11.12.2018
Współczesny znaczny rozwój sportu powoduje, że jest on bardzo ważnym obszarem politycznej interwencji państw jak i również rządowych organizacji międzynarodowych. Państwo poprzez swoją politykę może rozwiązać wiele kwestii sportowych. Sport jest traktowany jako użyteczne narzędzie służące do realizacji działań politycznych.
Polityka sportowa państwa może być pojmowana jako polityka w wymiarze wewnętrznym (krajowym) oraz zewnętrznym (międzynarodowym). W wewnętrznym wymiarze działania władzy publicznej ( administracji rządowej i samorządowej) obejmuje sport powszechny i sport wyczynowy. Polega na promowaniu aktywności fizycznej w społeczeństwie (główny nacisk na dzieci, młodzież), tworzeniu ram prawno - organizacyjnych funkcjonowania ruchu sportowego, rozwijaniu infrastruktury sportowej, finansowaniu sportu ze środków publicznych, zapewnianiu bezpieczeństwa w sporcie np. zawodnikom, a także na zapobieganiu patologiom, które są związane z rywalizacją w sporcie (jak korupcja, chuligaństwo stadionowe czy doping). Potencjał ekonomiczny i społeczny, który drzemie w sporcie powoduje, że często zaczyna on służyć realizacji polityki państwa w dziedzinach takich jak: ochrona zdrowia, edukacja, zatrudnienie, kultura, integracja społeczna. Znaczący potencjał ekonomiczny i społeczny na realizację polityki państwa ma też turystyka. Dzięki niej następuje rozwój miast i obszarów wiejskich. Również polityka państwa, która dotyczy różnych obszarów życia społecznego i ekonomicznego wywiera znaczący wpływ na sport. Ponadto sport z racji swojego szerokiego zasięgu i pozytywnych skojarzeń jest chętnie wykorzystywany w kampaniach wyborczych. W zewnętrznym wymiarze polityka sportowa skupia się na głównie na organizowaniu jak i również uczestniczeniu w wielkich w wielkich międzynarodowych imprezach sportowych. Przede wszystkim jest to element budowania wizerunku oraz prestiżu międzynarodowego państwa. Bardzo często stanowi dobrą okazję do ukazania potęgi gospodarczej. Ponadto polityka sportowa państwa jest czasem narzędziem do walki politycznej i ideologicznej. Dotyczy to zwłaszcza Igrzysk Olimpijskich. W tym znaczeniu mamy często sytuację z upolitycznieniem sportu. Ponadto sport stanowi także podstawę współpracy międzynarodowej. Współpraca ta jednoczy państwa w dążeniu do osiągania wspólnych celów (np. zwalczaniu dopingu w sporcie). Bywa również okazją do nawiązywania oraz rozwijania stosunków dyplomatycznych. Polityka ma znaczący wpływ na sport, tak jak sport na politykę. Obie dziedziny mają znaczne oddziaływanie na siebie. Wpływają one w istotny sposób na rozwój wielu dziedzin. Dzięki obustronnym relacjom budują spójność i integrację między sobą. Dzięki temu przyczyniają się do rozwoju i kształtowania społeczeństwa.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.