15.01.2020
Dzisiejszym wpisem częściowo nawiązuję do tematu poruszonego już na portalu, tj. do bloga pt. ,,Umowy między rodzicami, a dziećmi graczami dotyczące e-sportu".
Dzieci rozwijają różnorakie talenty, a rodzice chętnie inwestują w rozwój ich pasji, w tym także i w profesjonalną karierę e-sportową – jeżeli latorośl przejawią zainteresowanie tym tematem. Zasadniczy ciężar i koszty związane profesjonalizacją działalności e-sportowej dziecka spoczywają także na rodzicach zobowiązanych do alimentacji. Świadczenie alimentacyjne kojarzy się głównie ze sprawami sądowymi. Pamiętać jednak warto, kwestia alimentów może zostać uregulowana poprzez zawarcie umowy o alimenty, albo o innego rodzaju umową wyznaczającą prawa i obowiązki rodziców i dzieci. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 maja 2008 r. w sprawie o sygn. I OSK 1195/07 „(-)Wypełnianie obowiązku alimentacyjnego może przybrać postać zarówno świadczeń dobrowolnych, jak i w następstwie dochodzenia ich przed sądem. Uprawniony i zobowiązany do alimentacji mogą w szczególności ustalić rodzaj i zakres świadczenia w umowie zawartej na zasadach ogólnych, w ugodzie zawartej przed mediatorem (4452 w zw. z art. 18315 k.p.c.) w toku posiedzenia pojednawczego (art. 184 k.p.c.) wreszcie w trybie procesowym przed sądem. Zatem warto wskazać, że wypełnienie obowiązku alimentacyjnego może przybrać formę także notarialnej umowy alimentacyjnej, która jest dokumentem pozasądowym. Polega ona na tym, że osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych zobowiązuje się do płacenia ustalonych przez strony alimentów na jego rzecz i dobrowolnie poddaje się egzekucji w przypadku, gdyby przestał wywiązywać się ze swojego obowiązku.
Od momentu narodzin dziecka, oboje rodzice (jeżeli żyją i posiadają prawa rodzicielskie) mają obowiązek opieki nad dzieckiem, co do zasady, do momentu, w którym „nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie”. Zatem, aby dziecko osiągnęło określone rezultaty w rywalizacji e-sportowej wydatki rodziców mogą osiągnąć znaczny poziom (koszty zakupu specjalistycznego sprzętu komputerowego, wyjazdy na turnieje, treningi, ubezpieczenie, suplementacja, dieta, etc.). W związku z tym, czy jeżeli rodzice ponoszą koszty związane z rozwojem amatorskiej lub też profesjonalnej kariery e-sportowej dziecka nie wykracza to poza obowiązek alimentacyjny?
Art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że ,,Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”. Natomiast art. 96 KRO wyznacza zakres potrzeb dziecka, których zaspokojenia wymaga się od rodziców. Rodzice obowiązani są zatem troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. W doktrynie prawniczej podkreśla się, że przy wykonywaniu tego obowiązku rodzice powinni kierować się uzdolnieniami dziecka. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 95 § 4 KRO rodzice przed powzięciem decyzji dotyczącej osoby dziecka powinni wysłuchać go oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia. Sposób realizacji ww. obowiązków, w tym realizacji obowiązku przygotowania do wykonywania zawodu, zależy od konkretnego stanu faktycznego. I tak np. jeżeli dziecko jest uzdolnione w danej dyscyplinie sportu, sposób realizacji obowiązku z art. 96 KRO może polegać na zapewnieniu możliwości rozwoju kariery sportowej, np. poprzez pokrycie kosztów treningów, sprzętu, wyjazdów na zawody itp . Wysokość alimentów zależy od wielu czynników. W przypadku dziecka należy uwzględnić jego wiek, stan zdrowia oraz to, o czym była mowa powyżej - zainteresowania i zdolności. Wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy także od zdarzeń wpływających na możliwości majątkowe zobowiązanego (teza postanowienia SA w Katowicach z 27.02.2007 r., I ACz 160/07). W przypadku uzyskiwania przez dziecko dochodów obowiązek alimentacyjny nie wygasa, chyba że dziecko - co występuje rzadko, osiąga dochody - które umożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Po drugie, dziecko uprawnione jest do świadczeń alimentacyjnych niezależnie od tego, czy znajduje się w niedostatku. Po trzecie, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, ale wyłącznie względem dziecka pełnoletniego, czyli dziecka, które ukończyło lat 18 (art. 10 § 1 k.c.) lub też zawarło wcześniej małżeństwo (art. 10 § 2 k.c.), przy spełnieniu dodatkowych przesłanek określonych w art. 133 § 3 KRO.
W zależności od etapu rozwoju kariery e-sportowej zakres wydatków z nią związanych może być różny. Należy wziąć tutaj także pod uwagę, czy działania dziecka mają charakter amatorski, czy są już w fazie profesjonalnej. Uwarunkowania i potrzeby młodego gracza nie mogą jednak być jedynym wyznacznikiem obowiązku alimentacyjnego dla jego rodziców. Za racjonalne wydaje się przyjęcie, że obowiązek alimentacyjny nie powinien w praktyce rozciągać się na tzw. zbytkowe potrzeby, nawet jeżeli w danej sytuacji są one związane pośrednio z rozwojem dziecka w danej dziedzinie, czy też mogą mu pomóc w zwiększaniu jego wysiłków. Należy mieć na uwadze, że jeżeli wystąpi sytuacja, w której dochód dziecka pozwala na sfinansowanie bieżących wydatków związanych m.in. z udziałem w rywalizacji e-sportowej (stypendia, nagrody, środki uzyskane od sponsora) to wówczas rodzice mogliby się powołać na to, jako argument do obniżenia świadczeń alimentacyjnych.
(fot. pixabay)
[1] G. Jędrejek, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz aktualizowany, Warszawa 2019
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.