27.08.2014
W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje, jakoby w PZPN podjęto decyzję o niewydawaniu zgody na zatrudnienie trenera w więcej niż jednym klubie podczas jednej rundy rozgrywkowej. Czy słusznie?
Dyrektor sportowy PZPN Stefan Majewski w rozmowie z Przeglądem Sportowym stwierdził, że „nie jest do tego potrzebna nowa uchwała PZPN, bo wystarczy rzetelne przestrzeganie obecnych przepisów”. Mowa jest tu o przepisach wewnętrznych polskiego związku sportowego. Czy jednak mogą one być podstawą ograniczenia możliwości podejmowania pracy przez trenerów?
Art. 65 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, że każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki mogą zostać określone w ustawie. W kwestii tej orzekał również Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 19 marca 2001 roku (sygn. K 32/00) wskazał, że to do ustawodawcy należy wyraźne określenie przesłanek, od spełnienia których zależy wykonywanie danego zawodu. Ustawodawca nie może być w tym zakresie arbitralny, lecz jest zobowiązany również do uwzględnienia interesu innych podmiotów.
Warto w tym momencie wskazać również na przepis art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, który stanowi, że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
Wymóg konieczności wprowadzenia ograniczeń wobec trenerów przy dobrej woli być może udałoby się obronić, biorąc pod uwagę m.in. stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, który w w/w wyroku stwierdził, że „Granice dopuszczalnej ingerencji ustawodawcy w sferę wolności gwarantowaną w art. 65 ust. 1 są ujęte szerzej, niż wynika to z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Nie ulega jednak wątpliwości, że kryteria ustalone w art. 31 ust. 3 muszą mieć znaczenie co najmniej dyrektywy interpretacyjnej dla określenia treści wyjątków dopuszczalnych na podstawie art. 65 ust. 1”.
Wątpliwości wzbudza jednak podstawa prawna omawianych ograniczeń, którą mają być przepisy wewnętrzne polskiego związku sportowego, czyli norm o charakterze wewnętrznie obowiązującym. PZPN może wprawdzie próbować powoływać się na art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o sporcie, który stanowi, że polski związek sportowy ma wyłączne prawa do ustanawiania i realizacji reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez związek. Śmiem wątpić, czy taka argumentacja zasługiwałaby na uwzględnienie.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.