Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Zwyczaje sportowe jako źródło prawa sportowego

20.11.2018

Określone miejsce spośród źródeł prawa sportowego przyznaje się zwyczajom sportowym. Tak jak w przypadku innych dziedzin prawa pod pojęciem zwyczaju należy rozumieć ukształtowaną w danej społeczności praktykę zachowania, która jest traktowana jako przyjęta norma postępowania według dominującej w tej społeczności opinii.

Zwyczaje sportowe pełnią różnorodne funkcje w dobie prawa stanowionego. Po pierwsze należy podkreślić funkcję kreacyjną. Ma ona wpływ na kształtowanie się reguł sportowych, a w szczególności reguł gry. Utrwalone zwyczaje w postaci skodyfikowanych  reguł gry stały się motorem napędowym instytucjonalizacji sportu. Dzięki temu współcześnie  następuje tendencja do formalizacji, standaryzacji oraz unifikacji zwyczajów sportowych. Następnie należy wskazać na korekcyjną funkcję zwyczaju. Funkcja ta stanowi formę nacisku, która prowadzi do zmiany prawa stanowionego.

Obok zwyczajów sportowych warto wspomnieć o dobrych obyczajach w sporcie, które są utożsamiane m.in. z zasadą fair play. Odnoszą się one do pewnego pożądanego w sporcie systemu wartości. W porównaniu do obyczajów sportowych, zwyczaje sportowe nie są wyróżniane w oparciu o kryterium wartościujące. Pomimo tego zwyczaje sportowe i dobre obyczaje w sporcie mogą oddziaływać wzajemnie na siebie. Pozytywnie oceniane zwyczaje mogą być podstawą do ustalenia dobrego obyczaju.

Zwyczaje sportowe jako źródło prawa sportowego mogą być podstawą do realizacji danego zadania. Dzięki pełnionym funkcjom są wartościowym uzupełnieniem, a przede wszystkim mogą okazać się  pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów.

Post dostępny również w formie PODCASTU: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/zwyczaje-sportowe-jako-zrodlo-prawa-sportowego[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności