13.06.2019
Wśród podmiotów działających w środowisku piłkarskim na rzecz bezpieczeństwa imprez sportowych na szczególną uwagę zasługuje Wydział ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich.
Wydział ten funkcjonuje w ramach Polskiego Związku Piłki Nożnej jako organ wykonawczy Zarządu PZPN. Do jego zadań należy wykonywanie uchwał, postanowień władz PZPN w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i porządku na obiektach piłkarskich, opiniowanie projektów budowy, modernizacji obiektów piłkarskich, gromadzenie oraz przetwarzanie informacji o stanie infrastruktury obiektów piłkarskich szczebla centralnego, sprawowanie kontroli organizacji meczów w zakresie zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa zawartymi w przepisach FIFA, UEFA, państwowych, związkowych, a także współpraca z państwowymi i samorządowymi jednostkami zabezpieczającymi porządek bezpieczeństwo na stadionach piłkarskich. Wydział ten, również odpowiada za organizację szkoleń kierowników ds. bezpieczeństwa spikerów, delegatów, przewodniczących wydziałów bezpieczeństwa wojewódzkich związków piłki nożnej, opracowywanie przepisów związkowych oraz wnioskowanie o ich zmianę w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku na obiektach piłkarskich. Do zadań Wydziału ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarski należy także współpraca z organizacjami, stowarzyszeniami porządkowymi w zakresie popularyzowania bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich, współpraca z przedstawicielami środków masowego przekazu, w celu propagowania pozytywnych wzorców zachowań na obiektach piłkarskich, współpraca z innymi federacjami piłkarskimi w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz doskonalenie organizacji meczów piłkarskich.
Na strukturę Wydziału ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich składają się trzy zespoły:
Zespół ds. organizacyjnych, Zespół ds. infrastruktury sportowej oraz Zespół do sp. kultury widowni. Pierwszy jest powołany do zabezpieczenia realizacji uchwał, postanowień władz piłkarskich w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na obiektach piłkarskich. Do zakresu jego działań należy m.in. nadzór nad realizacją uchwał , postanowień PZPN w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i porządku na stadionach oraz organizacja szkoleń kierowników ds. bezpieczeństwa, a także spikerów szczebla centralnego.
Z kolei Zespół ds. infrastruktury sportowej został powołany do kontroli, nadzoru budowy i modernizacji infrastruktury obiektów piłkarskich zgodnie z przepisami FIFA, UEFA, państwowymi, związkowymi oraz do kontroli procesu licencyjnego w zakresie infrastruktury obiektów piłkarskich . W szczególności zadaniem tego wydziału jest ocena projektów budowlanych i modernizacji obiektów piłkarskich, w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zawodów, widzom, służbom porządkowo ratowniczym, opracowywanie przepisów związkowych, ich aktualizacja w celu poprawy warunków bezpieczeństwa i porządku publicznego na stadionach, opracowywanie okresowych analiz o stanie bezpieczeństwa infrastruktury na stadionach w rozgrywkach centralnych, a także konsultowanie nowych rozwiązań technicznych z przedstawicielami Policji, biur projektowych oraz z właścicielami stadionów.
Następny z wymienionych zespołów, tj. Zespół ds. kultury widowni jest powołany do kontroli przebiegu imprezy masowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także do egzekwowania uchwał PZPN dotyczących zachowań uczestników meczów piłki nożnej. Zakresem jego działalności jest m.in. weryfikacja, analiza, ocena tekstów, grafiki, wizerunków, symboli, skrótów myślowych, literowych, cyfrowych, piktogramów eksponowanych na wszelkiego rodzaju transparentach, flagach, banerach czy planszach. Ponadto wydział ten weryfikuje wszelkie wydawnictwa literatury, folderów, biuletynów, gazetek, ulotek, plakatów, naklejek, informacji pisanych, obrazkowych i graffiti eksponowanych na obiektach sportowych, ocenia wyrażane przez osoby znajdujące się na obiekcie sportowym wygłaszane hasła, symbole, gesty, śpiewy czy treści neofaszystowskie, komunistyczne, rasistowskie oraz nacjonalistyczne.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.