Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Legislacja

Polityka w stosunku do sportu

11.12.2018

Współczesny znaczny rozwój sportu powoduje, że jest on bardzo ważnym obszarem politycznej interwencji państw jak i również rządowych organizacji międzynarodowych. Państwo  poprzez swoją politykę może rozwiązać wiele kwestii sportowych. Sport jest traktowany jako użyteczne narzędzie służące do realizacji działań politycznych.

Polityka sportowa państwa może być pojmowana jako polityka w wymiarze wewnętrznym (krajowym) oraz zewnętrznym (międzynarodowym). W wewnętrznym wymiarze działania władzy publicznej ( administracji rządowej i samorządowej)  obejmuje sport powszechny i sport wyczynowy. Polega na promowaniu aktywności fizycznej w społeczeństwie (główny nacisk na dzieci, młodzież), tworzeniu ram prawno - organizacyjnych funkcjonowania ruchu sportowego, rozwijaniu infrastruktury sportowej, finansowaniu sportu ze środków publicznych, zapewnianiu bezpieczeństwa w sporcie np. zawodnikom, a także na zapobieganiu patologiom, które są związane z rywalizacją w sporcie (jak korupcja, chuligaństwo stadionowe czy doping). Potencjał ekonomiczny i społeczny, który drzemie w sporcie powoduje, że często zaczyna on służyć realizacji polityki państwa w dziedzinach takich jak: ochrona zdrowia, edukacja, zatrudnienie,  kultura,  integracja społeczna. Znaczący potencjał  ekonomiczny i społeczny na realizację polityki państwa ma też turystyka. Dzięki niej następuje rozwój miast i obszarów wiejskich.   Również polityka państwa, która dotyczy różnych obszarów życia społecznego i ekonomicznego wywiera znaczący  wpływ na sport. Ponadto sport z racji swojego  szerokiego zasięgu i pozytywnych skojarzeń jest chętnie wykorzystywany w kampaniach wyborczych. W zewnętrznym wymiarze polityka sportowa skupia się na głównie na organizowaniu jak i również uczestniczeniu w wielkich w wielkich międzynarodowych imprezach sportowych. Przede wszystkim jest to element budowania wizerunku oraz prestiżu międzynarodowego państwa. Bardzo często stanowi dobrą okazję do ukazania potęgi gospodarczej. Ponadto polityka sportowa państwa jest czasem narzędziem do walki politycznej i ideologicznej. Dotyczy to zwłaszcza Igrzysk Olimpijskich. W tym znaczeniu mamy często sytuację z upolitycznieniem sportu. Ponadto sport stanowi także podstawę współpracy międzynarodowej. Współpraca ta jednoczy państwa w dążeniu do osiągania wspólnych celów (np. zwalczaniu dopingu w sporcie). Bywa również okazją do nawiązywania oraz rozwijania stosunków dyplomatycznych. Polityka ma znaczący wpływ na sport, tak jak sport na politykę. Obie dziedziny mają znaczne oddziaływanie na siebie. Wpływają one w istotny sposób na  rozwój wielu dziedzin. Dzięki obustronnym relacjom budują spójność i integrację między sobą. Dzięki temu przyczyniają się do rozwoju i kształtowania społeczeństwa.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności