15.02.2021
Od piątku 12 lutego obowiązuje ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zmiany, które można ocenić jako liberalizację przepisów obowiązywać będą do niedzieli 28 lutego, czyli utrzymany został dwutygodniowy „takt” zaostrzania lub luzowania obostrzeń.
Jeśli chodzi o najnowsze przepisy poluzowują one działalność branży sportowo-rekreacyjnej poprzez zwiększenie kręgu przedmiotowego otwartych obiektów oraz poprzez otwarcie hoteli, które od 27 grudnia były zamknięte co do zasady, a wyjątki w sferze podmiotowej stanowiły pewne grupy zawodowe, w tym sportowcy profesjonalni. W obecnym brzmieniu (do 28 lutego – przyp. M.Ż.) § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zwanego dalej rozporządzeniem, prowadzenie usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2211) jest dopuszczalne, z wyłączeniem działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 1 oraz ust. 1a i 1b, wykonywanej na terenie prowadzenia usług hotelarskich. W przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim, o którym mowa w art. 36 pkt 1–3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, dla gości udostępnia się nie więcej niż 50% pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Zatem generalnie hotele mogą przyjmować gości, niezależnie od tego czy ci są w podróży służbowej, jak to obowiązywało do 26 grudnia lub niezależnie od tego należą do grupy zawodów, aktywności i służb dla których hotele były otwarte do 11 lutego. Jedynym ograniczeniem jest limit 50% pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Słowem maksymalnie co drugi pokój może być otwarty. Przykład hotel ma 200 pokoi, przyjąć może gości w 100 pokojach.
Otwarcie hoteli spowodowało, że Polacy tłumnie ruszyli w góry, nad morze, by po prostu odpocząć. Dało o sobie znać znużenie zamknięciami obiektów, pracą zdalną i ograniczeniami, choć akurat ocenę takich zachować pozostawiam Państwu. Nie jest to tematem tego bloga.
Środowisko sportowe interesuje też przede wszystkim możliwość organizacji zawodów sportowych i treningów, a do tego treningami zainteresowane są całe rzesze osób amatorsko uprawiających sport, ale też rzesze pasjonatów sportów narciarskich chciałyby korzystać ze stoków. Jak to teraz jest? Co wolno, a czego nie wolno?
Zgodnie ze znowelizowanym przepisem § 10 ust. 1 pkt. 2 Rozporządzenia, nadal obowiązuje zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu:
1) dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych;
2) aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness:
A zatem taka działalność może być prowadzona w sanatoriach albo obiekty mogą
Pojawił się nowy przepis ust. 1a., czyli te słynne już „kasyna”. Do dnia 28 lutego 2021 r. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna lub obiektu działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie.”. A po ust. 1a dodano ust. 1b w brzmieniu:
„1b. Do dnia 28 lutego 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z) jest dopuszczalne, pod warunkiem zachowania odległości między klientami co najmniej 1,5 m.”,
Zatem mamy kolejne „uwolnienie”. Dotyczy ono zgodnie z podklasą 96.04.Z działalności usługowej łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mająca na celu poprawę samopoczucia, a nie obejmuje: 1) masaży i terapii leczniczych, sklasyfikowanych w 86.90.A, 2) działalności klubów i obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (centra fitness) i kulturystyce, sklasyfikowanej w 93.13.Z..
Teraz dochodzimy do § 10 ust. 15 i tu rozszerza się krąg podmiotowo-przedmiotowy podmiotów i działalności bowiem prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne bez udziału publiczności wyłącznie w przypadku i w przepisie mamy enumerowane poszczególne przypadki.
Dotychczas zawody mogły być organizowane bez publiczności i przy spełnieniu jednej z pięciu przesłanek, że zawodnicy mają podpisane kontrakty na profesjonalne uprawianie sportu lub zawodnicy pobierają stypendia lub zawodnicy są członkami kadry narodowej lub są to rozgrywki ligi zawodowej lub jest to współzawodnictwo dzieci i młodzieży organizowane przez polski związek sportowy.
I pierwsze cztery pozostały, zmieniła się piąta i doszło pięć kolejnych. Od 12 lutego, przepis brzmi zatem tak:
„ 15. Do dnia 28 lutego 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne bez udziału publiczności wyłącznie w przypadku:
1) sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.2));
2) zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133);
3) zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpiskiej;
4) uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie;
5) zawodników uczestniczących we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych;
6) szkolenia i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy;
7) organizowania kursów i egzaminów w zakresie uprawnień trenerskich lub instruktorskich, o których mowa w art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, oraz egzaminów na patenty żeglarskie i motorowodne oraz na licencje motorowodne, o których mowa w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1863);
8) obiektów sportowych na otwartym powietrzu;
9) kortów tenisowych, przy czym na jednym korcie tenisowym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 5 osób z niego korzystających;
10) basenów.”
Co nowe to rozszerzenie przesłanki z pkt 5 „zawodników uczestniczących we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych”, bo to zatem już nie tylko współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży jak było w poprzednim brzmieniu, ale współzawodnictwo organizowane przez PZS w ogólności, czyli nie tylko w pewnych kategoriach wiekowych, ale też współzawodnictwo organizowane przez Polski Komitet Paraolimpijski i współzawodnictwo organizowane przez członków zwyczajnych polskich związków sportowych i PKPar., czyli np. przez okręgowe związki w różnych dyscyplinach lub wojewódzkie związki piłki nożnej.
Ponadto można organizować zawody treningi w celu szkolenia i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy oraz można organizować kursy i egzaminy trenerskie i instruktorskie oraz kursy i egzaminy na patenty żeglarskie i motorowodne.
Przez obiekty sportowe na otwartym powietrzu należy rozumieć boiska piłkarskie także te pełnowymiarowe, rozumiemy też „Orliki” oraz stoki narciarskie. Z tymi ostatnimi ostatnio dużo było zamieszania i mam tu myśli to co działo się w Zakopanem i miejscowościach górskich, także wieczorami po uprawianiu sportu czyli te uliczne tańce, śpiewy, awantury. Minister Zdrowia już zapowiedział na konferencji prasowej w poniedziałek 15 lutego, że jeżeli będzie rosnąć liczba zakażeń i kwalifikacji na testy obostrzenia będą mogły zostać w kolejnym takcie zaostrzone.
Otwarte zostały też korty tenisowe, ale tu raczej chodzi o korty na powietrzu, a korty do squasha czy badmintona w przeróżnych halach i pod „balonami”. Wreszcie przez otwarte baseny rozumiemy tylko same baseny lub baseny w aquaparkach, a nie całe aquparki łącznie z infrastrukturą np. w postaci zjeżdżalni, jacuzzi itp.
Zgodnie z § 10 ust. 16, „okoliczności, o których mowa w ust. 15 pkt 1–7, potwierdza dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych lub Akademicki Związek Sportowy.”. To ważne dla też administratorów obiektów sportowych, żeby wiedzieć co sprawdzać i to jakie dokumenty muszą przedstawiać kluby korzystające z infrastruktury”.
W ust. 17 w pkt 1) rozporządzenia uchylono lit. a) czyli przepis mówiący o konieczności weryfikacji liczby osób uczestniczących w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego. Zatem teraz podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzenia sportowego (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym) ma obowiązek:
- dezynfekować szatnie i węzły sanitarne,
- zapewnić osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
- dezynfekować urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
- oraz zapewnić 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami.
Ponadto zgodnie z pkt 2), osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.
Mimo otwarcia hoteli, stoków, boisk i kortów, nadal zamknięte pozostają więc siłownie i restauracje, które pracują i przygotowują posiłki na wynos i na dowóz. Otwarte dla 50% publiczności są np. dla porównania kina, teatry i filharmonie.
Na koniec jeszcze o kwarantannie z punktu widzenia środowisk sportowych. Wiadomo, że generalnie każda osoba wjeżdżająca do Polski z kraju spoza Unii Europejskiej podlega kwarantannie. Wiadomo tez, że jeśli podróżujemy nawet z Unii środkami komunikacji zbiorowej to też podlegamy kwarantannie, np. lot samolotem. Wiadomo też, że od niedawna z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-COV 2 lub zaszczepiona przeciwko temu wirusowi. Poza generaliami, sportowcy, trenerzy, sztaby medyczne nie podlegają kwarantannie na mocy przepisów § 3 ust. 2, pkt pkt 11) i 18) Rozporządzenia. Obowiązku kwarantanny nie stosuje się zatem wobec przekraczania granicy przez osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego, w międzynarodowych zawodach sportowych organizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji lub polski związek sportowy, a także przez akredytowanych dziennikarzy,
a także
przez członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów sportowych, powracających do Rzeczypospolitej Polskiej ze zgrupowań zagranicznych lub z międzynarodowych zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji.
Zgrupowania zagraniczne zostały wprowadzone do tego katalogu od piątku 12 lutego. Wcześniej przepis pkt. 18) obejmował członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów sportowych, powracających do Rzeczypospolitej Polskiej z międzynarodowych zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji.
Osoby, które chcą skorzystać z takiego zwolnienia z pkt 11 są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej pismem wystawionym przez organizatora zawodów sportowych lub poświadczonym przez właściwy w danym sporcie polski związek sportowy: fakt odbywania się zawodów sportowych, o których mowa w ust. 2 pkt 11, ich termin oraz charakter uczestnictwa, a osoby, które chcą skorzystać z takiego zwolnienia z pkt 18 są natomiast obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej pismem wystawionym przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji: fakt odbywania się zawodów, o których mowa w ust. 2 pkt 18, ich termin oraz charakter uczestnictwa.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.