Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty walki

Unified Rules of MMA - zbiór powszechnie obowiązujących zasad toczenia walk w formule MMA na całym świecie

03.11.2022

14 października 2022 roku w Nowym Sączu, odbyła się gala KSW 75, której główną walką wieczoru była walka Roberta Ruchały z Damianem Stasiakiem. Niedługo wcześniej doszło jednak do kontrowersyjnej pod kątem ostatecznego werdyktu - walki  Daniela Omielańczuka z Michalem Martinkiem pochodzącym z Czech.

Wspomniany pojedynek trwał trzy regulaminowe rundy, po których niejednogłośnym zwycięzcą walki został Daniel Omielańczuk. Walkę punktowało trzech sędziów, dwóch w stosunku 29-28 na korzyść Polaka, a tylko jeden w stosunku 30-27 na korzyść Czecha - co ostatecznie poskutkowało wynikiem korzystnym dla polskiego zawodnika. Zdaniem większości komentatorów i kibiców - werdykt nie był sprawiedliwy i zgodny z prawdziwym obrazem pojedynku. Dominacja czeskiego zawodnika nie podlegała dyskusji w dwóch z trzech odbytych rund, co zdaniem wielu powinno zakończyć się wynikiem odmiennym od ogłoszonego.

Walki w większości zawodowych organizacji zajmujących się MMA są toczone według reguł znanych jako “Unified Rules of MMA” ( z ang. - zunifikowane zasady mieszanych sztuk walki).. Funkcjonują one jako te domyślne i powszechne, w szczególności na terytorium całej Ameryki Północnej. Zostały one zaakceptowane w 2009 roku przez Association of Boxing Commissions (ABC). ABC jest organizacją regionalną, obejmującą swoim zasięgiem Stany Zjednoczone oraz Kanadę. Sprawuje pieczę nad boksem oraz MMA na terenie tych krajów, dba o aspekty medyczne pojedynków oraz rozwój samych dyscyplin.

Wcześniej, przed 2009 rokiem - reguły toczenia walk podczas gal MMA miały charakter bardziej zdecentralizowany. Zadania tego podejmowały się odpowiednie stanowe komisje sportowe na terenie USA. Kluczową komisją okazała się być ta ze stanu New Jersey, która w 2001 roku opracowała skodyfikowane reguły toczenia pojedynków w ramach mieszanych sztuk walki. To właśnie te reguły stały się właściwą bazą do zasad zatwierdzonych kilka lat później przez ABC.

Cały dokument, który opisuje zasady toczenia pojedynków jest dość szeroki w swojej zawartości. Tym samym - chcąc przytoczyć pewne elementy w całości - warto skupić się na tym, który opisuje główne kryteria, którymi kierują się sędziowie podczas oceniania pojedynków.

Kryteria oceniania wg Unified Rules of MMA:

Kryterium nr.1 - Efektywne uderzenia/efektywny grappling

Definicja w wolnym tłumaczeniu:

Są to ciosy zadane w sposób legalny, które mają natychmiastowy lub kumulacyjny efekt (“efekt” w rozumieniu szkód zadanych przeciwnikowi, które są widoczne na jego ciele - przyp. red.) z potencjałem przyczynienia się do zakończenia walki, przy czym natychmiastowy wpływ ma większe znaczenie niż skumulowany. Kryterium efektywnych uderzeń/grapplingu uwzględnia wykonywanie obaleń, prób poddań, odwróceń i osiąganie  korzystnych pozycji w parterze, które dają natychmiastowy lub skumulowany efekt z potencjałem przyczynienia się do zakończenia walki, przy czym ten natychmiastowy ma większą wagę niż skumulowany. Należy zauważyć, że udane obalenie nie jest tylko zmianą pozycji, ale przeprowadzeniem ataku na przeciwnika z wykorzystania obalenia. Zawodnicy będący na górze lub na dole w pozycji parterowej, są oceniani bardziej pod kątem wpływu/efektywności ich działań, niż samego faktu bycia w danej pozycji. To kryterium (efektywnych uderzeń/grapplingu - przyp. red.) będzie czynnikiem decydującym w zdecydowanej większości decyzji przy punktowaniu poszczególnych rund. Następne dwa kryteria muszą być traktowane jako dodatkowe i używane tylko wtedy, gdy kryterium efektywnych ciosów/efektywnego grapplingu jest w 100% równe dla danej rundy i żaden zawodnik nie osiągnął w nim przewagi.

