeżeli zawodnik należący do tego klubu został zakwalifikowany przez polski związek sportowy do kadry narodowej. Wówczas obowiązek ubezpieczenia przechodzi na właściwy polski związek sportowy. I chociaż wskazane w art. 38 ust. 1 u.s. ubezpieczenie zawodnika od następstw nieszczęśliwych wypadków ustawodawca określił jako ,,obowiązkowe ubezpieczenie , to podkreślić należy, że tego rodzaju ubezpieczenie nie stanowi ubezpieczenia obowiązkowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Temat ubezpieczeń sportowców był już kilkakrotnie poruszany na portalu i na pewno jeszcze do niego powrócimy. Przy tym przepisie warto zwrócić uwagę na fakt, że ustawodawca nie przewidział wprost żadnej sankcji dla klubu z tytułu niedopełnienia ustawowego obowiązku ubezpieczenia zawodnika.
Następny obowiązek został ustanowiony w art. 41 ust. 1 u.s. Stanowi on, że ,,zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w związku sportowym oraz w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy może prowadzić wyłącznie trener lub instruktor sportu w rozumieniu ustawy”. Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że w klubach sportowych, które nie uczestniczą we współzawodnictwie sportowym w związku sportowym oraz w klubie sportowym nieuczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy zajęcia sportowe mogą być prowadzone przez osoby, które nie posiadają tytułów wskazanych przez ustawodawcę oraz że wymóg posiadania tytułu zawodowego ustawodawca odnosi wyłącznie do prowadzenia zorganizowanych zajęć czyli takich, które są prowadzone według z góry określonego planu.
Na powyższe regulacje szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które planują aby ich klub uczestniczył we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.