Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty walki

Walki na gołe pięści (bare-knuckle fighting) oraz kwestia ich legalności i popularności

15.09.2022

Jeszcze w XIX w., walki bokserskie nie odbywały się w takim kształcie jak dziś. Przede wszystkim, walki odbywały się bez użycia rękawic, na gołe pięści, a poszczególne pojedynki trwały nawet po kilka godzin. Wszystko zmieniły tzw. Queensberry Rules, obowiązujące powszechnie od 1872 r., opracowane wcześniej przez markiza Queensberry - Johna Douglasa, które to zasady unowocześniły zasady boksu (m.in wprowadzenie obowiązku noszenia rękawic, skrócenie czasu trwania pojedynków) upodabniając tę dyscyplinę do tej, którą znamy teraz.

Jednakże w XXI w., nastąpił swoisty renesans tradycyjnych i pierwotnych walk na gołe pięści. Dla wielu widzów, współczesny boks stał się zbyt zachowawczy, a w konsekwencji - zbyt mało widowiskowy. Poważną konkurencją stały się i nadal są - inne sporty walki w postaci mieszanych sztuk walki oraz walk na gołe pięści (bare-knuckle fighting). Szerokim echem - wchodząc w ten sposób do sportowego mainstreamu - odbiły się gale organizowane m.in przez brytyjską organizację Bare Knuckle Boxing (BKB) oraz szczególnie przez amerykańską organizację Bare Knuckle Fighting Championship (BKFC). Warto zatrzymać się przy tej drugiej, gdyż zasadniczo walki na gołe pięści były nielegalne na terenie całych Stanów Zjednoczonych, aż do ich zalegalizowania przez stan Wyoming w 2018 r. W tym samym roku BKFC zorganizowało swoją premierową galę, która odbyła się 02.06.2018 r. w mieście Cheyenne, w stanie Wyoming.

Amerykańska federacja cieszy się aktualnie największą estymą wśród wszystkich innych organizacji promujących walki na gołe pięści. Mimo, iż ten rodzaj pojedynków niejako z automatu może przywoływać skojarzenia z krwawymi i brutalnymi walkami bez jakichkolwiek zasad - nie jest to zazwyczaj zgodne z prawdą. BKFC reguluje zasady swoich pojedynków w poniższy sposób (tłumaczenie na j.polski):

 1. Zawodnicy mogą owijać i oklejać taśmą nadgarstek, kciuk i śródręcze. Żadna gaza ani taśma nie może być w odległości mniejszej niż 1 cal (25 mm) od knykci.
 2. Zawodnicy będą "trzymać się linii". Są dwie linie, oddalone od siebie o 3 stopy (91 cm), na środku ringu, gdzie fighterzy będą rozpoczynać każdą rundę. Przednia stopa będzie na linii, a sędzia poinstruuje fighterów, aby "podnieśli gardę", co oznacza początek walki/rundy.
 3. Ciosy są jedynymi dozwolonymi uderzeniami i muszą być zadawane zamkniętą pięścią (bez kopnięć, łokci, kolan i grapplingu)
 4. W klinczu, zawodnik może próbować wydostać się z niego, używając otwartej dłoni. Jeśli podczas klinczu nastąpi trzysekundowa przerwa w akcji, sędzia rozdziela zawodników.
 5. Zawodnik, który zostanie znokautowany, ma 10 sekund, aby stanąć na nogi, albo sędzia przerwie walkę. Nie wolno uderzać powalonego zawodnika. Każdy zawodnik, który to zrobi, zostanie zdyskwalifikowany, a jego wypłata zostanie wstrzymana. Podczas gdy jeden zawodnik leży na deskach, drugi zawodnik zostanie poinstruowany, aby udać się do neutralnego narożnika.
 6. Jeśli zawodnik doznał rozcięcia, a krew utrudnia mu widzenie, sędzia może ogłosić przerwę i dać zawodnikowi 30 sekund na zatrzymanie krwawienia. Jeśli rozcięcie nie może zostać opanowane, a krew utrudnia widzenie, sędzia zatrzymuje walkę i przyznaje zwycięstwo drugiemu zawodnikowi.
 7. Walki składają się z dwuminutowych rund, a każda walka będzie trwała 5 rund.
 8. Strój: Wszyscy zawodnicy muszą posiadać ochraniacz na krocze, szczękę, spodenki bokserskie oraz buty bokserskie/zapaśnicze
 9. Od wszystkich zawodników oczekuje się, że dadzą z siebie 100% wysiłku i będą zachowywać się w pełni sportowo.

Powyższy regulamin nakłada bardziej precyzyjny obraz na rzeczywistość, która panuje podczas walk na gołe pięści. Niewątpliwie mamy tu do czynienia z większą kontuzjogennością i podatnością na urazy niż w klasycznym wydaniu boksu, a jest to spowodowane brakiem rękawic, które w oczywisty sposób rzutują na zwiększone obrażenia głowy i tułowia oponenta, ale - o czym często się zapomina - narażają dłonie i nadgarstki zawodników na bolesne złamania w wyniku wyprowadzanych przez nich ciosów.

