27.06.2016
W ostatnich dniach kierowane są do nas zapytania dotyczące wpływu wyniku referendum w sprawie Brexit na organizację współzawodnictwa piłkarskiego na Wyspach Brytyjskich. Czy rzeczywiście europejski rynek transferowy w ostatnich dniach wywrócił się do góry nogami? Otóż niekoniecznie.
Zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej, Każde Państwo Członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii. Pamiętajmy jednak, że samo przeprowadzenie referendum nie oznacza dokonania wyżej wskazanej czynności. Konieczna jest bowiem notyfikacja tego zamiaru Radzie Europejskiej. Dopiero po niej prowadzone będą negocjacje i zawarcie umowy określającej dalsze relacje prawne Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Nikt nie jest w stanie określić, kiedy ostatecznie nastąpią skutki prawne Brexit oraz na jakich zasadach odbywać będzie się dalsza współpraca zainteresowanych stron. W mojej ocenie błędne jest zatem wyrokowanie na temat kształtu rynku transferowego w Anglii w przyszłości, jednocześnie opierając się na obowiązujących obecnie przepisach krajowych i międzynarodowych federacji piłkarskich.
Pierwszym z nich jest art. 19 Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników, zgodnie z którym Międzynarodowe transfery zawodników dozwolone są jedynie, jeżeli zawodnik ukończył 18 rok życia. Dopuszczalny jest jednakże transfer zawodnika, który ukończył 18-ty rok życia odbywający się w ramach terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przy spełnieniu dodatkowych wymogów związanych z zapewnieniem zawodnikowi odpowiedniego poziomu edukacji oraz szkolenia sportowego. Z treści obowiązującego obecnie przepisu nie należy jednakże wyprowadzać daleko idących wniosków związanych z brakiem możliwości przeprowadzania transferów zawodników niepełnoletnich w ramach terytorium Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy, że Regulamin FIFA podlega ciągłym zmianom, a jego obecny kształt znacznie różni się od pierwszej wersji, która weszła w życie w 2001 roku. Jako przykład warto wskazać niedawne dodanie przepisów zakazujących w praktyce Third Party Ownership, czyli współfinansowaniu transferów przez osoby trzecie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której okoliczność nastąpienia skutków wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE nie zostanie uwzględniona w systematycznie nowelizowanych przepisach FIFA. Zmiany mogą przykładowo przybrać format okresów przejściowych albo zwiększenia zasięgu terytorialnego obowiązywania przepisu art. 19 Regulaminu. Pamiętajmy, że mówimy o najbardziej medialnej i dochodowej lidze piłkarskiej na świecie oraz najwyższych kwotach padających w kontekście transmisji telewizyjnych.
Podobnie rzecz ma się z pozwoleniami na pracę, które przyznawane są zawodnikom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Po pierwsze, nie można całkowicie wykluczyć, że Wielka Brytania pomimo wystąpienia z Unii Europejskiej pozostanie członkiem EOG. Po drugie, w mojej ocenie system przyznawania pozwoleń na pracę w najbliższych latach ulegnie zmianom, uwzględniającym Brexit. Obecne kryteria promują państwa z czołówki rankingu FIFA oraz zawodników występujących w reprezentacjach narodowych. Nie ma jednak przeszkód, dla których nowe zasady nie stawiałyby w bardziej uprzywilejowanej pozycji zawodników europejskich, m.in. poprzez złagodzenie wymogów dotyczących występów w reprezentacji narodowej.
Czy w mojej ocenie Brexit będzie mieć wpływ na kształt brytyjskiego rynku transferowego? Prawdopodobnie będzie stanowić pewien impuls dla klubów do bardziej odważnego stawiania na rodzimych zawodników, jednak nie dopatrywałbym się w tym przypadku rewolucji. Zmiany będą bowiem odczuwalne dopiero za kilka sezonów, a dodatkowo brytyjski pragmatyzm nie pozwoli na drastyczne osłabienie globalnej marki, jaką niewątpliwie jest obecnie Premier League.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.