Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

"Co może pójść nie tak?" - czyli o przyczynach sporów związanych z transferami zawodników

15.12.2023

Koniec procesu przenosin zawodnika z jednego klubu do drugiego nie oznacza końca problemów związanych z transferem. Wiele okoliczności, które mogą stanowić zarzewie sporu wychodzi na jaw już po finalizacji transakcji. Należą do nich m.in. zapłata prowizji agenta, ekwiwalentu za wyszkolenie czy też różne zapisy kontraktowe. W tym artykule przedstawimy przykłady sporów związanych z kondycją i stanem fizycznym zawodnika, nielegalnymi próbami namówienia gracza do zmiany barw klubowych oraz zapłatą kwoty transferowej.

 1. Spory związane z kondycją i stanem fizycznym zawodnika.

Sprowadzenie zawodnika zwykle nie stanowi pochopnej decyzji, gdyż wiąże się ona z istotnymi wydatkami dla klubu oraz ryzykiem, czy dany gracz spełni pokładane w nim oczekiwania. Z tego względu kluby posiadają rozbudowane sieci skautów oraz analityków, aby takie ryzyko zminimalizować. Szczególnymi aspektami, które mogą być źródłem potencjalnego sporu są oświadczenia sprzedającego klubu oraz samego zawodnika dotyczące jego stanu zdrowia i dotychczas przebytych kontuzji.

Przykładem sprawy dotyczącej stanu fizycznego zawodnika, która znalazła swój finał przed sądem jest spór Dundee United Football Co Ltd przeciwko Scottish Football Association [1]. Dundee United jednostronnie wypowiedziała kontrakt zawodnika, ze względu na to, że zawodnik nakłonił klub do zawarcia z nim kontraktu, wprowadzając Dundee w błąd co do stanu swojego kolana. Ponadto zawodnik utrzymywał klub w błędnym przekonaniu, nadal nie mówiąc prawdy o stanie swojego kolana w czasie trwania kontraktu. Przed finalizacją transferu w sierpniu 1996 r. zawodnik przeszedł testy medyczne pod nadzorem klubowego lekarza i fizjoterapeuty.

W październiku 1996 r. zawodnik doznał kontuzji prawego kolana, a w grudniu tego samego roku został zmuszony do zaprzestania treningów i gry. Po wewnętrznym dochodzeniu przeprowadzonym przez klub, Dundee rozwiązało kontrakt z zawodnikiem. Klub twierdził, że zawodnik zapytany podczas badania o swoje prawe kolano, odpowiedział, że nie miał żadnych problemów z prawym kolanem ani nie był poddawany leczeniu. Natomiast sam gracz utrzymywał, że podczas badania lekarskiego ujawnił, że w przeszłości otrzymał jeden zastrzyk w prawe kolano. Zawodnik odwołał się w tej sprawie do Komisji Odwoławczej Scottish Football League i wygrał. Jednakże, zawodnicy powinni być świadomi problemów, jakie mogą powstać wskutek zatajenia istotnych okoliczności dotyczących ich zdrowia.

 1. Nielegalne próby namówienia gracza do zmiany barw klubowych, tzw. „illegal approaches”.

Spory między klubami dotyczące nielegalnych „podchodów” i prób kontaktowania się z zawodnikami „za plecami” ich obecnych klubów są dość powszechne i mogą wiązać się z nakładaniem przez organy dyscyplinarne sankcji, w tym kar pieniężnych i sankcji sportowych. Jedną z najbardziej znanych spraw tego typu jest decyzja Komisji Dyscyplinarnej Premier League dotycząca pozyskania Ashleya Cole’a przez Chelsea FC.

Ashley Cole, będąc jeszcze zawodnikiem Arsenalu, spotkał się z przedstawicielami Chelsea bez uzyskania uprzedniej pisemnej zgody swojego klubu, czym naruszył angielskie regulacje. Komisja nałożyła na oskarżonych wyjątkowo wysokie, w porównaniu z poprzednimi sprawami, kary. Ashley Cole został ukarany grzywną w wysokości 100 000 funtów, menedżera Chelsea, Jose Mourinho, grzywną w wysokości 200 000 funtów i sama Chelsea grzywną w wysokości 300 000 funtów. Ponadto, klub ze Stamford Bridge otrzymał karę odjęcia trzech punktów z ligowej tabeli [2].

