Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Największa rewolucja w historii futbolu – Prawo Bosmana

14.08.2020

15 grudnia 1995 wydarzył się przełom w świecie sportu, a już na pewno w świecie futbolu. W tym dniu światło dzienne ujrzało orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, którego reperkusje są widoczne do dziś. Iskrą, która wznieciła ten ogień był zawodnik, którego nazwiska próżno szukać w annałach historii sportu, przynajmniej, jeśli chodzi o popisy boiskowe. Być może nie jest ono znane dużej części kibiców, zna je jednak praktycznie każdy zawodowy piłkarz, a już na pewno każdy menadżer sportowy. A brzmi ono Bosman. To właśnie od jego nazwiska bierze się powszechnie znane w świecie sportu „prawo Bosmana”, które to prawo zrewolucjonizowało futbol na Starym Kontynencie i przemodelowało układ sił w europejskim futbolu, który tylko umacniał się w następnych latach. Ja to się stało, że niewyróżniający się piłkarz, stał się twarzą największej rewolucji w historii piłki? O tym w dalszej części artykułu.

Rys historyczny

Jean-Marc Bosman, bo to o nim mowa, był belgijskim zawodnikiem, grającym w pierwszoligowym klubie Royal FC de Liege. W 1990 roku wygasł mu kontrakt z RFC Liege, więc ten porozumiał się w kwestii nowego z francuską Dunkierką. Na przeszkodzie stanął jednak belgijski klub, który zażądał wysokiej jak na tamte warunki zapłaty 300 tys. . W tamtym czasie istniały bowiem regulacje mówiące, że aby zakontraktować zawodnika innego klubu, klub przyjmujący winien zapłacić klubowi macierzystemu opłatę, stanowiącą rodzaj ekwiwalentu za transfer, wychowanie lub promocję, nawet po wygaśnięciu kontraktu. Dunkierka nie była w stanie sprostać tym wymaganiom finansowym. Piłkarz został zmuszony do gry w rezerwach RFC, a dodatkowo obniżono mu pensję o ponad połowę. Nie dziwi więc oburzenie samego piłkarza, który znajdując się w sytuacji patowej będąc niejako „zniewolony” przez swój klub i nie widząc większych szans na poprawę swojego położenia, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

W zaistniałej sytuacji, Bosman postanowił zaskarżyć klub, belgijską federację i UEFA do sądu, powołując się na artykuł 48 Traktatu EWG, według którego: „Zapewnia się swobodny przepływ pracowników wewnątrz Wspólnoty”. Sąd przyznał mu rację i w listopadzie 1990 roku mógł przejść za darmo do Dunkierki. Sprawa trafiła jednak na wokandę belgijskiego sądu apelacyjnego, który postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w przedmiocie wykładni przepisów EWG (sprawa C-415/93), gdzie piłkarz także zwyciężył i w końcu 15 grudnia 1995 roku jego stronę poparła również FIFA.

Wpływ orzeczenia na świat sportu

Samo orzeczenie ws. Bosman wprowadziło 2 istotne modyfikacje:

  • po pierwsze zawodnik, któremu wygasł kontrakt z jednym klubem, może za darmo przejść do innego;
  • zniesienie przez Trybunał limitu obcokrajowców w klubach z Unii Europejskiej posiadających obywatelstwo Państwa Członkowskiego UE.

Oba te przepisy w oczach Trybunału były sprzeczne z art. 48 Traktatu EWG, a więc należało je dostosować, by w myśl prymatu prawa europejskiego, były one z nim zgodne. Jak daleko idące reperkusje wywoła to jedno orzeczenie, z pewnością nie przewidywał nawet sam zainteresowany.

Wolny zawodnik

Zacznę od punktu 1, czyli sytuacji zawodnika, któremu wygasł kontrakt z klubem, w którym występował. Orzeczenie zapoczątkowało negocjacje między FIFA i UEFA a Komisją Europejską, za sprawą których 5 marca 2001 roku powstało porozumienie dotyczące nowego systemu transferowego w piłce nożnej. Jego efektem jest Regulamin FIFA z 13 października 2003 roku w sprawie Statusu i Transferu Zawodników.

