08.08.2014
Dziś parę słów o ekwiwalentach za wyszkolenie w przepisach Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nie chciałbym jednak omawiać całej instytucji szeroko pojętych mechanizmów solidarnościowych, lecz skupić się na sposobie oznaczenia kwoty ekwiwalentu.
Nie ukrywam, że inspiracją do napisania tekstu był artykuł w „Przeglądzie Sportowym”, w którym opisano ostatnio wprowadzone zmiany dotyczące zawodników, którzy ukończyli 23 lata, lecz nie ukończyli 28 roku życia. Moim celem nie jest jednak analiza podjętej 22 lipca 2014 roku uchwały przez Zarząd PZPN, lecz wskazanie pewnej luki w przepisach.
Ogólne zasady obliczenia ekwiwalentu a także wysokości kwot, jakie przysługują klubom zawarte są w przepisach Uchwały nr VIII/121 z dnia 16 czerwca 2011 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zasady ustalania zryczałtowanego ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika o statusie amatora, zawodnika profesjonalnego oraz zawodnika profesjonalnego, któremu klub nie zaoferował przedłużenia umowy kontraktowej. Tam też znajdują się słynne tabelki z opłatą ryczałtową za każdy sezon szkolenia zawodnika, uzależnioną od wieku zawodnika oraz rozgrywek, w których występuje pierwszy zespół klubu pozyskującego. Przedstawmy ją na przykładzie zawodników o statusie amatora lub zawodników, którym klub nie przedstawił oferty przedłużenia kontraktów
Kategorie klubów:
I kategoria – kluby Ekstraklasy,
II kategoria – kluby I i II ligi,
III kategoria – kluby III i IV ligi,
IV kategoria – kluby pozostałych klas rozgrywkowych oraz wszystkie kluby biorące udział w rozgrywkach futsalu.
Abstrahując od wysokości kwot chciałbym zwrócić uwagę na pewną lukę w przepisach. Po pierwsze, podana jest sama liczba – bez podania waluty. Zdrowy rozsądek w tym wypadku zwycięża i można domyśleć się, że mowa tu o złotówkach. Problem pojawia się w tym, że nie wskazano tutaj, czy wskazane wyżej wartości to kwoty brutto czy netto. W praktyce okazuje się, że obie strony (klub pozyskujący i macierzysty) mają różne wyobrażenie na temat sposobu obliczania kwoty ekwiwalentu, co przy chęci szybkiego przeprowadzenia transferu okazuje się być przeszkodą nie do pokonania. Kwestię tę powinien rozstrzygnąć Polski Związek Piłki Nożnej dokonując wykładni wewnętrznych przepisów. Tylko czy zdąży zrobić to przed zakończeniem trwającego okna transferowego?
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.