22.10.2019
Już na początku roku na łamach portalu informowaliśmy o projekcie nowelizacji ustawy o sporcie, w której wprowadzone miały być ważne przepisy dla utrzymania statusu lub nabycia statusu polskiego związku sportowego przez część z krajowych organizacji sportowych. Z radością informuję o zakończeniu kolejnych etapów legislacyjnych dotyczących omawianej materii.
W skrócie: Zmiany miały polegać na przyznaniu kompetencji Ministrowi Sportu i Turystyki do określania w formie rozporządzenia wykazu międzynarodowych federacji, działających w innych sportach, niż organizacje międzynarodowe uznane przez MKOl lub działające w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim, do których przynależność (poprzez przedstawienie stosownego zaświadczenia) umożliwić miało ubieganie się o zgodę na utworzenie polskiego związku sportowego, po spełnieniu pozostałych wymogów wskazanych w ustawie o sporcie.
W momencie opublikowania styczniowego tekstu trwał jeszcze etap opiniowania i uzgadniania treści projektu ustawy, w którym również brałem udział jako Prezes Zarządu Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. 10 kwietnia projekt wpłynął do Sejmu, po czym skierowano go do czytania w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Ostatnie, trzecie czytanie projektu nastąpiło 16 października na posiedzeniu Sejmu, po czym nastąpiło głosowanie. W jego wyniku ustawa została uchwalona. 18 października 2019 r. podczas 85. Posiedzenia Senatu, ostatniego w IX kadencji, Senat przyjął bez poprawek przekazaną ustawę o zmianie ustawy o sporcie. Czekamy zatem w tym momencie na podpis prezydenta.
Wprowadzoną zmianę oceniam oczywiście pozytywnie. Wielokrotnie (zarówno w toku prowadzonych postępowań administracyjnych oraz sądowoadministracyjnych) wskazywałem na swoje zastrzeżenia dotyczące całkowitego uzależnienia posiadania statusu polskiego związku sportowego od uznania przez inną międzynarodową federację sportową, nawet jeżeli jest nią organizacja z takimi tradycjami jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Pozostaje nam również czekać na wydanie rozporządzenia przez Ministra Sportu i Turystyki oraz analizę zastosowanych przez niego kryteriów.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.