02.01.2014
Tomasz Gollob, Damian Perquis, Przemysław Tytoń, Jakub Kosecki - to jedynie krótkie zestawienie nazwisk, które w ostatnich paru miesiącach pojawiały się w mediach w związku ze wstrząśnieniem mózgu przy okazji uprawiania sportu. Maciej Żyłka w swym tekście z 6 listopada pt Piłkarskie nokauty postulował, by wprowadzić przepisy normując kwestię postępowania w razie urazów głowy. Dzisiaj kolejny głos w dyskusji, tym razem w kontekście zagranicznych regulacji dotyczących niepełnoletnich zawodników.
1 stycznia 2014 r. weszły w życie uchwalone w kwietniu ubiegłego roku przepisy amerykańskiego stanu Tennessee, dotyczące zagadnienia wstrząśnienia mózgu u młodych zawodników1. Co ciekawe, jest to już 44. stan, w którym wprowadzono normy dotyczące urazów głowy u dzieci uprawiających sport. Poruszone zostały w nich trzy podstawowe zagadnienia.
Pierwszym z nich jest konieczność edukacji organizatorów zawodów, trenerów oraz samych zawodników i ich rodziców o ryzyku związanym z urazami głowy. Przewidziane zostały cykliczne szkolenia mające na celu wskazanie najczęstszych objawów oraz skutków wstrząśnienia mózgu. Wskazane wyżej osoby zobowiązane są przed rozpoczęciem udziału we współzewodnictwie sportowym do podpisania dokumentów, w których oświadczają, że zdają sobie sprawę z ryzyka związanego z uprawianiem sportu. Drugim zagadnieniem, o którym należy wspomnieć jest obowiązek natychmiastowego wyłączenia zawodnika z udziału w określonych zawodach, gdy występują objawy wstrząśnienia mózgu. Trzecim i najistotniejszym w mojej ocenie poruszonym tematem jest konieczność uzyskania oficjalnej zgody niezależnego lekarza przed powrotem do współzawodnictwa sportowego w razie wcześniejszego wystąpienia wstrząśnienia mózgu.
Należy zwrócić uwagę na stałe zwiększanie się regulacji dotyczących urazów głowy w sporcie. Spowodowane est to między innymi coraz większą ilością starć, których efektem są między innymi wstrząśnienia mózgu. Jak wskazywano w trakcie prac nad omawianymi przepisami, w stanie Tennessee roczna ilość wstrząśnień mózgu u dzieci wzrosła z 480 w roku 2007 do 834 w roku 2010. Ciekawi mnie jakie byłyby analogiczne wyniki w naszym kraju. Często zdarza się bowiem, że sam poszkodowany nie zdaje sobie sprawy z urazu, którego doznał, więc ciężko w tym wypadku liczyć na rzetelne dane. Normatyzacja zagadnienia wstrząśnień mózgu u niepełnoletnich zawodników spotkała się z aprobatą środowisk akademickich oraz lekarskich w Stanach. Należy zatem zastanowić się, czy nie warto skorzystać w tym wypadku z dorobku zagranicznnego? A może analogiczne przepisy nie mają racji bytu w naszej rzeczywistości?
http://prawosportowe.pl/pilkarskie-nokauty.html
1Tekst w całości w oryginale: http://www.tn.gov/sos/acts/108/pub/pc0148.pdf
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.