16.03.2017
W komunikacie z dnia 9 marca 2017 r. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) ogłosiła uruchomienie nowej platformy cyfrowej „Speak Up!”, która ma być istotnym elementem w walce z dopingiem w sporcie. W związku z powyższym w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się nowemu narzędziu WADA oraz przypomnimy niektóre założenia Programu i Polityki Informowania o Nieprawidłowościach WADA (Whistleblower Program and Policy).
Uruchomienie platformy ma ułatwić sportowcom oraz innym osobom zgłaszanie informacji o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych w rozumieniu Światowego Kodeksu Antydopingowego, nieprzestrzeganie reguł ustanowionych w Kodeksie oraz inne działania i zaniechania, które mogą podważać walkę z dopingiem w sporcie. „Speak Up!” działa nie tylko w formie strony internetowej ale zawiera również bezpieczne aplikacje na urządzenia mobilne iPhone i Android dostępne w wersjach beta w sklepach App Store i Google Play. Obecnie platforma działa w dwóch wersjach językowych angielskiej i francuskiej.
W ocenie dyrektora generalnego WADA Pana Oliviera Niggli uruchomienie „Speak Up!” ma zachęcić do współpracy potencjalnych informatorów, którzy są dla Agencji ważnym źródłem informacji, co potwierdziło chociażby dochodzenie Richarda McLarena w sprawie tzw. rosyjskiego systemu dopingowego. Ponadto, „Spak Up!” ma być także odpowiedzią na zgłaszane przez sportowców postulaty zapewnienia bezpiecznego i poufnego środka umożliwiającego informowanie o naruszeniu przepisów antydopingowych.
W tym miejscu przypomnienia wymaga, że zgodnie z założeniami Programu i Polityki Informowania o Nieprawidłowościach WADA mamy do czynienia z dwoma kategoriami informatorów, a mianowicie informatorami zwykłymi (informants) i demaskatorami (whistleblowers). Rozróżnianie tych kategorii jest o tyle istotne, że towarzyszą im odmienne prawa i obowiązki. Zwykłym informatorem jest jakakolwiek osoba zgłaszająca nieprawidłowości związane z dopingiem w sporcie. Osoba taka może poprzestać jedynie na dokonaniu zgłoszenia. Informator zwykły może jednak uzyskać status demaskatora jeżeli zdecyduje się na dalszą współpracę z WADA w zakresie dokonanego zgłoszenia. W konsekwencji podjęcia decyzji o kooperacji podpisywana jest z WADA stosowna umowa na mocy, której demaskator uzyskuje dodatkowe prawa zgodnie z art. 4.2.1 Programu i Polityki Informowania o Nieprawidłowościach zatwierdzonym w listopadzie zeszłego roku.
Należy przypuszczać, że uruchomienie „Speak Up!” zwiększy liczbę zawiadomień o naruszeniu przepisów antydopingowych a także spopularyzuje instytucję informatora oraz demaskatora w rozumieniu Programu.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.