Z drugiej strony, w zakresie takim, jakim jest to możliwe - istnieją skodyfikowane zasady odbywania się pojedynków, które starają się chronić życie i zdrowie zawodników. We współczesnym świecie, kibic domaga się emocji i wrażeń. Jako społeczeństwo doszliśmy do takiego momentu, w którym rozrywka niejako przenika się i graniczy z ryzykiem oraz niebezpieczeństwem. Bodźce, które będą zadowalać widza są przenoszone z roku na rok na coraz wyższy poziom ekstremalności, co w dalszej przyszłości może być opłakane w skutkach.

Pewnego rodzaju pośrednim efektem tego zjawiska jest niestety tragiczna śmierć zawodnika BKFC - Justina Thorntona, który wskutek feralnego upadku po otrzymaniu ciosu nokautującego na gali odbytej 20.08.2021 r. w Biloxi, doznał kontuzji kręgosłupa, która w efekcie okazała się być dla niego śmiertelnym urazem.

Jak to wygląda w Polsce?

Wpierw warto pochylić się nad kwestią legalności walk na gołe pięści w naszym kraju. Punktem wyjścia będzie tu dla nas kontratyp (czyli okoliczność, która wyłącza karną bezprawność czynu - w efekcie czego czyn, który w standardowych okolicznościach byłby niezgodny z prawem, staje się z nim zgodny) tzw. dozwolonego ryzyka sportowego, który jest kontratypem pozaustawowym, nieuregulowanym w przepisach. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny[1] - “Jest oczywiste, że w ramach sportowego współzawodnictwa rodzi się pewne ryzyko z nim związane, które może doprowadzić do negatywnych konsekwencji dla jego uczestników (np. uszkodzenia ciała). Ryzyko to jest zróżnicowane, w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej; zdecydowanie wysokie w sportach walki (np. boks, karate, zapasy), a znikome np. w wypadku gry w szachy.” Tym samym fakt spowodowania wspomnianych negatywnych konsekwencji podczas uprawiania danej dyscypliny sportu nie może powodować ujemnych skutków prawnokarnych dla osoby, która te konsekwencje spowodowała.

W ten sposób, jeśli podczas rywalizacji sportowej (np. walki bokserskiej, meczu piłki nożnej, czy meczu koszykówki) dochodzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu, bądź utraty życia zawodnika, to bez względu na to, czy inni zawodnicy przyczynili się do tego faktu - nie będą ponosili oni odpowiedzialności karnej z tego tytułu. Niemniej, muszą do tego być spełnione określone warunki, spośród których wymienia się w doktrynie m.in takie[2] jak:

– zgodność zachowania zawodnika z regułami gry

– akceptację przez państwo danej dziedziny sportu (jej legalność),

– kierowanie się celem sportowym,

– zgodę uczestnika na udział w danych zawodach

W kwestii akceptowania dyscypliny przez państwo, należy podkreślić, iż polskie prawodawstwo nie zakazuje w żadnych swoich przepisach organizowania walk na gołe pięści. Jest to odmienna sytuacja do Francji - w której z kolei przez lata było zakazane organizowanie gal MMA, co zmieniło się w 2019 r.

Ponadto warto by było pochylić się nad art. 2 ust. 1 ustawy o sporcie - “Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.” Przesłanki zawarte w tej regulacji nie wydają się kolidować z ideą bare-knuckle fighting, mimo stosunkowo dużej brutalności tej dyscypliny, co sprawia że tego typu pojedynki są uznawane za legalne w świetle naszego porządku prawnego.

Najpopularniejszą polską organizacją promującą walki na gołe pięści jest “Gromda”, która z dość dużym sukcesem komercyjnym organizuje swoje gale od ponad dwóch lat i również posiada publicznie dostępny - krótki spis zasad, które są przestrzegane podczas ich walk. Pojedynki na “Gromdzie” odbywają się na zmniejszonym ringu bokserskim, trwają 4 rundy, przy czym następna - piąta runda odbywa się bez limitu czasowego, aż do nokautu albo poddania się jednego z zawodników. Szczęśliwie - do tej pory podczas przeszło dziesięciu odbytych gal organizacji, nie doszło do żadnych śmiertelnych wypadków wśród walczących pięściarzy.

 

 

 

 

 

Źródła:

https://www.bkfc.com/rules

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1599).

 1. Mozgawa, 11. Dozwolone ryzyko sportowe [w:] Prawo karne materialne. Część ogólna, red. M. Mozgawa, Warszawa 2020.

 

 

 

[1] M. Mozgawa, 11. Dozwolone ryzyko sportowe [w:] Prawo karne materialne. Część ogólna, red. M. Mozgawa, Warszawa 2020.

[2] M. Mozgawa, 11. Dozwolone ryzyko sportowe [w:] Prawo karne materialne. Część ogólna, red. M. Mozgawa, Warszawa 2020.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.