05.12.2013
W ostatnich dniach głośno było o nieprzyjemnych sytuacjach, które spotkały Roberta Jeża i Michała Gliwę. Do tej pory zawodnicy „Miedziowych mogli w teorii skupiać się wyłącznie na piłce nożnej, ponieważ Zagłębie Lubin stawiano powszechnie za wzór w kontekście terminowości oraz pewności wypłat dla zawodników. Niestety nie jest to powszechna praktyka wśród klubów piłkarskich.
Tylko w ostatnim tygodniu do Kancelarii zgłosiło się niezależnie dwóch zawodników, którym kluby zalegają z wypłatą wynagrodzenia od kilku miesięcy. Jeden z nich wpadł na pomysł: Skoro klub nie płaci mi wynagrodzenia, przestanę chodzić na treningi! Doceniając zapał gracza, odradziliśmy mu jednak takie działanie. Dlaczego?
Na podstawie art. 4 ust. 1 uchwały nr II/12 z dnia 19 maja 2002 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Zasady regulujące stosunki pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym:
„Art. 4.
1. Podstawowe zobowiązania pomiędzy klubem a zawodnikiem, w tym zasadnicze
wynagrodzenie zawodnika, określa umowa cywilnoprawna albo umowa o pracę zwane
kontraktem o profesjonalne uprawianie piłki nożnej
(...)
Zarówno umowa o pracę jak i umowa cywilnoprawna (tzw. umowa o świadczenie usług sportowych) zawarta pomiędzy klubem a zawodnikiem są umowami dwustronnymi, zatem na obie strony zostały nałożone pewne obowiązki. Na klub (pracodawcę lub zleceniodawcę) – m.in. obowiązek stworzenia niezbędnych warunków infrastrukturalnych oraz oczywiście wypłata wynagrodzenia, a na zawodnika (pracownika lub zleceniobiorcę) – m.in. obowiązki związane z uprawianiem piłki nożnej w barwach klubu, czyli naturalnie również udział w treningach w terminach określonych przez klub.
Dopóki zatem trwa stosunek prawny pomiędzy obiema stronami, przysługują im prawa i obowiązki określone w umowie zawartej między nimi. Jeżeli jednak klub nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, należy kwestię tę rozstrzygnąć w ramach obowiązujących przepisów prawnych poprzez 2 odrębne postępowania: rozwiązanie kontraktu z klubem, a następnie odzyskanie należnego wynagrodzenia wynikającego z umowy. Jakiekolwiek naruszenie swych obowiązków przez zawodnika może zostać skrzętnie wykorzystane przez klub, który będzie starał się uchylić od spełnienia swego zobowiązania.
Jak informował rok temu Polski Związek Piłkarzy: „43% polskich piłkarzy nie otrzymuje swojego wynagrodzenia na czas. Przy czym jeśli chodzi o wypłacanie nagród lub premii opóźnienia dotykają już 60% zawodników . Sprawa jest tym bardziej poważna, jeżeli dotyczy kilkumiesięcznych opóźnień. Nie można jednak tracić zimnej krwi i samemu dodatkowo pogarszać swoją sytuację poprzez naruszenie warunków kontraktu. Chłodna i rzeczowa analiza przepisów, poparta konkretnym działaniem przed właściwymi organami polskich związków sportowych lub sądami powszechnymi wydaje się skuteczniejszą metodą dochodzenia swych praw.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.