08.11.2016
W dzisiejszym tekście chciałbym omówić regulacje dotyczące zagadnienia ustania członkostwa w stowarzyszeniach sportowych, ze szczególnym uwzględnieniem uchybień w redakcji przepisów dotyczących tej kwestii.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach: jednym z obligatoryjnych elementów statutów organizacji działających na podstawie wyżej wskazanej ustawy są przepisy określające sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków.
Dla potrzeb dzisiejszego tekstu zasadne jest krótkie omówienie kwestii ustania stosunku członkostwa. Ustawa nie zawiera katalogu przesłanek utraty statusu członka stowarzyszenia, pozostawiając tę kwestię do określenia w samym statucie organizacji. Jako najczęściej pojawiające się przyczyny można wskazać: ustąpienie członka, usunięcie go przez władze stowarzyszenia, śmierć członka, ubezwłasnowolnienie, utrata osobowości prawnej bądź rozwiązanie stowarzyszenia.
Chciałbym w tym momencie skupić się na pierwszej z przedstawionych przesłanek, a mianowicie wystąpienia członka ze struktur stowarzyszenia. Okazuje się bowiem, ze statuty wielu organizacji regulują tę kwestię w sposób nieprawidłowy i sprzeczny z prawem, m.in. przepisem art. 6 ust. 2 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach:
Art. 6
2. Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w stowarzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.
Przepis ten wskazuje na tzw. prawo zrzeszania się w aspekcie negatywnym. Należy przez nie rozumieć zakaz zmuszania kogokolwiek do udziału w stowarzyszeniu oraz ograniczaniu jego prawa do wystąpienia z niego. Jako jeden z przykładów naruszających wyżej wskazaną normę chciałbym wskazać zapis, zgodnie z którym rezygnacja z członkostwa w stowarzyszeniu staje się prawnie skuteczna od momentu, w którym członek wypełnił wszystkie zobowiązania wobec stowarzyszenia i jego członków.
Innym postanowieniem ograniczającym prawo wystąpienia ze struktur omawianych organizacji jest uzależnienie skuteczności tej czynności od wyrażenia zgody przez władze stowarzyszenia lub poszczególnych jego członków. Należy bowiem wskazać, że przez wystąpienie należy rozumieć nie umowę, lecz jednostronne oświadczenie woli członka organizacji, przysługujące mu z mocy art. 6 ust. 2 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.
Redagując treść statutu warto również mieć na uwadze moment ustania stosunku prawnego łączącego stowarzyszenie z członkiem w przypadku jego wystąpienia. Zgodnie z zasadami ogólnymi wyrażonymi w kodeksie cywilnym: oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. W statucie można oczywiście inaczej określić chwile ustania omawianej relacji prawnej, jednakże należy pamiętać, by nie ograniczać w ten sposób prawa do zrzeszania się w aspekcie negatywnym.
Jakie mogą być skutki wyżej wskazanych naruszeń? W przypadku polskich związków sportowych zastosowanie znajdą:
art. 21 ust. 2 ustawy o sporcie – w przypadku wprowadzenia do statutu niedozwolonego postanowienia:
Art. 21
2. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej odmawia zatwierdzenia, w drodze decyzji, statutu polskiego związku sportowego lub jego zmiany w przypadku stwierdzenia niezgodności ich postanowień z przepisami prawa.
art. 22 ust. 1 u.s. – w przypadku, gdy faktyczna działalność polskiego związku sportowego narusza przepisy prawa, w tym art. 6 ust. 2 Prawa o stowarzyszeniach omawiany w niniejszym tekście:
Art. 22
1. Jeżeli działalność władz polskiego związku sportowego narusza prawo lub postanowienia statutu, minister właściwy do spraw kultury fizycznej, w zależności od stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, jest uprawniony do:
1)udzielenia władzom polskiego związku sportowego upomnienia i zażądania od nich podjęcia działań mających na celu zapewnienie stanu zgodnego z prawem;
2)wstrzymania wykonania decyzji władz polskiego związku sportowego i wezwania ich do jej zmiany lub uchylenia w określonym terminie;
3)uchylenia decyzji władz polskiego związku sportowego, o której mowa w pkt 2, w przypadku niespełnienia przez związek żądania jej zmiany lub uchylenia;
4)wystąpienia do sądu rejestrowego z wnioskiem o zastosowanie środka, o którym mowa w art. 23 ust. 1.
W przypadku innych stowarzyszeń, związków stowarzyszeń i związków sportowych, środki nadzorcze zostały wskazane w art. 28 i 29 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.
Art. 28 W razie stwierdzenia, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem lub narusza postanowienia statutu w sprawach, o których mowa w art. 10 ust. 1, art. 10a ust. 1 i 3 i art. 10b, organ nadzorujący, w zależności od rodzaju i stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, może wystąpić o ich usunięcie w określonym terminie, udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia lub wystąpić do sądu na podstawie art. 29.
Art. 29
1. Sąd, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może:
1)udzielić upomnienia władzom stowarzyszenia;
2)uchylić niezgodną z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia;
3)rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.
Pamiętajmy zatem, by prawidłowo redagować przepisy statutu regulujące kwestię członkostwa, mając na uwadze wyżej wskazane przykłady uchybień, co zminimalizuje ryzyko zastosowania środków nadzorczych przewidzianych w przepisach powszechnie obowiązujących.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.