W art. 18 Regulaminu możemy przeczytać, że „piłkarz może rozpocząć negocjacje i podpisać kontrakt z nowym klubem tylko wtedy, gdy jego umowa z obecnym klubem wygasła lub wygaśnie w ciągu najbliższych 6 miesięcy”. Sześciomiesięczny termin zapewnia zawodnikowi rozsądny okres na podpisanie umowy z nowym klubem. Obecnemu klubowi zaś daje czas na zabezpieczenie się przed niestabilnością składu i ewentualne znalezienie nowego zawodnika.

Inną znaczącą kwestią, która ugruntowała się dzięki temu zapisowi to rozwiązanie obowiązującej umowy poprzez wykupienie zawodnika za odpowiednią kwotę. Zespół chcący zatrudnić zawodnika związanego umową z innym klubem, najpierw musi zwrócić się pisemnie bezpośrednio do obecnego klubu zawodnika, a dopiero później może złożyć ofertę samemu piłkarzowi. Umowa dotycząca zmiany przyjmuje postać odstąpienia i jest dwustronnie obowiązująca. Klub oczywiście nie musi przyjąć oferty, dopóki nie uzna jej za zadowalającą. Natomiast może się zdarzyć sytuacja, w której piłkarz, przed podpisaniem umowy, wprowadza do dokumentu klauzulę wykupu zobowiązującą klub do zgody na rozwiązanie umowy wraz z zaoferowaniem konkretnej sumy transferowej.

Porozumienie dotyczące nowego systemu transferowego w piłce nożnej odnosiło się takie do kwestii okienek transferowych. Wcześniej kluby mogły kupować zawodników kiedy chciały, ale w 2001 roku piłkarskie federacje doszły do kompromisu z Unią Europejską i wprowadzono okna transferowe – letnie i zimowe. Od tego momentu piłkarze mogą zmieniać barwy klubowe tylko w wyznaczonych okresach.

Możliwość odejścia za darmo do innego klubu wraz z wygaśnięciem kontraktu, połączone z ugruntowaniem się na rynku piłkarskim systemu transferowego i możliwości zawierania klauzul odstępnego, znacząco umocnił pozycję negocjacyjną piłkarzy. Dodajmy do tego wkraczającą na nowy poziom erę globalizacji i rozwój satelitarnej telewizji i mamy gotowy przepis na transferowe perpetum mobile, samonapędzającą się maszynę do generowania coraz wyższych kwot transferowych i kontraktów dla zawodników, która pędzi po dziś dzień. Obecnie zarobki średniej półki piłkarza Premier League sięgają 100 tys. funtów tygodniowo. Jednak przed wejściem w życie prawa Bosmana, takimi kwotami operowano co najwyżej w skali roku.

Zniesienie limitu obcokrajowców

Drugi punkt odnosi się do wpływu zniesienia limitu obcokrajowców mających obywatelstwo UE. Ten przepis miał bezpośredni wpływ na zmianę układu sił w europejskim futbolu. W połączeniu z otwarciem rynku transferowego i umocnieniem pozycji piłkarzy przy stole negocjacyjnym, doprowadziło to do nieodwracalnych zmian. Krążą opinie mówiące, iż w tym momencie futbol stracił swój sportowy charakter i stał się biznesem. Dla przypomnienia, przed orzeczeniem, w klubach Państw Członkowskich UE, na boisku mogło przebywać tylko trzech zawodników z innego kraju. Na ten moment z kolei, limity obowiązują tylko zawodników z państw nie będących w Unii i to nie zawsze, ponieważ niektóre ligi zniosły zupełnie jakiekolwiek limity. Przy jednoczesnym rozszerzeniu zasięgu Unii o kraje byłego bloku wschodniego, swoboda w zakresie wyboru składu na rynku europejskim poszerzyła się znacząco.

