28.12.2016
W Biuletynie Informacji Publicznej MSiT ukazał się projekt nowelizacji ustawy o sporcie z informacją, że do 13 stycznia 2017 roku można w tak zwanych konsultacjach publicznych ( społecznych ) wypowiedzieć się co do planowanych zmian. Projekt dostępny jest na stronie BIP Ministerstwa Sportu i Turystyki ( szczegóły: TUTAJ ). Wprawdzie propozycja konsultacji skierowana została do 76 podmiotów ( w szczególności polskich związków sportowych ), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by do dyskusji się włączyć. Wszystkie istotne podniesione przez państwa kwestie mogę wyrazić poprzez swoje zgłoszenie zainteresowaniem pracami legislacyjnymi nad tym projektem w charakterze lobbysty, co też uczynię.
A zatem zachęcam do dyskusji. To, co mnie najbardziej od razu „uderza” ( nie piszę o tych propozycjach dobrych – dobre nie są kontrowersyjne, więc warto je wprowadzić ), to na przykład :
- umożliwienie członkom pzs ( a więc wszystkim klubom )przeglądanie ksiąg i dokumentów pzs, sporządzania bilansu i żądania wyjaśnień od zarządu pzs. Znając „życie” i wielość nurtujących działaczy kwestii jestem przekonany, że przepis ten doprowadzi do kompletnego „unieruchomienia” związku. Zamiast rozwijać dyscyplinę, pzs stanie się biurem pism, podań, skarg i zażaleń. Ja wiem, że to rozwiązanie czerpie z KSH, ale „odrywa się nieco od rzeczywistości”. Nie należy utożsamiać działacza z terenu ze wspólnikiem spółki zainteresowanym zyskiem. To będą zgoła odmienne pytania i ich wielość. Są organy związku, jest Minister jako organ nadzoru ( ze zwiększonymi kompetencjami o nadzór nad regulaminami ) – wystarczy.
- obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych przez członków zarządu. Przyznam szczerze, że „z tamtych czasów” wiele nie pamiętam, ale wiem z historii do czego prowadzi zbyt duża kontrola obywatela przez władzę. Czy przypadkiem nie idziemy w kierunku jakiegoś absurdu ? Czy związki sportowe ( ich działacze ) są aż tak ważni i mają wpływ na nasz kraj i świat ?
- wprowadzenie pojęć niedookreślonych, typu : członek zarządu ma się powstrzymać od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami pzs ( już tu widzę opozycję sprowadzającą wszystkie działania zarządu do wspólnego mianownika działalności sprzecznej z interesami związku i ciągłe kłótnie ), zakaz łączenia funkcji członka zarządu z funkcją pełnioną w sztabie szkoleniowym ( ? ).
To tak w dużym skrócie z uwagi na objętość bloga. To, czego zabrakło w propozycjach zmian z mojego doświadczenia to na przykład propozycja nowelizacji art. 12a i 12b. Jak tu się nic nie zmieni, to nie wiadomo dlaczego setki tysięcy osób trenujących w 15 dyscyplinach sportu ( często z ogromnymi tradycjami ) nie będzie mogło się pochwalić, że są członkami wcześniej już istniejącego polskiego związku sportowego. Nie pochwali się też tym wiele innych osób ulegających trendom nowych dyscyplin sportu.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.