17.09.2013
Za nami kolejny Maraton Wrocław. W niedzielę ulicami miasta przebiegło ponad 4 tysiące śmiałków, z czego spory odsetek stanowili debiutanci. Część z nich w momencie odbioru pakietów startowych mogło poczuć się zaskoczonych faktem, że efektem przebiegnięcia maratonu mogą być nie tylko bóle mięśni następnego dnia, ale i możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Dlaczego?
Wszystko przez deklarację debiutanta. Osoby startujące pierwszy raz mogły wypełnić stosowne oświadczenie, w którym potwierdzały fakt, że nie uczestniczyły wcześniej w żadnym innym maratonie. Co ciekawe, w jego treści znajdowała się klauzula o odpowiedzialności karnej na podstawie art. 233 kodeksu karnego w razie podania nieprawidłowych informacji. Warto zatem przedstawić interesujące nas fragmenty tego artykułu:
Art. 233.
§ 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
(...)
§ 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
(...)
§ 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Paragraf pierwszy i czwarty dotyczą jedynie złożenia fałszywych zeznań, opinii, tłumaczeń, i oświadczeń, tylko jeżeli służą jako dowód w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły za postępowanie sądowe należy uznać postępowanie prowadzone przed sądem powszechnym, administracyjnym lub wojskowym, zaś inne postępowanie prowadzone na podstawie ustawy to przykładowo postępowanie dyscyplinarne prowadzone na podstawie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. W przypadku oświadczeń maratończyków nie mowy zaistnieniu tej przesłanki. Co zatem z paragrafem szóstym?
Za oświadczenie, o którym mowa w tym przepisie uznaje się ustną lub pisemną wypowiedź w postępowaniu, w którym przepis ustawy przewiduje możliwość jego odebrania pod rygorem odpowiedzialności karnej. Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach interpretował ten przepis w sposób ścisły stwierdzając, że warunkiem odpowiedzialności za złożenie fałszywego oświadczenia jest przewidywanie przez ustawę możliwości odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz, że upoważnienie do uprzedzenia o skutkach prawnokarnych złożenia fałszywego oświadczenia powinno być zamieszczone w samej ustawie, a nie w akcie podstawowym.
Czy w tym przypadku przesłanka ta miała miejsce? Śmiem wątpić. W ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych nie ma żadnych przepisów karnych, które miałyby zastosowanie w tym przypadku. Należy ciągle pamiętać, że normy nakładające na obywateli odpowiedzialność karną należy interpretować w sposób ścisły, bez dokonywania wykładni rozszerzającej. Jestem w stanie zrozumieć, że oświadczenie o o odpowiedzialności karnej ma na celu powstrzymanie przed próbami uzyskania nagród pieniężnych przez osoby do tego nieuprawnione, jednak należałoby to zrobić w inny sposób, np. poprzez określenie odpowiednich sankcji dyscyplinarnych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.