20.11.2018
Określone miejsce spośród źródeł prawa sportowego przyznaje się zwyczajom sportowym. Tak jak w przypadku innych dziedzin prawa pod pojęciem zwyczaju należy rozumieć ukształtowaną w danej społeczności praktykę zachowania, która jest traktowana jako przyjęta norma postępowania według dominującej w tej społeczności opinii.
Zwyczaje sportowe pełnią różnorodne funkcje w dobie prawa stanowionego. Po pierwsze należy podkreślić funkcję kreacyjną. Ma ona wpływ na kształtowanie się reguł sportowych, a w szczególności reguł gry. Utrwalone zwyczaje w postaci skodyfikowanych reguł gry stały się motorem napędowym instytucjonalizacji sportu. Dzięki temu współcześnie następuje tendencja do formalizacji, standaryzacji oraz unifikacji zwyczajów sportowych. Następnie należy wskazać na korekcyjną funkcję zwyczaju. Funkcja ta stanowi formę nacisku, która prowadzi do zmiany prawa stanowionego.
Obok zwyczajów sportowych warto wspomnieć o dobrych obyczajach w sporcie, które są utożsamiane m.in. z zasadą fair play. Odnoszą się one do pewnego pożądanego w sporcie systemu wartości. W porównaniu do obyczajów sportowych, zwyczaje sportowe nie są wyróżniane w oparciu o kryterium wartościujące. Pomimo tego zwyczaje sportowe i dobre obyczaje w sporcie mogą oddziaływać wzajemnie na siebie. Pozytywnie oceniane zwyczaje mogą być podstawą do ustalenia dobrego obyczaju.
Zwyczaje sportowe jako źródło prawa sportowego mogą być podstawą do realizacji danego zadania. Dzięki pełnionym funkcjom są wartościowym uzupełnieniem, a przede wszystkim mogą okazać się pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów.
Post dostępny również w formie PODCASTU: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/zwyczaje-sportowe-jako-zrodlo-prawa-sportowego[/embed]
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.