Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

„Wypożyczenie” zawodnika w polskiej siatkówce

09.05.2019

Siatkarskie rozgrywki ligowe dobiegły końca, co pozwala klubom w pełni skupić się na budowaniu kadry mającej rywalizować o najwyższe cele w sezonie 2019/2020. Wielu uczestników rozgrywek prowadziło zaawansowane rozmowy już w trakcie sezonu, wielokrotnie je nawet finalizując, jednak dopiero w najbliższym czasie będziemy świadkami oficjalnych informacji dotyczących wielu zawodników. W związku z tym, w dzisiejszym artykule, przybliżone zostanie jedno z transferowych rozwiązań – możliwość czasowego reprezentowania barw klubowych.

Na wstępie należy zaznaczyć, że opisywana instytucja jest odrębnie nazywana w zależności od poziomu rozgrywek i właściwego regulaminu. W Regulaminie Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej (dalej: RPW) właściwego dla rozgrywek organizowanych przez Polską Ligę Siatkówki S.A. jest to „czasowe zezwolenie na grę w innym klubie”, natomiast na mocy Regulaminu Zmiany Barw Klubowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej (dalej: RZBK) stosowanego do pozostałych rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej używa się nazwy „okresowe reprezentowanie barw klubowych (wypożyczenie na podstawie certyfikatu)”.

Czasowe Zezwolenie na grę w innym Klubie

Istotę czasowego zezwolenia na grę w innym klubie reguluje §63 RPW. Wskazuje on, iż zawodnik uprawniony do gry i związany z klubem ważnym kontraktem, może w czasie jego obowiązywania reprezentować barwy innego klubu. Taka możliwość jest jednak obłożona pewnymi ograniczeniami i obowiązkami. Przede wszystkim należy pamiętać, że na tej zasadzie zawodnik może reprezentować barwy klubu nie dłużej niż przez okres jednego roku. Drugim, niezwykle istotnym elementem, jest osiągnięcie porozumienia przez wszystkich zainteresowanych – siatkarza oraz oba zespoły. Ponadto, klub pozyskujący zobowiązany jest w ciągu 7 dni od dnia zawarcia porozumienia przedstawić jego kopię Zarządzającemu, co umożliwi potwierdzenie przynależności do nowej drużyny. Z kolei opisywany przypadek nie wymaga uprzedniego wpisu zawodnika na listę transferową, co z pewnością cały proces przyspieszy i uczyni mniej sformalizowanym. Warto podkreślić, że czasowe zezwolenie nie stwarza roszczenia o ekwiwalent za promocję zawodnika, z zastrzeżeniem sytuacji wskazanej w §60 ust. 3 RPW.

Zmiana barw klubowych w wyniku czasowego zezwolenia może nastąpić w danym sezonie najpóźniej 31 stycznia. Dzień ten jest również nieprzekraczalną granicą w przypadku chęci powrotu do macierzystego klubu i kontynuowania sezonu w jego barwach, pod warunkiem uzyskania zgody obu zespołów. Ponadto powyższe możliwe jest także przypadku, gdy drużyna, której barwy zawodnik czasowo reprezentował, przestała uczestniczyć w rozgrywkach. Istotnym jest również, że zawodnik może w tym trybie w trakcie danego sezonu zmienić barwy klubowe tylko jeden raz.

Okresowe reprezentowanie barw klubowych (wypożyczenie na podstawie certyfikatu)

Zgodnie z §16 RZBK potwierdzenie okresowego reprezentowania barw klubowych (wypożyczenia na podstawie certyfikatu) odbywa się na zasadach wskazanych w §2 RZBK. Ponadto klub wypożyczający wraz ze zgłoszeniem zwolnienia Zawodnika winien przedłożyć kopię umowy obowiązującej w sezonie, w którym wypożyczenie nastąpiło. W tym przypadku również jedyną dopuszczalną możliwością jest porozumienie stron poparte zgodą Zawodnika wyrażoną na podstawie §34 pkt 3 Przepisów Sportowo – Organizacyjnych Polskiego Związku Piłki Siatkowej i wydanie certyfikatu na czas całego sezonu rozgrywkowego.

Zgodnie z §18 RZBK okresowe reprezentowanie barw innego klubu nie zmienia praw klubu wypożyczającego względem zawodnika i jego statusu. Analogicznie jak w przypadku postanowień RPW zawodnik do czasu zmiany barw nie może rozegrać w danym sezonie ani jednego spotkania. Kolejnym podobieństwem jest ograniczenie możliwości dokonania takiego transferu do daty wskazanej w załączniku do regulaminu – w sezonie 2018/2019 był to 31 stycznia.

§ 22 RZBK wskazuje sytuacje, w których certyfikat może zostać unieważniony, czego skutkiem będzie powrót zawodnika do pierwotnego zespołu. Jest to możliwe, gdy:

  • klub pozyskujący wycofał się z rozgrywek w trakcie ich twania;
  • zawodnik nie rozegrał żadnego meczu w barwach klubu pozyskującego i otrzymał jego zgodę na unieważnienie certyfikatu;
  • klub pozyskujący nie reguluje należnego wynagrodzenia względem zawodnika, co skutkuje rozwiązaniem umowy.

Szczególne regulacje dotyczą okresowego reprezentowania barw Szkoły Mistrzostwa Sportowego, które odbywa się na podstawie certyfikatu „PZPS – SMS” zatwierdzanego przez klub będący posiadaczem karty zawodnika. W czasie reprezentowania barw SMS PZPS możliwe jest jednak dokonanie okresowej zmiany barw klubowych na ogólnych zasadach wyrażonych w regulaminie.

Pewne wyjątki dotyczą również czasowej gry w innym zespole przez zawodników krajowych, którzy mają być pozyskani przez klub zagraniczny oraz zawodników zagranicznych pozyskiwanych przez kluby polskie. Te zagadnienia są szeroko uregulowane w przepisach CEV oraz FIVB, którym podlegają. Istotnym jest jednak, że omawiane regulaminy dopuszczają taką możliwość. W związku z tym należy mieć na uwadze, że zawodnik zagraniczny pozyskany w drodze czasowej zmiany barw klubowych nadal zaliczany jest do limitu zawodników krajowych, którzy muszą pozostawać na boisku w tej samej chwili. Stosowne postanowienia znajdują się w §41 RZBK:

  • w rozgrywkach organizowanych przez PLS, w związku z §52 pkt 2 RPW na boisku w tym samym momencie musi przebywać co najmniej 3 zawodników krajowych;
  • w rozgrywkach I ligi na boisku w tym samym momencie musi przebywać co najmniej 4 zawodników krajowych;
  • w rozgrywkach II ligi oraz rozgrywkach młodzieżowych na boisku w tym samym momencie musi przebywać co najmniej 5 zawodników krajowych.

Specyfika siatkarskiego rynku transferowego znacznie różni się od chociażby rynku piłkarskiego, czego konsekwencją jest również stosunkowo niewielka rola wypożyczania zawodników. Rozwiązanie to wydaje się szczególnie korzystne w przypadku młodych, obiecujących siatkarzy, którym umożliwiłoby zdobycie doświadczenia i rytmu meczowego w klubie prezentującym niższy poziom sportowy, aby następnie mogli je wykorzystywać reprezentując barwy ligowych potentatów.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności