23.02.2021
Mniej więcej równoległe z wprowadzeniem w Polsce poluzowań w prowadzeniu działalności sportowo-rekreacyjnej oraz otwarciem boisk piłkarskich, stoków narciarskich, kortów tenisowych i basenów dla sportu amatorskiego, o którym pisaliśmy tutaj, przedstawiciele Rządu informują o konieczności wprowadzania większych zakazów, nakazów i ograniczeń w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii.
Przypomnijmy, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziło też między innymi możliwość otwarcia hoteli, z możliwością przyjmowania przez nie 50% gości oraz kasyn i salonów z automatami do gry. Można też chodzić do kina, natomiast restauracje i bary funkcjonują nadal tylko na wynos i z dowozem, a zamknięte są aquaparki, siłownie i fitnessy.
Wraz z pierwszymi informacjami o luzowaniu obostrzeń i gromadzeniu się ludzi w kolejkach do do wyciągów oraz na Krupówkach w Zakopanem pojawiły się sygnały od Rządu o konieczności zaostrzenia przepisów i nieuchronnym zbliżaniu się trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce. Wielu przedsiębiorców, którzy po 12 lutego otworzyli swoje interesy po poluzowaniu obostrzeń już boi się kolejnych zamknięć. Także uprawiający amatorsko sport ludzie i organizatorzy sportu powszechnego boją się, że niebawem znów będzie zakaz takich form. „W blokach startowych” czekają między innymi piłkarze III ligi i niższych klas rozgrywkowych, którzy trenują i przygotowują się do planowanej w marcu inauguracji rozgrywek piłkarskich w swoich klasach. Tymczasem, ta inauguracja, biorąc pod uwagę informacje ze strony rządzących nie jest taka oczywista. Pożyjemy, zobaczymy!
W każdym razie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jutro lub w czwartek mamy poznać obostrzenia, które mają obowiązywać w kolejnym „takcie” obowiązywania nakazów, zakazów i ograniczeń w związku z epidemią czyli od 1 marca. Wiele osób spodziewa się dużych zaostrzeń, mówi się między innymi o zamknięciu granic z Czechami i Słowacją, a kto wie, czy nie również z Niemcami. Być może zamknięte zostaną też stoki, korty i baseny, a sport uprawiać będzie można na powrót, jak między Świętami Bożego Narodzenia, a 11 lutego tylko zawodowo.
Tymczasem kolejne obostrzenia wprowadzone zostały już minionej nocy. Wczoraj wieczorem, opublikowano bowiem ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 22 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a większość przewidzianych w nim zmian i nowych obostrzeń obowiązuje już od dnia następnego, czyli 23 lutego, czyli od dzisiaj.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316, z późn. zm.) zmieniono więc po pierwsze, zasady związane z kwarantanną po przyjeździe z zagranicy. Po przekroczeniu granicy z kwarantanny, zgodnie z § 3 ust. 2 pkt. 5, 5a, 8 i 9, zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.
Osoby przekraczające granicę, jako uczniowie, ich opiekunowie, dzieci uczęszczające do przedszkoli i ich opiekunowie są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej pobieranie nauki albo objęcie wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym, natomiast studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktoranci oraz osoby prowadzące działalność naukową są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej odpowiednio kształcenie się lub prowadzenie działalności naukowej w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym, lub przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, egzaminu zawodowego lub egzaminu ósmoklasisty.
Obowiązkowi kwarantanny nie podlegają też zgodnie z § 3 ust. 2 pkt. 14, osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, zwane dalej „osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19”.
Wprowadzenie dodatkowych wyjątków może oznaczać iż Rząd szykuje się do wprowadzenia od poniedziałku co do zasady kwarantanny po przyjeździe do kraju samochodem, w ramach podróży indywidualnej, którego to ograniczenia na razie jeszcze nie mamy.
Znowelizowano też przepisy dotyczące kasyn, gdzie nieco zaostrzono wymogi, natomiast zliberalizowano przepisy dotyczące leczenia sanatoryjnego.
Zgodnie z nowym brzmieniem § 10 ust. 1a, prowadzenie działalności w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) , jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby klienci nie spożywali napojów lub posiłków.
Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy te mają być bezpłatne.
I na koniec o przyśpieszeniu szczepień niektórych grup. Osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach zostały włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 i mają być szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono także nieco grupę uprawnionych do szczepionek w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych np. przedszkoli.
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.