12.12.2013
Według doniesień medialnych lada moment zmienione zostaną zasady podpisywania profesjonalnych kontraktów przez niepełnoletnich piłkarzy. Idea zabezpieczenia interesów klubów, wychowujących często zawodników od trampkarzy jest jak najbardziej słuszna. Należy jednak pamiętać, by nie wprowadzić przepisów, które będą sprzeczne z normami FIFA, a takie ryzyko jeszcze parę tygodni temu istniało...
Mowa jest o zmianie art. 29 Uchwały II/12 Zarządu PZPN – Zasady regulujące stosunki pomiędzy klubem piłkarskim a zawodnikiem profesjonalnym. Poniżej interesujące nas fragmenty tych przepisów:
„Art.29
1. Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej lub typowy kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z zawodnikiem, który nie ukończył 18 (osiemnastego) roku życia może być zawarty wyłącznie przez zawodnika, który ukończył 15 (piętnaście) lat.
2. (...)W sytuacji wyrażenia zgody, zawodnik podpisuje typowy kontrakt z klubem na okres nie przekraczający 3 lat, przy czym nie może on obowiązywać dłużej niż do zakończeniu rundy rozgrywkowej, w której zawodnik ukończy 18 rok życia. (...)
Parę miesięcy temu głośno było o sprawie Mariusza Stępińskiego, opisywanej zresztą na łamach portalu, który po osiągnięciu pełnoletniości odszedł z Widzewa Łódź do 1. FC Nürnberg. Podnoszono wtedy m.in., że przez obowiązujące przepisy kluby polskie nie mają interesu szkolić młodych zawodników, skoro ci po ukończeniu osiemnastego roku życia mogą z niego odejść za darmo (nie licząc ekwiwalentu za szkolenie).
Między innymi dlatego postanowiono zmienić treść wyżej wymienionego przepisu. Co ciekawe, pierwsze wersje zmian były niezgodne z regulacjami światowej federacji piłkarskiej. Forsowano bowiem pomysł zmiany maksymalnego okresu trwania kontraktu zawodników niepełnoletnich z 3 do 5 lat, zrównując ich status z piłkarzami pełnoletnimi (art. 5 ust. 1 pkt 1 Uchwały II/12). Co na to Regulamin FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników? Art. 18 ust. 2 nie pozostawia złudzeń. Oto jego treść:
„Art. 18
2. (...)Zawodnicy poniżej 18 roku życia nie mogą podpisywać zawodowych umów na okres dłuższy niż trzy lata. Wszelkie postanowienia dotyczące dłuższego okresu obowiązywania umów nie będą uznawane.
(...)
Sprzeczność jest oczywista. W ostatnich doniesieniach medialnych pojawia się jednakże informacja, że zmiana w art. 29 Uchwały nie ma polegać na wydłużeniu okresu trwania kontraktu, lecz ma umożliwić obowiązywanie kontraktu dłużej niż do końca rundy ukończenia 18 roku życia.
Jak wyglądać będą różnice w praktyce? Obecnie 17-letni zawodnik może podpisać kontrakt na maksymalnie jeden, półtora roku (w zależności od miesiąca urodzin). W wyniku przewidywanych zmian okres ten wydłuży się do 3 lat. Czy rzeczywiście ograniczy to skalę odejść 18-letnich zawodników ze swych dotychczasowych klubów? Czas pokaże, jednak przede wszystkim należy wyrazić zadowolenie, że w przeciwieństwie do wcześniejszych propozycji, zmiany te nie będą sprzeczne z przepisami FIFA.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.