Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Transfer medyczny – kość niezgody w polskiej siatkówce?

17.04.2019

Rozgrywki PlusLigi weszły w decydującą fazę i sytuacja w wielu pojedynkach zmienia się jak w kalejdoskopie. Wydarzeniom boiskowym nie ustępują jednak te pozaboiskowe, a wczoraj można było odnieść wrażenie, że większą uwagę przykładano nawet do tych drugich. Wszystko za sprawą kontuzji Bartosza Kurka i próby dokonania transferu medycznego przez Onico Warszawa.

Praktycznie w samo południe sportowe portale informacyjne oraz portale społecznościowe obiegła informacja o tym, iż Polska Liga Siatkówki S.A. wyraziła zgodę na dokonanie transferu medycznego przez stołeczny klub. W internecie rozpętała się burza co do słuszności tej decyzji, a media donosiły, że warszawski zespół już domyka transfer nowego atakującego. Wtem, niespełna kilka godzin później, wydarzyło się coś, czego nie spodziewał się w zasadzie nikt. Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki S.A. wydał komunikat, iż przeprowadzenie transferu medycznego w tym przypadku jest jednak niemożliwe.

Aby odpowiednio zrozumieć przedmiotowy problem (w całej polskiej siatkówce, a nie tylko rozgrywkach PlusLigi) należy zajrzeć do dwóch aktów: Regulaminu Zmiany Barw Klubowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej na sezon 2018/2019 oraz Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa. Zagadnienie transferu medycznego poruszają one odpowiednio w §44 oraz § 63 ust. 5-8.

§ 44 Regulaminu Zmiany Barw Klubowych

1. Zespołowi biorącemu udział w rozgrywkach PZPS przysługuje w trakcie trwania sezonu rozgrywkowego jeden tzw. transfer medyczny, który może zostać przeprowadzony w przypadku ciężkiej, wykluczającej z gry kontuzji zawodnika drużyny określonego w ust. 1a.

1a. Transfer medyczny może dotyczyć jedynie zawodnika, który przed dniem przedstawienia dokumentacji, o której mowa w ust. 2, wystąpił w co najmniej 70% setów rozegranych przez drużynę w oficjalnych rozgrywkach organizowanych przez PZPS (lub podmiot prowadzący rozgrywki na mocy porozumień z PZPS), w której został zgłoszony do sezonu rozgrywkowego. W przypadku zawodników libero, jeżeli nie był prowadzony zapis protokołu umożliwiający stwierdzenie liczby rozegranych setów, przyjmuje się, że zawodnik wystąpił we wszystkich setach rozegranego przez siebie meczu. W przypadku gdy zawodnik został zgłoszony w więcej niż jednej drużynie, o spełnieniu wymogu określonego w zdaniu poprzednim decyduje liczba występów w drużynie występującej na najwyższym poziomie rozgrywkowym spośród ww. drużyn.

2. Klub występujący o transfer medyczny jest zobowiązany do przedstawienia dokumentacji medycznej dotyczącej kontuzji do Wydziału Medycznego PZPS za pośrednictwem Wydziału Rozgrywek PZPS. Orzeczenie Wydziału Medycznego PZPS, potwierdzające niezdolność Zawodnika do gry w rozgrywkach PZPS, nie podlega odwołaniu i jest podstawą do dokonania transferu medycznego.

3. Zawodnik, którego kontuzja spowodowała konieczność przeprowadzenia przez Klub transferu medycznego traci uprawnienie udziału w rozgrywkach PZPS (lub podmiotu organizującemu na podstawie porozumień z PZPS)_w danym sezonie.

4. Zgłoszenie i dokonanie transferu medycznego winno nastąpić nie później niż w terminie miesiąca od daty wystąpienia kontuzji.

5. W drodze transferu medycznego nie jest dopuszczalna czasowa zmiana barw klubowych.

§ 63 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa

5. Niezależnie od postanowień ust. 1-4 powyżej Klubowi biorącemu udział w rozgrywkach Ligi przysługuje w trakcie trwania sezonu rozgrywkowego jeden transfer medyczny, który może zostać przeprowadzony w przypadku ciężkiej, wykluczającej z gry kontuzji podstawowego Zawodnika drużyny. Transfer medyczny nie wymaga uprzedniego wpisu Zawodnika na listę transferową.

6. Podstawowym Zawodnikiem drużyny, o którym mowa w ust. 5, jest zawodnik, który w 70% meczów rozpoczął grę w pierwszej szóstce drużyny oraz uczestniczył w grze na boisku w 50% meczów, biorąc pod uwagę wszystkie rozegrane do momentu kontuzji sety.

7. Klub występujący o transfer medyczny jest zobowiązany do przedstawienia dokumentacji medycznej dotyczącej kontuzji do komisji lekarskiej przy PZPS za pośrednictwem Zarządzającego. Orzeczenie komisji lekarskiej przy PZPS, potwierdzające niezdolność Zawodnika do gry w rozgrywkach Ligi, nie podlega odwołaniu i jest podstawą do dokonania transferu medycznego w czasie trwania całego sezonu.

8. Zawodnik, którego kontuzja spowodowała konieczność przeprowadzenia przez Klub transferu medycznego traci uprawnienie udziału w rozgrywkach Ligi w danym sezonie.

