24.07.2018
Definicja legalna sportu znajduję się w art. 2 u.s. Zgodnie z nią sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o sporcie, sport występuję w dwóch znaczeniach. Sensu largo nawiązuje do definicji zawartej Białej Księdze Sportu, natomiast sensu stricto „związany jest z jego konkretnym przejawem (dyscypliną sportową w rozumieniu obecnych przepisów).”[1] Krav maga nie jest sportem, lecz systemem walki, który został stworzony w celach samoobrony. Jednak tak szeroko sformułowana definicja sportu pozwala na opis funkcjonowania systemu krav maga w Polsce w oparciu o analizę jej poszczególnych elementów.
Uczestnictwo w zajęciach krav maga niewątpliwie zmusza do podjęcia aktywności. Z uwagi na to, iż system służy samoobronie i walce, udział w treningach gwarantuje uczestnikowi wszechstronny rozwój. Systematyczne uczęszczanie na treningi pozwala na nawiązanie nowych znajomości w grupie osób o podobnych zainteresowaniach, co ma znaczący wpływ na rozwój stosunków społecznych. Ostatni element definicji, czyli osiąganie wyników sportowych, występuje także w systemie krav maga w postaci brania udziału w organizowanych w Polsce i na świecie mistrzostwach oraz zdobywania stopni. Z powodu rozbicia na wiele niezależnych od siebie federacji nie ma jednolitego programu i wymagań dotyczących ich nadawania. Z reguły organizacje nie uznają wzajemnie swoich stopni. Wyjątkiem są tutaj trzy najstarsze federacje, takie jak IKMA, IKMF i KMG, które mają zawartą ze sobą ustną umowę dżentelmeńską i co do zasady uznają, i przepisują zdobyte stopnie oraz uprawnienia instruktorskie. W pozostałych przypadkach przejście do innej organizacji powoduje rozpoczęcie szkolenia od początku, ponieważ posiadane certyfikaty nie są akceptowane.[2] Brak jedności widoczny jest także w samym nazewnictwie, ponieważ niektóre z federacji posiadają stopnie, a inne pasy. Istnieją również takie, jak CKMI, które w ogóle nie posiadają ani stopni ani pasów. Zdobywanie pasów i stopni to nie jedyny sposób na osiąganie wyników sportowych w systemie krav maga. Od niedawna zaczynają pojawiać się także zawody. Organizowane są przez Roberta Budnego, przedstawiciela Krav Maga International Federation, w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Sztuk Walki w Poznaniu. Pierwsze zawody odbyły się 11.12.2016 r. jako I Mistrzostwa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki w Krav Maga.[3] Rok później, dokładnie 10.12.2017 r. zorganizowane zostały I Otwarte Mistrzostwa Polski Krav Maga.[4]
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
[1] Rządowy projekt ustawy o sporcie (druk sejmowy nr 2313), http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/2313 [dostęp 15.03.2018 r.].
[2] Źródło własne, rozmowa ze Zbigniewem Kotowskim, polskim dyrektorem IKMF.
[3] http://www.wssw.poznan.pl/i-mistrzostwa-wielkopolskiego-stowarzyszenia-sztuk-walki-w-krav-maga/ [dostęp 28.03.2018 r.].
[4] http://www.wssw.poznan.pl/i-otwarte-mistrzostwa-polski-krav-maga-i-st-open-polish-championship-krav-maga/ [dostęp 28.03.2018 r.].
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.