02.08.2023
Coraz więcej różnego rodzaju podmiotów zaczyna organizować turnieje e-sportowe. Są to turnieje odbywające się zarówno w dużych widowiskowych halach, gdzie widownię stanowi kilka tysięcy fanów e-sportowych zmagań i w których udział biorą gracze reprezentujący profesjonalne drużyny sportowe, jak i turnieje mniejsze, których organizatorami są np. lokalne organizacje czy szkoły, a ich uczestnikami nie są profesjonalni gracze. Same turnieje możemy z kolei podzielić na te rozgrywane online, jak i przeprowadzane w trybie offline (rozróżnienie to będzie miało istotny wpływ na rodzaj stosowanych regulacji prawnych, a także w niektórych obszarach różnicować treść regulaminów tychże turniejów).
Dla szybkiego przypomnienia:
Turniej offline. Gracze uczestniczą w turnieju osobiście, gromadząc się w jednym miejscu by rywalizować ze sobą w grach komputerowych bądź konsolowych. Z reguły są one organizowane w dużych obiektach w obecności publiczności, a w trakcie organizowane są imprezy towarzyszące, jak np. tragi, pokazy itp. Turnieje online. Turnieje online są organizowane w środowisku internetowym, co pozwala na udział zawodników z różnych miejsc na świecie. Dzięki temu można podczas rozgrywek zgromadzić graczy bez względu na ich lokalizację, co przyczynia się do większej różnorodności i konkurencji poszczególnych turniejów. Warto zauważyć, że w miarę rozwoju technologii i internetowych platform do prowadzenia rywalizacji e-sportowej, turnieje offline mogą współistnieć z wydarzeniami online.
Pomimo tego, że obecnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują kwestii organizacji turniejów/współzawodnictwa w e-sporcie, podkreślić należy, że na organizatorach turnieju ciąży wiele obowiązków, które są uregulowane w różnych aktach prawnych. Jednymi z pierwszych aktów prawnych, do których powinny sięgnąć podmioty zamierzające zorganizować turniej e-sportowych są:
W doktrynie przyjmuje się, że regulamin turnieju e-sportowego co do zasady można zaliczyć do kategorii wzorców umownych, do których odnoszą się przepisy art. 384-385(4) ustawy z dnia kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.), a zakres swobody umów w odniesieniu do nich jest analogiczny jak w innych stosunkach umownych i będzie miał zastosowanie tutaj art. 353 (1) kodeksu cywilnego[1]. Tym samym treść regulaminu lub jego cel nie może sprzeciwiać się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Poniżej kilka najważniejszych zagadnień, które powinny zostać określone/uregulowane w regulaminie turnieju e-sportowego (oprócz tak podstawowych kwestii jak data imprezy czy jej miejsce):
Powyższy katalog zagadnień nie jest katalogiem zamkniętym. Postanowienia regulaminu należy każdorazowo dostosować do rodzaju, charakteru turnieju. Sporządzenie regulaminu turnieju z całą pewnością leży w interesie organizatora turnieju. W praktyce bowiem pozwala na egzekwowanie określonych praw i obowiązków. Jasny i transparentny regulamin buduje zaufanie wśród uczestników i widzów, którzy mają wiedzę na jakich zasadach organizowane jest wydarzenie, a także może stanowić czynnik decydujący o podjęciu współpracy/ zaangażowaniu się sponsorów w dane wydarzenie. W sytuacji, kiedy organizatorzy turnieju współpracują z innymi podmiotami, takimi jak np. platformy streamingowe, partnerstwo może wymagać ustalenia wspólnego regulaminu.
[1] Por. M. Bednarek, P. MIkłaszewicz, Wzorce umów [w:] System Prawa Prywatnego, t.5 (red. K. Osajda)
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.