Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

(EPO)kowy problem dopingowy

02.01.2019

Jednym z najczęściej stosowanych środków dopingowych w ostatnich latach jest EPO, czyli erytropoetyna. Hormon ten jest wytwarzany przez organizm i stanowi bardzo istotny element jego funkcjonowania. Niedobór erytropoetyny powoduje poważne konsekwencje, podobnie zresztą jak jej nadmiar. Warto więc bliżej przyjrzeć się skutkom, jakie erytropoetyna wywiera na organizm człowieka oraz jakie konsekwencje powoduje zażywanie jej przez sportowców.

Erytropoetyna jest wytwarzana głównie przez nerki oraz w mniejszym stopniu przez wątrobę. Dzięki niej w szpiku kostnym powstają krwinki czerwone, co prowadzi m.in. do podwyższenia poziomu hemoglobiny we krwi. Krwinki czerwone z kolei są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu, co wpływa na wydolność organizmu. EPO, jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu, ma wpływ także na psychikę człowieka, gdyż pozytywnie oddziałuje na motywację, percepcję i szybkość podejmowania decyzji.

Stężenie erytropoetyny u zdrowego człowieka wynosi 10-20 mU/ml, choć w ciągu jednej doby może się wahać, a wpływ na nie mogą mieć takie czynniki jak ogólny stan zdrowia, tryb życia, wiek czy płeć. Niedobór EPO może być objawem problemów z nerkami. Erytropoetyna może służyć także jako lek w leczeniu takich chorób jak niewydolność nerek czy anemia.

Erytropoetyna jest więc bardzo ważnym czynnikiem funkcjonowania organizmu. Od 40 lat produkuje się ją w formie syntetycznego leku (podawanego w formie zastrzyku), z czego często korzystają sportowcy, zwłaszcza dyscyplin wytrzymałościowych. Przyjmowanie EPO powoduje wzrost liczby czerwonych krwinek (co za tym idzie – wzrost poziomu hemoglobiny), przez co do komórek dociera więcej tlenu pozwalającego na zwiększony wysiłek. Najgłośniejszym przypadkiem sportowca przyłapanego za stosowaniu EPO był Lance Armstrong. Liczne sukcesy amerykańskiego kolarza z przełomu XX i XXI w., w tym medale olimpijskie i zwycięstwa w Tour de France (7), zostały anulowane, a ponadto ukarano go dożywotnią dyskwalifikacją. EPO jest stosowane przede wszystkim przez sportowców uprawiających takie dyscypliny jak kolarstwo, biegi długodystansowe, wioślarstwo, piłka nożna czy narciarstwo. Od kilkunastu lat walka z EPO jest jednym z najbardziej absorbujących problemów organizacji antydopingowych.

Zażywanie erytropoetyny jedynie w celu poprawienia wydolności organizmu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Zbyt duża ilość czerwonych krwinek powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co w konsekwencji prowadzi do napadów drgawek, a nawet padaczki. Poza tym, EPO może wywołać atak serca, odwodnienie, udar mózgu, zakrzepy, zwiększenie gęstości krwi czy wysypkę. Najpoważniejszą konsekwencją nieumiejętnego i nieuzasadnionego przyjmowania erytropoetyny jest zgon.

EPO to bardzo niebezpieczne narzędzie w rękach sportowców, zwłaszcza młodych, i ich doradców. Środek ten daje początkowo znakomite efekty, pozwala w bardzo krótkim czasie poczynić znaczący postęp, a co chyba najważniejsze, wpływa na psychikę zawodnika, który ulega wizji "łatwego sukcesu". Trudno polemizować z faktem, że erytropoetyna może nie tylko poprawić wydajność organizmu, ale także być lekiem na niektóre poważne choroby. Przyjmowana jednak w sposób nieumiejętny, a nade wszystko motywowany rządzą sukcesu, może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji.

(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności