29.11.2022
Sytuacja w grupie B jest napięta nie tylko ze względu na kolejność drużyn w tabeli, ale również wskutek czynników pozasportowych. Przed meczem reprezentacji Stanów Zjednoczonych z Iranem przedstawiciele piłkarskiej federacji Iranu postanowili złożyć wniosek do FIFA o ukaranie drużyny Stanów Zjednoczonych dyskwalifikacją w związku z udostępnionym na social mediach reprezentacji USA wpisem. Atmosfery nie polepszyły wydarzenia mające miejsce na przedmeczowej konferencji prasowej.
26 listopada na oficjalnym koncie reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej na Twitterze, Facebooku oraz Instagramie została opublikowana grafika przedstawiająca tabelę grupy B po 2. kolejce fazy grupowej Mistrzostw Świata. Grafika przedstawiała flagę Iranu pozbawioną czerwonego godła, czyli stylizowanego napisu "Allah", która jest obecnie używana przez protestujących przeciwko rządowi Iranu oraz ustrojowi Republiki Islamskiej.
Początkowo nie było oficjalnego stanowiska strony amerykańskiej, odnoszącego się do symboliki tego wpisu. Jednakże, gdy media irańskie zaczęły rozpisywać się na temat zmienionej flagi, post został usunięty ze stron reprezentacji USA.
Rzecznik prasowy reprezentacji Stanów Zjednoczonych, Michael Kammarman, na poniedziałkowej konferencji prasowej rozwiał wątpliwości, potwierdzając, że „Celem wpisu było pokazanie poparcia dla praw kobiet”.
Według doniesień irańskiej agencji rządowej Tasnim News Agency, na skutek omawianej publikacji w mediach społecznościowych, irańska federacja piłkarska postanowiła założyć skargę do Komisji Etyki FIFA. Powodem podjęcia kroków ma być domniemane naruszenie artykułu 13 ust. 1 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA (FIFA Disciplinary Code 2019), zgodnie z którym: „Każda osoba, która obraża godność lub integralność kraju, […] zostanie ukarana zawieszeniem trwającym co najmniej dziesięć meczów lub na określony czas lub inną odpowiednią karą dyscyplinarną”.
Nie sposób pominąć przebiegu przedmeczowej konferencji prasowej. Padło na niej wiele pytań o wydźwięku politycznym. Irańscy dziennikarze starali się podgrzać atmosferę pytaniami m.in. o rasizm w Stanach Zjednoczonych, ruch Black Lives Matter, czy też obecność wojsk amerykańskich w Zatoce Perskiej.
Nie jest to pierwsza sytuacja w historii, gdy mecz Iranu ze Stanami Zjednoczonymi na Mistrzostwach Świata zyskał drugie, polityczne dno. Na Mundialu w 1998 r. we Francji Stany Zjednoczone po raz pierwszy w historii grały z Iranem.
Od obalenia Szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlavi w 1953 r., w związku z islamską rewolucją i atakiem na amerykańską ambasadę w Teheranie oraz udzieleniem przez Amerykanów wsparcia Irakowi podczas wojny irańsko-irackiej, stosunki między obydwoma krajami były wrogie.
Zgodnie z przepisami FIFA, drużyny w każdym meczu są klasyfikowane jako drużyna A lub drużyna B. Drużyna B, którą w tym meczu był Iran, zwyczajowo podchodzi do drużyny A w celu przedmeczowego uścisku dłoni. Najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei wydał wyraźne polecenie, aby irańska drużyna nie zbliżała się do Amerykanów. W wyniku prowadzonych negocjacji Amerykanie podeszli do Persów i uścisnęli im dłonie. W zamian reprezentanci Iranu podarowali Amerykanom białe róże jako symbol pokoju. Persowie wygrali mecz 2:1, a media ochrzciły go „najbardziej politycznym meczem w historii mistrzostw świata”.
Źródła:
https://www.goal.pl/ms-2022/iran-usa-konferencja-prasowa/
https://www.nytimes.com/2022/11/28/sports/soccer/us-team-iran-flag-twitter-post.html
https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_v_Iran_(1998_FIFA_World_Cup)
https://digitalhub.fifa.com/m/1b1c85f7bbc8b3e6/original/i8zsik8xws0pyl8uay9i-pdf.pdf
https://twitter.com/Tasnimnews_EN
https://twitter.com/BanasiakMich/status/1596844130742964224
Piłka nożna
15.12.2023
Piłka nożna
12.10.2023
Organizacje sportowe
11.07.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.