16.08.2018
Polski Związek Piłki Siatkowej opublikował Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019. Został w nim zawarty ciekawy zapis dotyczący udziału młodszych zawodników w rozgrywkach wyższych kategorii wiekowych, który natychmiastowo stał się przedmiotem ożywionej dyskusji w świecie siatkówki.
Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych obejmuje turnieje młodziczek (dzięwczęta urodzone w roku 2004 i młodsze), młodzików (chłopcy urodzeni w roku 2004 i młodsi), kadetek (dziewczęta urodzone w latach 2002 – 2003), kadetów (chłopcy urodzeni w latach 2002 – 2003), juniorek (dziewczęta urodzone w latach 2000 – 2001) oraz juniorów (chłopcy urodzeni w latach 2000 – 2001). Wielokrotnie kategorie wiekowe ulegały zatarciu. Zawodnicy oraz zawodniczki, którzy wyróżniali się w swoich drużynach, brali udział również w turniejach razem ze swoimi starszymi klubowymi kolegami. Zabieg ten często prowadził do nadmiernej eksploatacji utalentowanych zawodników, w szczególnie istotnym dla ich rozwoju fizycznego i psychicznego okresie.
Problem ten był przedmiotem licznych analiz i dyskusji. Pochyliło się nad nim również Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pierwsze ograniczenie dotknęło Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Zostały one zobowiązane do wskazania kategorii wiekowej, w której będą uczestniczyli ich uczniowie w turniejach ćwierćfinałowych i półfinałowych mistrzostw Polski. Polski Związek Piłki Siatkowej, wcielając w życie wytyczne Ministerstwa, zamieścił w terminarzu następujący zapis:
„w sezonie 2018/2019 (zgodnie z wytycznymi MSiT) w składzie zespołu od ćwierćfinałów do turnieju finałowego MP włącznie może być do 3 zawodników/zawodniczek o rok młodszych. W sezonie 2018/2019 w rozgrywkach wojewódzkich (do turnieju dodatkowego włącznie) dopuszcza się możliwość gry dla większej liczby zawodników/zawodniczek rok młodszych. Od sezonu 2019/2020 nie będzie już to możliwe”
Zapis ten dotyczy udziału zespołów w rozgrywkach kadeckich i juniorskich. Oznacza on, iż w nadchodzącym sezonie zespoły będą mogły korzystać z wsparcia maksymalnie trzech młodszych zawodników, natomiast od sezonu 2019/2020 będzie to już całkowicie wykluczone.
Należy się jednak zastanowić nad skutkami tego postanowienia. Z całą pewnością osiągnie przyświecający mu cel i pozytywnie wpłynie na zdrowie młodych adeptów siatkówki. Będą oni docelowo uczestniczyli tylko w rozgrywkach w swojej kategorii wiekowej, a zatem ilość rozegranych przez nich meczy ulegnie ograniczeniu. Natomiast nie jest oczywistym, iż pozytywne skutki będą widoczne także w rozwoju siatkarzy. Dla młodych, obdarzonych ponadprzeciętnym talentem, szansa rywalizowania na wyższym poziomie ze starszymi kolegami jest olbrzymim bodźcem i możliwością stałego poprawiania swoich umiejętności. Umożliwia także adaptację do sportowego współzawodnictwa z rywalami lepiej rozwiniętymi fizycznie. To z kolei mogłoby ułatwić i zamortyzować wkroczenie młodych w rozgrywki seniorskie.
Negatywne skutki mogą dosięgnąć również kluby sportowe – w szczególności te mniejsze, mieszczące się w mniejszych ośrodkach. Dość często o sile zespołów juniorskich i kadeckich decydują ci sami zawodnicy. W świetle nowych zasad niewykluczonym będzie, iż nastąpi konieczność nawet wycofywania zespołów z rozgrywek na szczeblu krajowym. Sportowcy, którzy w uzupełnieniu o młodszych kolegów mogliby rywalizować z innymi drużynami, będą zmuszeni do zmiany barw klubowych. Zapis ten stawia zatem na uprzywilejowanej pozycji duże kluby, którym jeszcze łatwiej byłoby pozyskiwać nowych, najbardziej utalentowanych zawodników z klubów o mniejszym potencjale kadrowym i finansowym. To natomiast mogłoby źle wpłynąć na konkurencję między klubami oraz poziom rozgrywek na niższych szczeblach, tworząc wąskie grono drużyn liczących się w walce o najwyższe laury.
Zaskakującym jest, iż zakaz nie obejmuje udziału młodych zawodników w rozgrywkach seniorskich II i III ligi. Jak sam wskazał Stanisław Majkowski, Kierownik Wyszkolenia PZPS, autorzy pomysłu mają świadomość, iż nie jest on doskonały i może stworzyć liczne dodatkowe problemy. Z tego też tytułu we wrześniu mają odbyć się rozmowy, które mogą skutkować kolejnymi jego modyfikacjami.
Pozostaje jedynie wyrazić nadzieję, że ostateczna forma ochrony młodych zawodników przed nadmiernym obciążeniem będzie dla wszystkich bardziej optymalna i nie doprowadzi do wstrzymywania rozwoju zawodników oraz zaburzenia funkcjonowania mniejszych klubów sportowych.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.