15.11.2013
W dzisiejszym tekście chciałbym pochylić się nad członkostwem klubów w Polskim Związku Piłki Nożnej. Ze względu na rozbudowaną tematykę tym razem skupię się jednakże nad formami organizacyjnymi tychże podmiotów. Zagadnienia bardziej rozbudowane jak m.in. zmiana nazw, połączenia i przenosiny klubów zostaną przedstawione na łamach portalu PrawoSportowe.pl w kolejnych tekstach.
Kwestia członkostwa klubów piłkarskich w PZPN uregulowana jest w statucie Związku oraz w uchwale nr V/37 z dnia 29 września 2000 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej o członkostwie. Dla celów dzisiejszego tekstu istotny będzie par. 1 ust. 2 ww. uchwały:
„2. Klub piłkarski musi posiadać osobowość prawną. Może działać pod postacią stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego.
Warto skupić się na treści tego przepisu. „Klub piłkarski musi posiadać osobowość prawną – tutaj nie ma żadnych kontrowersji. O zagadnieniu tym pisałem we wcześniejszym tekście, omawiając nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem klubów sportowych. Wątpliwości pojawiają się natomiast w momencie analizowania katalogu form prawnych, w których może działać klub sportowy. Z jednej strony nie zostały wymienione takie podmioty jak fundacja czy spółdzielnia, które również mają osobowość prawną i na podstawie ustawy o sporcie mogą stanowić formę organizacyjną klubu, jednak zdaję sobie sprawę, że ich specyfika może nie pasować do funkcjonowania klubu piłkarskiego.
Z drugiej strony pojawiają się takie wynalazki jak „sportowa spółka akcyjna oraz „stowarzyszenie kultury fizycznej , które nie mają obecnie żadnej podstawy prawnej powszechnie obowiązujących przepisach. Jaka jest więc ich geneza? 18 stycznia 1996 roku została wydana ustawa o kulturze fizycznej, której art. 6 ust. 2 stanowił:
„2. Kluby sportowe, uczestniczące we współzawodnictwie sportowym, tworzone są w formie:
1) stowarzyszeń, zwanych dalej „stowarzyszeniami kultury fizycznej ,
2) spółek akcyjnych, zwanych dalej „sportowymi spółkami akcyjnymi . „
Przepis ten został negatywnie oceniony m.in. przez przedstawicieli prawa handlowego, dlatego też ustawę o kulturze fizycznej znowelizowano, a nowa ustawa o sporcie kwalifikowanym z 2005 r. posługiwała się już pojęciem spółki akcyjnej. Znamienne jest, że niemal po 10 latach od tych zmian są kluby, które w dalszym ciągu funkcjonują jako „sportowe spółki akcyjne , a do tego kategoria ta w dalszym ciągu pojawia się w przepisach największych polskich związków sportowych.
Ktoś powie, że to tylko kwestia nazwowa, a klubów nie stać na takie „głupoty jak opłaty związane ze zmianą nazw. Jestem w stanie to zrozumieć, jednak wobec spółek akcyjnych – w przeciwieństwie do stowarzyszeń – należy mieć większe wymagania, ponieważ podmioty te występują w obrocie gospodarczym. Głos oddaję również Departamentowi Prawno-Kontrolnyemu Ministerstwa Sportu, który w opinii z 20 lipca 2006 roku stwierdził, że „obecne przepisy prawa nie posługują się pojęciem sportowa spółka akcyjna, a nazwa klubu sportowego powinna zawierać jedynie dopisek spółka akcyjna . Obecne władze Polskiego Związku Piłki Nożnej postawiły sobie za cel zerwanie ze stereotypem związku, który nie jest przystosowany do obecnych realiów, dlatego należy wyrazić nadzieję, że zmiany nastąpią również w przepisach prawnych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.