Jak zatem widać, oba przepisy są do siebie zbliżone. Umożliwiają one klubowi dokonanie wyjątkowego, jednego transferu w całym sezonie, w przypadku kontuzji odniesionej przez podstawowego zawodnika. Kryterium to bada się na podstawie rozegranych przez siatkarza meczów i setów. Zawodnik musi wyjść w podstawowym składzie drużyny w przynajmniej 70% wszystkich spotkań oraz być na parkiecie w co najmniej 50% wszystkich rozegranych setów. W takiej sytuacji, gdy odniesie on długotrwałą kontuzję uniemożliwiającą powrót do gry, klub będzie uprawniony do dokonania transferu medycznego. Krok ten obarczony jest jednak pewnym ryzykiem – kontuzjowany zawodnik straci uprawnienie udziału w rozgrywkach, nawet w przypadku  odzyskania pełnej sprawności. Regulamin Zmiany Barw Klubowych reguluje to zagadnienie szerzej, dodając szczegółowe postanowienia dotyczące zakazu dokonania w ramach transferu medycznego czasowej zmiany barw klubowych, ograniczonego czasu (1 miesiąc) na dokonanie zgłoszenia i przeprowadzenie transferu, wskazania sposobu liczenia udziału w meczu zawodnika występującego na pozycji libero oraz liczenia występów zawodnika zgłoszonego w więcej niż jednej drużynie. W tym ostatnim przypadku decyduje liczba występów w drużynie występującej na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Z pozoru wszystko wydaje się oczywiste. Ale tylko z pozoru.

O ile moment końcowy, do którego należy liczyć udział zawodnika w rozgrywkach w obu przypadkach został jasno wskazany, o tyle moment początkowy, od którego należy liczenie rozpocząć już nie. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku Bartosza Kurka, który dołączył do warszawskiego zespołu w trakcie sezonu, gdyż wcześniej reprezentował barwy Stoczni Szczecin. Jak wskazano w udostępnionej informacji dotyczącej występów zawodnika na boisku w celu przeprowadzenia transferu medycznego, klub rozegrał 15 spotkań i 56 setów, a Kurek wyszedł na parkiet w pierwszej szóstce w 13 (86,67 %) spośród nich i zagrał w 42 setach (75%). Uwzględnione zostały jedynie te mecze, które odbyły się po dołączeniu reprezentanta Polski do ekipy z Warszawy. W związku z tym  uznano, iż spełnił on regulaminowy wymóg.

Jak jednak później wskazano, „zgodnie z literalnym brzmieniem § 63 ust. 6 Regulaminu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna być dokonywana w odniesieniu do wszystkich meczów drużyny, rozegranych przez drużynę od dnia rozpoczęcia danego sezonu rozgrywek do dnia wystąpienia przez klub z wnioskiem o przeprowadzenie transferu medycznego”. Przyjmując taką interpretację przywołanego przepisu, Bartosz Kurek nie spełnił wymaganych warunków i takie też jest ostateczne stanowisko Zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A.

W tym miejscu należy wskazać (abstrahując od własnej interpretacji i oceny stosownych przepisów), że argumenty zwolenników obu koncepcji są zrozumiałe. Faktem jest, że zawodnik nie miał możliwości wystąpić we wszystkich meczach Onico Warszawa, gdyż w pierwszej części sezonu reprezentował barwy innej drużyny. Bezspornym jest również, że od momentu dołączenia do stołecznego klubu jest jego podstawową i wiodącą postacią. Zrozumiałe są także racje drugiej strony i uwzględnianie całego sezonu, a nie okresu, w którym zawodnik reprezentuje barwy danego klubu. Przyjęcie takiej linii mogłoby doprowadzić do paradoksu, w którym siatkarz zakontraktowany w czasie trwania rozgrywek wystąpiłby w dwóch meczach i został uznany w świetle tego przepisu za zawodnika podstawowego, podczas gdy klub rozegrałby w tym czasie dziesięć razy więcej spotkań.

Wniosek nasuwa się sam – „kazus Kurka” unaocznił niedoskonałość przytoczonych wcześniej przepisów. Skutkiem powyższego była konieczność interpretacji i zajęcia konkretnego stanowiska, co jak się okazało, nie było oczywiste nawet wewnątrz jednej instytucji. Złożyło się na to wiele czynników: wycofanie z rozgrywek jednego klubu, transfer do innego klubu tejże ligi i długotrwała kontuzja tego właśnie zawodnika na kluczowym etapie rozgrywek, co skłoniło zespół do szukania alternatywnych rozwiązań i wzmocnień. Z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić można, że na etapie prac nad tymi przepisami nie przypuszczano, że do tak skomplikowanego połączenia kiedykolwiek może dojść.

Nie jest to pierwszy raz, gdy prawo nie nadąża za rzeczywistością - wiele już takich sytuacji było i zapewne jeszcze wiele będzie. Jedynym, co można w takim przypadku zrobić, jest odpowiednio szybkie reagowanie i korygowanie niedoskonałości stosownych regulacji, aby do podobnych zdarzeń już więcej nie dochodziło.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.