05.09.2014
W ostatnich dniach w siedzibie UEFA znajdującej się Nyonie odbyło się spotkanie szkoleniowców czołowych klubów w Europie, na którym poruszona została kwestia bramek zdobywanych na wyjazdach europejskich rozgrywkach piłkarskich. Czy czekają nas zmiany w tym zakresie?
Istota zasady wprowadzonej już w 1965 roku jest następująca: W razie zdobycia takiej samej liczby punktów i goli przez rywalizujące drużyny, o zwycięstwie jednej z nich decyduje liczba bramek strzelonych podczas meczu na wyjeździe. Jako przykład warto wskazać art. 15 Regulaminu Rozgrywek o Puchar Polski w piłce nożnej na sezon 2014/2015:
15.1.
W 1/4 oraz 1/2 Finału Pucharu Polski awans do dalszej rundy rozgrywek, uzyska zespół, który zgromadzi większą liczbę punktów.
15.2.
W przypadku uzyskania równej liczby punktów, o awansie bądź wywalczeniu Pucharu
Polski decyduje:
a) przy równej liczbie punktów, korzystniejsza różnica między zdobytymi bramkami w spotkaniach tych drużyn;
b) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie”, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn;
c) przy dalszej równości, zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut;
d) jeśli w czasie dogrywki oba zespoły zdobędą tę samą liczbę goli, gole strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie (awans drużyny gości) zgodnie z zasadami przyjętymi w UEFA w rozgrywkach europejskich;
e) jeżeli w trakcie dogrywki żadna z drużynnie zdobędzie bramki, zarządza się rzuty karne według obowiązujących przepisów.
Zasada ta była od wielu lat krytykowana w środowisku piłkarskim. Już w 2008 roku Arsene Wenger nawoływał bowiem do zmiany przepisów w tym zakresie. Jednym z ciekawszych dwumeczów, w którym zastosowanie znalazła omawiana zasada były półfinały Ligi Mistrzów sezonu 2002/03, pomiędzy Interem Mediolan i AC Milan. Oba spotkania zostały rozegrane na San Siro, jednak to drużyna prowadzona przez Carlo Ancelottiego awansowała do finału, ponieważ zremisowała „na wyjeździe 1:1”, zaś w drugim spotkaniu padł wynik 0:0. Okazuje się, ze po latach powrócono do pomysłu likwidacji nadrzędności bramek strzelanych na wyjeździe. Czas pokaże, czy zapadną wiążące rozstrzygnięcia w tej kwestii.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.