Kryterium nr. 2 - Efektywna agresja

Pojęcie efektywnej agresji oznacza “agresywne” próby zakończenia walki. Kluczowym pojęciem jest skuteczność. Gonienie za przeciwnikiem bez rezultatu lub efektu nie powinno być uwzględniane w ocenach sędziów. Efektywna agresja ma być oceniana tylko wtedy, gdy kryterium efektywnych uderzeń/grapplingu jest w 100% równe dla obu zawodników.

Kryterium nr. 3 - Kontrola klatki

Kontrola klatki jest oceniana poprzez stwierdzenie, kto dyktuje tempo, miejsce i pozycję podczas pojedynku. Kontrola klatki będzie oceniana tylko wtedy, gdy kryterium efektywnych uderzeń/grapplingu i kryterium efektywnej agresji będzie w 100% równe dla obu zawodników. Kryterium kontroli klatki będzie brane pod uwagę bardzo rzadko.

Krótko podsumowując - kryterium nr. 1 ma bezwzględny priorytet względem reszty kryteriów i jest stosowane priorytetowe. Jeśli daną rundę da się ocenić tylko na bazie kryterium nr. 1, tak też się czyni, a kryteria nr. 2 i nr. 3 nie są wtedy kompletnie brane pod uwagę przy ocenianiu walki.

Punktowanie poszczególnych rund:

W kontekście kontrowersji sędziowskich i dużych emocji, które wywołują niektóre werdykty w największych światowych organizacjach mieszanych sztuk walki - warto w pewnym stopniu pochylić się nad możliwościami punktowania pojedynków.

Każda runda może być punktowana w następującym stosunku:

 1. 10-10
 2. 10-9
 3. 10-8
 4. 10-7

W tym miejscu możemy pochylić się nad mniej poruszanymi punktacjami:

Punktacja remisowa w postaci 10-10 oraz punktacja w postaci 10-7 – obie należą do najrzadziej stosowanych punktacji. Zgodnie z przepisami, punktacja w stosunku 10-10 powinna być stosowana niezwykle rzadko i nie może być “wymówką” dla sędziego, który nie jest w stanie znaleźć żadnych różnic w kwestii dot. przewagi jednego zawodnika nad drugim.

Punktacja w stosunku 10 do 7 stosowana jest w przypadku zdecydowanej, wręcz miażdżącej przewagi jednego zawodnika nad drugim, która nosi znamiona sytuacji, w której zachodzi duże ryzyko zastopowania pojedynku. Tego typu punktacja ma być stosowana rzadko. W ramach ciekawostki i przykładu praktycznego jej zastosowania - warto przytoczyć fragment podcastu “Rules Meeting MMA” prowadzonego przez dwóch polskich sędziów profesjonalnych, ringowego - Łukasza Bosackiego oraz punktowego - Cezarego Wojciechowskiego. Przy omawianiu gali KSW 73, obaj panowie zwrócili szczególną uwagę na walkę Marcina Wrzoska z Tomaszem Sararą, która zakończyła się zwycięstwem tego pierwszego. Druga runda pojedynku przebiegła pod pełną dominacją Wrzoska, który zasypywał oponenta gradem ciosów, co w efekcie prawie skutkowało przerwaniem przez sędziego ringowego. Niemniej - Sararze udało się przetrwać nieustający napór przeciwnika i przetrwać całą drugą odsłonę walki. Cezary Wojciechowski (który był jednym z trzech sędziów punktowych podczas tego pojedynku) w wyżej wspomnianym programie wspomniał, iż ocenił tą rundę w stosunku 10-8 na korzyść Wrzoska, lecz poważnie zastanawiał się nad przyznaniem punktacji nawet w stosunku 10-7 na korzyść tego zawodnika - właśnie ze względu na bezwzględną dominację względem rywala, którą Wrzosek w tamtym momencie prezentował.

Powyższy artykuł miał na celu przybliżenie czytelnikom i kibicom, kluczowych aspektów wedle których oceniane są pojedynki toczone w formule MMA, które to aspekty mogą nie wydawać się oczywiste dla wielu fanów, ze względu na chociażby dość dużą odmienność oceniania względem klasycznych sportów walki, takich jak np. boks.

 

 

Źródła:

The Unified Rules of Mixed Martial Arts: 

https://www.dca.ca.gov/csac/forms_pubs/publications/unified_rules_2017.pdf

 

Konstytucja ABC:  https://www.abcboxing.com/abc-constitution/

Rules Meeting MMA Podcast - https://www.youtube.com/watch?v=-_WRf0NsZHQ

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.