19.02.2019
Problem dopingu kojarzony jest przede wszystkim ze sportem uprawianym profesjonalnie, choć zażywanie niedozwolonych substancji występuje także wśród amatorów. Powyższe twierdzenie jest powszechnie przyjmowane i szeroko dyskutowane. Rzadko słyszy się jednak o dopingu wśród… dzieci. Zdaje się, że problem ten faktycznie istnieje i w najbliższym czasie może zajęć wysokie miejsce na agendach międzynarodowych organizacji antydopingowych.
Pod koniec stycznia 2019 roku rosyjska łyżwiarka figurowa Anastazja Szabotowa prowadziła na swoim instagramie transmisję, podczas której odpowiadała na pytania widzów. Zaledwie 13-letnia sportsmenka została zapytana m.in. o to, jaki jest sposób na utrzymanie stabilnej formy. "Przyjmuj dużo dopingu. To wszystko. Musisz przyjmować tylko odpowiedni doping" (sic!) – odparła Szabotowa. Jej odpowiedź wywołała lawinę komentarzy. Później Rosjanka dodała, że w jej ośrodku treningowym (Chrustalnyj – jedna z najlepszych szkół łyżwiarstwa figurowego na świecie) sportowcy przyjmują doping.
Sprawą natychmiast zajęła się RUSADA, której dyrektor, Jurij Ganus, poinformował, że młoda zawodniczka zostanie zaproszona na rozmowę. Margarit Pakhnotskay (zastępca Ganusa) dodała z kolei, że słowa Szabotowej nie mogą przejść bez echa i niewykluczone, że 13-latka zostanie ukarana, a młody wiek zawodniczki nie może być przeszkodą do zastosowani sankcji. Głos w tej sprawie zabrała także matka łyżwiarki, która przekonywała, że jej córka nieopatrznie powiedziała o czymś, o czym nie ma tak naprawdę pojęcia. Oczywiście, może być tak, że nastolatka faktycznie powiedziała coś, czego nie była w pełni świadoma. Nie sposób jednak pominąć faktu, że Szabotowa ma już na swoim koncie udział w Pucharze Rosji, w którym wygrała jeden z etapów oraz zwyciężyła Puchar Rosji
w swojej kategorii wiekowej. Poza tym, Rosja znana jest jako kraj, który nie potrafi podjąć skutecznych kroków w walce z dopingiem, a reprezentujący ją sportowcy często są dyskwalifikowani za stosowanie niedozwolonych substancji na największych światowych imprezach (ostatnio dyskwalifikacją ukarano 12 rosyjskich lekkoatletów, w tym Tatianę Łysenko, dzięki czemu Anita Włodarczyk zdobyła czwarty w karierze złoty medal mistrzostw świata).
Niedługo po udzieleniu kontrowersyjnego wywiadu na instagramie, konto młodej zawodniczki zostało usunięte. Czujni internauci zdołali jednak zachować nagranie, które stało się podstawą wielu debat. Międzynarodowe organizacje antydopingowe zostały postawione w stan wzmożonej czujności. Może się bowiem okazać, że problem dopingu dotyka coraz młodszych sportowców, a nawet dzieci, które nie są nawet świadome tego, co trafia do ich organizmów. Jeśli słowa Anastazji Szabotowej potwierdzą się, świat sportu będzie musiał stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu. Oby odpowiednie kroki zostały podjęte jak najszybciej, by zapobiec tragicznym w skutkach konsekwencjom. Pozostawienie bez reakcji słów młodej Rosjanki może bowiem spowodować wzrost niezwykle niebezpiecznego trendu, jakim jest doping wśród dzieci.
Źródła:
https://www.liveleak.com/view?t=90YKH_1548116009&theme_id=0
https://handofmoscow.com/2019/01/21/13-year-old-russian-figure-skater-i-saw-in-the-doping-success/
https://en.crimerussia.com/gromkie-dela/revelations-of-13-year-old-figure-skater-how-to-perform-consistently-take-a-lot-of-dope-/
Piłka nożna
04.06.2019
Sporty indywidualne
16.05.2019
Sporty indywidualne
07.05.2019
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.