06.03.2015
W dzisiejszym tekście chciałbym odnieść się do wydarzeń, które miały miejsce podczas meczu pomiędzy klubami GKS-u 1962 Jastrzębie i Unii Racibórz, o której pisał m.in. Sport. Zdarzenia te mają bowiem również doniosłe znaczenie prawne.
W artykule pt. O kontratypie ryzyka sportowego pisałem swego czasu o okolicznościach legalizujących czyn generalnie uznany za bezprawny w kontekście uprawiania sportu. Wskazywałem w nim, powołując się na dorobek orzecznictwa i doktryny, na przesłanki, które musza zostać łącznie spełnione, aby wyłączyć odpowiedzialność za wypadki w sporcie. Są nimi mianowicie:
- uprawianie danego sportu jest prawnie dopuszczalne,
- działanie, którego skutkiem było powstanie szkody, było podjęte w celu sportowym oraz nie naruszało reguł danej dyscypliny sportowej,
- zawodnicy wyrazili zgodę na wzięcie udziału w danym współzawodnictwie sportowym.
Zwracam uwagę na pogrubiony fragment. Nie ulega wątpliwości, że uderzenie zawodnika przeciwnej drużyny nie można uznać za działanie zgodne z przepisami piłki nożnej, podjęte w celu sportowym. Ma to doniosłe skutki prawne ze względu na powstanie odpowiedzialności po stronie sprawcy. Dla celów niniejszego wpisu, chciałbym skupić się na przepisach prawa cywilnego, pomijając wątek karny.
Przede wszystkim należy wskazać na powstanie tzw. odpowiedzialności deliktowej. Ogólna zasada została określona w przepisie art. 415 kodeksu cywilnego, który stanowi, ze kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W omawianym przypadku zastosowanie znajdą również właściwe przepisy art. 444 i 445 k.c. Z ich treści wynika, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty, czyli m.in. wydatki związane z zakupem leków, opatrunków oraz wizyt u lekarskich. Co ciekawe, w orzecznictwie wskazuje się, że do w/w wydatków można zaliczyć również koszty podróży członków rodziny do szpitala, w którym przebywa poszkodowany. Co więcej, na jego rzecz może zostać przyznana dodatkowa kwota pieniężna tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, które ma stanowić sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego. W kwestii tej wypowiedział się m.in. Sąd Apelacyjny w Katowicach, który w wyroku z dnia 3 listopada 1994 r. (sygn. akt III APr 43/94) stwierdził, ze „Zadośćuczynienie winno uwzględniać doznaną krzywdę poszkodowanego, na którą składają się cierpienia fizyczne w postaci bólu i innych dolegliwości oraz cierpienia psychiczne polegające na ujemnych uczuciach przeżywanych bądź w związku z cierpieniami fizycznymi, bądź w związku z następstwami uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zwłaszcza trwałymi lub nieodwracalnymi”. Wysokość potencjalnego odszkodowania i zadośćuczynienia zależeć będzie zatem od stopnia uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia pokrzywdzonego.
Niezależnie od powyższego należy wskazać na możliwość poniesienia przez zawodnika odpowiedzialności kontraktowej. Ogólną podstawą w/w odpowiedzialności jest art. 471 k.c., który stanowi, że dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jak wskazywałem w artykule pt. O podstawach zaostrzenia odpowiedzialności cywilnoprawnej zawodników wobec klubów sportowych klub oraz zawodnik podpisując umowę o profesjonalne uprawianie piłki nożnej mogą rozszerzyć odpowiedzialność gracza poprzez wprowadzenie właściwych klauzul wynikających z regulaminu dyscyplinarnego klubu. Nie można zatem wykluczyć, żeklub z Jastrzębia, działając w oparciu o swój regulamin dyscyplinarny, nałoży na zawodnika odpowiednie sankcje. Warto w tym momencie przytoczyć § 22 ust. 1 uchwały nr III/29 Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników, występujących w polskich klubach piłkarskich oraz zasad zmian przynależności klubowej, który stanowi, że w przypadku naruszenia przez zawodnika obowiązków wynikających z kontraktów klub jest uprawniony do stosowania kary dyscyplinarnych, dozwolonych stosownymi przepisami związkowymi. Prawdopodobnie w omawianym przypadku nastąpiło naruszenie kontraktu m.in. poprzez narażenie dobrego imienia GKS-u 1962 Jastrzębie w wyniku zachowania zawodnika. Rodzaj wymierzonej sankcji zależeć będzie naturalnie od przepisów dyscyplinarnych obowiązujących w klubie.
Okazuje się zatem, że zdarzenia, które miały miejsce podczas środowej gry ma swoje konsekwencje również w obszarze prawa cywilnego. Warto mieć to na uwadze w razie wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.