06.11.2020
W związku z utrzymującą się tendencją rozprzestrzeniania wirusa SARS-CoV-2, Rada Ministrów po raz kolejny już znowelizowała Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie)[1].
Dla przypomnienia wskażę, że dla środowiska sportowego, na chwilę obecną, kluczowym fragmentem Rozporządzenia pozostaje §6 ust. 13, zgodnie z którym do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców (…) oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby:
1) w rozgrywkach seniorskich piłkarskiej Ekstraklasy, I Ligi, II Ligi oraz Pucharze Polski, a także żużlowej Ekstraligi oraz I Ligi,
2) w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (…), uczestniczyło nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia,
3) na basenach
- wydarzenia odbywały się bez udziału publiczności.
W przypadku działalności wskazanej powyżej, organizator ma następujące obowiązki, wynikające z §6 ust. 14:
1) weryfikacja liczby osób uczestniczących w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego,
2) dezynfekcja szatni i węzłów sanitarnych,
3) zapewnienie uczestnikom środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
4) dezynfekcja urządzeń i sprzętu sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
5) zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub innego rodzaju ograniczenie kontaktu pomiędzy tymi osobami.
Na podstawie nowelizacji będącej tematem dzisiejszego wpisu zdecydowano się na wprowadzenie do Rozporządzenia §6 ust. 13a:
"13a. Do dnia 29 listopada 2020 r. ustanawia się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sporto-wych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie;”
Rada Ministrów jedynie lakonicznie wskazała w uzasadnieniu do Rozporządzenia, co jest powodem kolejnych obostrzeń:
„Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna ponownie znacznie wzrosła. W trosce o bezpieczeństwo i życie społeczeństwa musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa”.
W mojej ocenie przyczyn dla ustanowienia tego zakazu można upatrywać przede wszystkim w zbliżającym się Święcie Niepodległości, którego celebracja w formie biegów, czy też wyścigów rowerowych, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Bez względu jednak na rzeczywiste motywy, należy podkreślić, że przytoczony przepis ma charakter bezwzględny i będzie obowiązywał co najmniej do 29 listopada 2020 r., natomiast w życie wejdzie jutro tj. 7 listopada 2020 r.
[1] Dz.U. z 2020 r. poz. 1758
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.