Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Czym różni się short track od łyżwiarstwa szybkiego?

26.02.2019

Na początku lutego br. o short tracku na chwilę zrobiło się bardzo głośno za sprawą ogromnego sukcesu Natalii Maliszewskiej, jakim było wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Short track jest dyscypliną niszową nie tylko wśród dyscyplin sportowych
w ogóle, ale także wśród dyscyplin zimowych. Niektórym kojarzy się on z łyżwiarstwem szybkim. Są to jednak dwie różne dyscypliny więc warto przyjrzeć się różnicom dzielącym je.

Zarówno short track jak i łyżwiarstwo szybkie są sportami zimowymi i są rozgrywane na lodowych torach. I tutaj pojawia się pierwsza różnica dzieląca oba te sporty. Tor do łyżwiarstwa szybkiego ma długość 400 m, zaś do short tracku jedynie 111,12 m. W short tracku promień skrętu jest zdecydowanie mniejszy, co powoduje większe żłobienie lodu przez rywalizujących zawodników.

Kolejną różnicę stanowią łyżwy. W łyżwiarstwie szybkim łyżwy zawodnika są przymocowane z przodu na sztywno, zaś część na pięcie jest ruchoma, co jest widoczne podczas oglądania rywalizacji. Można wręcz odnieść wrażenie, że panczeniści jakby odbijali się od toru. Długość płozy zależy od rozmiaru obuwia – im większa stopa, tym dłuższa płoza. Z kolei w short tracku płozy są dłuższe i ich przednia jak i tylna część są nieruchome.

Short track jest dyscypliną bardziej kontaktową, choć przepychanie się na torze jest zakazane. Charakter tego sportu sprawia, że często dochodzi w nim do kontaktu między zawodnikami, co niekiedy prowadzi do urazów. Dlatego też w short tracku wprowadzono bardziej restrykcyjne wymogi co do sprzętu, w którym zawodnik staje do rywalizacji. W łyżwiarstwie szybkim panczeniści ubrani są w kostiumy, które obejmują także głowę. W short tracku, oprócz kostiumu, obowiązkowe są kaski. Co więcej, pod kostiumem zawodnicy muszę mieć założone nagolenniki, a także noszą napierśniki, które zapobiegają uderzeniu łyżwą w okolice gardła.

Warto również zwrócić uwagę na dłonie zawodników. W łyżwiarstwie szybkim zawodnicy zwykle mają gołe dłonie lub nieco przykryte, w zależności od kroju kostiumu, z kolei w short tracku zawodnicy noszą charakterystyczne rękawice, które ułatwiają nawracanie.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności