Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Alternatywne formy rozwiązywania sporów sportowych

30.10.2018

Oprócz arbitrażu i mediacji  istnieje wiele alternatywnych form rozwiązywania sporów sportowych. Jednym z przykładów mogą być negocjacje. Negocjacje są jedną  z najprostszych metod wyjścia ze sporu przez zwaśnione ze sobą strony. Są one po prostu dialogiem prowadzonym przez strony bez udziału osób zewnętrznych.

Kolejnym sposobem rozwiązywania sporów  sportowych są tzw. mini-trial. W mini-trial stronom konfliktu wskazuje się potencjalny i najbardziej prawdopodobny wynik sprawy poprzez skierowanie jej na drogę sądową. Skłania to często strony do różnych przemyśleń swojej sytuacji. Ostatecznie pozwala to na wypracowanie kompromisu, który w opozycji do orzeczenia sądowego  pozwoli na uwzględnienie interesów obu stron. Jeżeli taki kompromis nie zostanie wypracowany, osoba która prowadzi mini-trial stwierdza według niego najodpowiedniejsze rozwiązanie sporu, a następnie narzuca je stronom. Następnym sposobem rozwiązywania sporów sportowych są hybrydy ADR, które łączą arbitraż i mediacje. Są tzw arb–med albo med-arb.

Metoda arb-med rozpoczyna się rozwiązywaniem sporu przez przeprowadzenie postępowania arbitrażowego. Wynikiem jego jest niewiążące dla stron albo warunkowo zawieszone orzeczenie panelu arbitrażowego. Strony mając na uwadze werdykt, który może zakończyć się niepowodzeniem, zasiadają do mediacji w celu wypracowania konsensusu, który będzie bardziej zadawalający dla obu stron w porównaniu z wcześniej przyjętym rozstrzygnięciem w ramach procedury arbitrażowej.

Przeciwną metodą  do arb – med jest med – arb. Jest to metoda, która opiera się na tym samym założeniu, ale przeprowadzona w odwrotnej kolejności. Kolejnym ciekawym sposobem rozwiązywania sporów w sporcie jest proces koncyliacji, który jest zbliżony do mediacji. Różnicą miedzy koncyliacją, a mediacją jest stopień ingerencji osoby trzeciej, która prowadzi dialog w spectrum wypracowanego rozwiązania. Koncyliator ma możliwość sugerowania rozwiązań, które mogą okazać dla toczących spór stron najkorzystniejsze lub najłatwiejsze do zaakceptowania. Koncyliacja jako inna metoda rozwiązywania sporów w sporcie nie jest  tak szeroko rozpowszechniona jak arbitraż czy mediacje, jednak może  stanowić ona dla nich odpowiednią  alternatywę.

Uważam, że inne formy rozstrzygania sporów  sportowych mogą okazać się skutecznym rozwiązaniem. Są to ciekawe formy, które w porównaniu do tradycyjnych metod rozwiązywania sporów mogą okazać się dodatkowym, a także cennym narzędziem, które można zastosować w rozwiązaniu wielu sporów.

Warto również posłuchać w formie podcastu: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/alternatywne-formy-rozwiazywania-sporow-sportowych[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności