04.09.2013
Dwa tygodnie temu poruszony został temat wyboru sportów olimpijskich oraz kryteriów stosowanych przy podejmowaniu tej decyzji. Tym razem chciałbym powrócić do The World Games wraz z modelem ustalania listy dyscyplin, które znajdą się na tej imprezie. Widocznych jest kilka różnic w porównaniu z Igrzyskami Olimpijskimi, co postaram się akcentować w dalszej części tekstu.
Przede wszystkim widoczne jest zwiększenie roli Miasta-Gospodarza w procesie tworzenia ostatecznej listy dyscyplin. Ma to oczywiście na celu promocję sportów, które są popularne w danym regionie a także dostosowanie programu imprezy do możliwości infrastrukturalnych każdego organizatora. Jest to zatem istotna zmiana w porównaniu do omawianego wcześniej systemu olimpijskiego, gdzie każda dyscyplina oceniana była w poszczególne kategorie i na tej podstawie podejmowane były wiążące decyzje. O wiele ciężej w tym momencie o „ukłon w stronę gospodarza jak ma to miejsce w przypadku The World Games.
Ustalanie ostatecznej listy sportów Igrzysk Sportów Nieolimpijskich można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest utworzenie oficjalnej listy sportów The World Games przez International World Games Association, w porozumieniu ze światowymi federacjami sportowymi a także z gospodarzem imprezy. W przypadku The World Games 2017 decyzja ma zostać podjęta w przeciągu kilkunastu tygodni.
Drugim etapem jest wybór tzw. dyscyplin zaproszonych, które wprawdzie nie zostały wpisane do oficjalnego programu sportowego, jednak ze względu m.in. na popularność na danym obszarze zostaną włączone do ostatecznej listy sportów. Organizatorzy The World Games we Wrocławiu, świadomi dużego zainteresowania tej imprezy przygotowali formularz aplikacyjny, który otrzymały zainteresowane strony. Zawiera on zarówno pytania otwarte, dotyczące dokładnych statystyk zainteresowanie dyscypliną, a także pytania zamknięte, m.in. o częstotliwość pojawiania się danej dyscypliny w polskich mediach oraz liczby zawodników, klubów (w tym na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska). Organizatorzy podkreślają jednak, że jest to dokument roboczy, który będzie podstawą do dalszej analizy.
W oparciu o odpowiedzi zawarte w formularzu, analizę warunków technicznych oraz poziom zainteresowania danym sportem, pod koniec roku zostanie podjęta decyzja o włączeniu pięciu dyscyplin do programu The World Games 2017. W ostatniej korespondencji z organizatorami imprezy uzyskałem informację, że formalne zgłoszenia otrzymano od przedstawicieli 19 sportów: futbol amerykański, kajak maraton, wioślarstwo (przy użyciu ergometrów), floorball (unihokej), futsal, karate tradycyjne, kickboxing, lacrosse, mma amatorskie, muaythai, ninepin bowling, powożenie, ringo, strzelanie dynamiczne, strzelanie historyczne, szachy, szybownictwo, tchoukball, żużel. Część z nich nie jest jednak branych pod uwagę, ponieważ aplikują o udział w oficjalnym programie. Które z dyscyplin chcieliby Państwo widzieć za 4 lata na imprezie we Wrocławiu?
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.