12.08.2016
MMA to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. Jak pokazują ostatnie doniesienia również struktury organizacyjne MMA co raz lepiej się rozwijają – międzynarodowa federacja IMMAF złożyła aplikację do SportAccordu by w dalszej perspektywie uzyskać uznanie MKOl. Tymczasem w USA powstał pierwszy związek zawodowy najlepszych fighterów.
Rozwój najlepszej organizacji UFC (sprzedaż tej organizacji za 4 miliardy dolarów stanowi najwyższą transakcję w historii sportu) doprowadził wzorem innych najlepszych lig sportowych ze Stanów Zjednoczonych do powstania struktur organizacyjnych mających na celu ochronę zawodników. W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się bowiem o powstaniu Profesjonalnego Związku Zawodników (PFA – Professional Fighters Association), które ma na celu ochronę praw zawodników, a także reprezentację ich i działanie w ich imieniu w rozmowach z władzami UFC.
Związek ten został założony przez znanego amerykańskiego managera sportowego, adwokata oraz ekonomistę i uzyskał wsparcie innych dużych związków zawodowych sportowców działających na terenie USA – MLBPA (baseball), NFLPA (futbol amerykański), NHLPA (hokej) czy NBAPA (koszykówka).
Co ciekawe w USA w MMA działa jeszcze kilka innych dużych organizacji zrzeszających zawodników mieszanych sztuk walki, aczkolwiek jak wynika z informacji prasowej, nie będą oni mogli być członkami założonego związku zawodowego, gdyż zrzeszeni w nim mogą być tylko zawodnicy zakontraktowani przez UFC.
W USA związki zawodników działające przy najlepszych ligach sportowych to norma. Czy również tak jest w Polsce ? Niestety nie aczkolwiek zgodnie z przepisami byłoby to możliwe Ustawa o związkach zawodowych definiuje taki związek jako dobrowolną i samorządną organizację ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.
Co więcej związek zawodowy o charakterze sportowy w Polsce już istnieje – jest to Polski Związek Piłkarzy, który ma na celu zwiększenie solidarności między piłkarzami, a także propagowanie i obronę ich praw. W teorii przy Polskich Związkach Sportowych funkcjonują również odpowiednie Komisje Zawodnicze, aczkolwiek w praktyce w większości nie działają one sprawnie.
W konsekwencji należałoby się zastanowić czy przykładowo w dyscyplinach, w których rozgrywki są w pełni zawodowe nie ma miejsca na powstanie związku zawodowego zawodników tej dyscypliny.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.