Poza tym, agent Cole'a, Jonathan Barnett, został ukarany za naruszenie zasad FA i FIFA dotyczących agentów. Licencja Barnetta została zawieszona na 18 miesięcy, a on sam został zaś ukarany grzywną w wysokości 100 000 funtów i obciążony pełnymi kosztami postępowania przed Komisją Dyscyplinarną [3].

 1. Spory związane z zapłatą kwoty transferowej

Warunki transferu zawodnika z jednego klubu do drugiego wynikają z zawartego między stronami kontraktu. Co za tym idzie, w odpowiednim zakresie mają do niego zastosowanie ogólne zasady prawa umów. Kluby często tworzą kreatywne mechanizmy płatności kwoty transferowej. Przykładowo, klub może powiązać część wynagrodzenia za zawodnika z wynikami osiąganymi przez niego w danym okresie. Może to prowadzić do sporów dotyczących tego, czy zawodnik osiągnął ten oczekiwany cel, i czy miał w ogóle rzeczywistą możliwość osiągnięcia takiego celu.

Przykładem takiej sprawy jest spór Bournemouth and Boscombe Athletic (dzisiejsze A.F.C. Bournemouth) przeciwko Manchesterowi United [4]. Napastnik Ted MacDougall został sprzedany z Bournemouth and Boscombe Athletic do Manchesteru United za kwotę 200 000 funtów. Kwota 175 000 funtów została zapłacona z góry przez klub, a pozostałe 25 000 funtów miało zostać zapłacone, gdy zawodnik strzeli 20 bramek dla Manchesteru United. Menedżerem Manchesteru United był wówczas Frank O'Farrell. W okresie od października do grudnia 1972 roku MacDougall radził sobie stosunkowo dobrze, strzelając cztery gole w 11 meczach, po czym O'Farrell został zwolniony. Nowy menedżer, Tommy Docherty, wkrótce posadził zawodnika na ławce. Było jasne, że Docherty nie widzi w swoich planach miejsca dla MacDougalla i poinformował zawodnika, że zostanie wystawiony na sprzedaż.

Bournemouth twierdziło, że wciąż byli uprawnieni do wypłaty 25 000 funtów, na podstawie tego, że w umowie transferowej miał istnieć dorozumiany przez strony warunek. Miał on polegać na tym, że klauzula dotycząca dodatkowej płatności za zdobycie 20 bramek obowiązuje tylko w takim zakresie, w jakim zawodnik otrzyma rozsądną szansę na zdobycie umówionych 20 bramek. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok High Court w Londynie, orzekając, że rzeczywiście doszło do naruszenia dorozumianego warunku, zgodnie z którym zawodnik powinien był otrzymać rozsądną szansę na zdobycie 20 bramek, a mimo to jej nie otrzymał.

Jak widać, przyczyny sporów, które powstają w związku z przenosinami zawodników są bardzo zróżnicowane i czasem trudne to przewidzenia. Co więcej, angażują one nie tylko kluby, ale również piłkarzy, pośredników oraz federacje piłkarskie.

Źródła:

[1] Dundee United Football Co Ltd v. Scottish Football Association 1998 SLT 1244, OH

[2] Decision of the FAPL Disciplinary Commission in the matter of Ashley Cole, Chelsea Football Club and Jose Mourinho (Sir Philip Otton, David Dent, Malcolm George), 1 June 2005

[3] Decision of FA Disciplinary Commission in the case of Jonathan Barnett, 26 September 2006.

[4] Bournemouth and Boscombe Athletic v Manchester United Football Club Ltd (1980) Times, 22 May, CA.

 1. Lewis, J. Taylor, Sport: Law and Practice, 2nd edition, 2008

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.