Otworzyło to furtkę krajom z silniejszych lig (lub po prostu o większej popularności), by ściągać do siebie najlepszych zawodników z najsilniejszych zespołów, jednak grających w nieco słabszych ligach bez większych ograniczeń i przez to zwiększać tę dysproporcję jeszcze bardziej. Warto podać tu przykład Ajaksu Amsterdam, czyli klub o niesamowitym potencjale, wynikającym ze świetnego wychowywania młodych zawodników, jednak grający w nie tak prestiżowej w skali Europy lidze holenderskiej. Święcił on triumfy w Lidze Mistrzów w roku 1995, czyli w tym samym roku co wejście w życie orzeczenie w sprawie Bosman. W kilka lat po wejściu w życie „prawa Bosmana” z klubu odchodzili czołowi piłkarze, wśród nich Patrick Kluivert, Edgar Davids, Michael Reiziger czy Winston Bogarde, niejednokrotnie nie otrzymując w zamian żadnego wynagrodzenia.

Przez ostatnie 20 lat Ligę Mistrzów wygrywały zespoły z czterech najbogatszych lig na Starym Kontynencie – angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i włoskiej. Jedyną drużyną z poza tej czwórki było portugalskie FC Porto, które pod wodzą Jose Mourinho zdobyło to trofeum w 2004 roku. Był to jednak wyjątek potwierdzający regułę. Europejskie kluby z lig o mniejszym potencjale reklamowo-sponsorskim, otrzymujące mniejsze pieniądze z tytułu praw telewizyjnych, zwyczajnie przegrywają tę nierówną walkę na poziomie finansowym. Co z tego, że posiadają świetne akademie i bogate tradycje, skoro ich liga ma kilku lub nawet kilkunastokrotnie mniejszą oglądalność niż ligi najmocniejsze. Znajdując się na peryferiach futbolu, na przykład Celtic Glasgow lub Steaua Bukareszt, czyli kluby, które jeszcze w latach 80-tych rok rocznie biły się o najwyższe laury, dziś są cieniem dawnej chwały. A perspektyw na poprawę brak, gdyż nawet jeśli pojawi się jakieś złote pokolenie, które przebojem wedrze się na europejskie boiska, kluby ligi włoskiej lub angielskiej, podzielą się tym tortem, płacąc jednocześnie niewielkie pieniądze, zważywszy na ich budżety i transfery, których dokonują miedzy sobą.

Jak widać futbol zmienił swe oblicze nie do poznania wraz nadejściem „prawa Bosmana”, z niezwykle popularnego sportu o stosunkowo niskich płacach stał się niebotycznie kasowym biznesem, gdzie w czasie meczu niejednokrotnie po boisku biega 22 milionerów. – Piłkarze są niezwykle przepłacani, ale gdybym cofnął czas, zrobiłbym to samo – powiedział Bosman.

Sam Bosman, przeżył chwilę chwały, a co za tym idzie wielkich pieniędzy. Jednak jego sen, tak szybko jak się zaczął, tak szybko się skończył. Po czasie żył już tylko z datków wręczanych przez piłkarzy wdzięcznych mu za wywalczone prawo. Stracił szybko cały majątek i rodzinę, a sam popadł w alkoholizm. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że większość piłkarzy-milionerów byłby prawdopodobnie w zupełnie innym miejscu, gdyby nie walka Bosmana o swoje prawa, ale i Bosman prawdopodobnie prowadziłby zwykłe, spokojne życie piłkarskiego emeryta, gdyby nie chwilowy zastrzyk gotówki połączony z niezwykle roszczeniową postawą względem całego piłkarskiego środowiska od którego domagał się wiecznej jałmużny z powodu wywalczonego przez siebie prawa.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

  1. Zakres obowiązywania
    1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
    2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
    3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
    1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
    1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
      1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
      2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
      3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
      4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
    2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
      1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
      2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
      3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
    3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

      Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
    4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
    5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
    1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
    2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
    3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
    4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
    1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
    2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
    3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
      1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
      2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
    4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
      1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
      2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
      3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
    5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
    6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
      Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
  6. Postanowienia końcowe
    1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
    2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.