05.11.2013
Jednak jeszcze przez jakiś czas będziemy świadkami zawirowania związanego z tegorocznym finałem ENEA Ekstraligi, który już i tak przejdzie do niechlubnej historii polskiego żużla. Jak się bowiem okazuje 4 listopada br. Unibax Toruń złożył odwołanie do Trybunału Polskiego Związku Motorowego na orzeczenie Komisji Orzekającej ligi z dnia 19.10.2013 r., która nałożyła na klub określone w orzeczeniu kary za nie przystąpienie do tegorocznego finału ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra.
Przypomnijmy, że w swoim orzeczeniu Komisja Orzekająca nałożyła na Unibax szereg kar w tym grzywnę w łącznej wysokości niemal 2.5 miliona złotych oraz rozpoczęcie nowego sezonu z dorobkiem 12 ujemnych. Ponadto pierwsze trzy kolejki nowego sezonu kibice Unibaxu będą mogli zobaczyć na żywo za symboliczną złotówkę. A wszystko to na nowocześniejszym obiekcie żużlowym na świecie – toruńskiej Motoarenie. Przyjrzyjmy się na jakiej podstawie Unibaxowi przysługiwało prawo odwołania.
Odwołanie przysługiwało zgodnie z dyspozycją art. 51 ust. 1-7 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Motorowego (zwany dalej „RD ), w zw. z art. 311 ust. 1- 5 Regulaminu Dyscyplinarnego Sportu Żużlowego, który stwierdza, że obwinionemu (w tym wypadku Unibax Toruń) przysługuje prawo złożenia odwołania od orzeczenia Komisji Orzekającej do Trybunału Związku. Takie odwołanie powinno być złożone na piśmie za pośrednictwem organu dyscyplinarnego, który wydał zaskarżoną orzeczenie w terminie 14 dni od daty doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
Warto jednak zauważyć, że art. 51 ust. 7 RD wyraźnie wskazuje, że wniesienie odwołania do Trybunału Związku nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, w związku z czym:
zawarte w orzeczeniu dyscyplinarnym postanowienia, obowiązki do wykonania lub nakazy, muszą zostać wykonane w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia, chyba że organ dyscyplinarny wyznaczył inny termin,nałożone w orzeczeniu dyscyplinarnym kary pieniężne lub odszkodowania muszą być wpłacone na konto ZG PZM, SE, klubu lub osoby, której przysługują w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia, chyba że organ dyscyplinarny wyznaczył inny termin,
pod rygorem automatycznego zawieszenia obwinionego do czasu wykonania nałożonych obowiązków, nakazów oraz uiszczenia kar lub odszkodowań. Jak więc wynika z powyższego wniesienie odwołania nie wstrzymało wykonania kar nałożonych na Unibax co powoduje konieczność zapłacenia orzeczonej grzywny. W innym wypadku klub może zostać zawieszony do czasu wykonania orzeczonych w pierwszej instancji kar.
Ponadto zgodnie z art. 57 RD wniesione odwołanie powinno zawierać nie tylko oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, ale również przedstawienie zgłaszanych zarzutów oraz ich uzasadnienie, a także określenie czego odwołujący się domaga.
Jak na odwołanie może zareagować Trybunał? Innymi słowy sprawdźmy jakie możliwości przysługiwać będą Trybunałowi. W tym wypadku należy odwołać się do dyspozycji art. 69 RD, który stwierdza: „Rozpatrując odwołanie skład orzekający wydaje orzeczenie, w którym może:
utrzymać w mocy zaskarżone orzeczenie, albouchylić zaskarżone orzeczenie w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając to orzeczenie – umorzyć postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części, alboumorzyć postępowanie odwoławcze.
Następnie po wydaniu orzeczenia na wniosek strony postępowania istnieje możliwość sporządzenia jego uzasadnienia. Uzasadnienie powinno zgodnie z art. 72 ust. 4 RD zawierać:
wskazanie jakie fakt skład orzekający uznał za udowodnione lub nie udowodnione, na jakiej w tej mierze oparł się na dowodach i dlaczego nie uznał dowodów przeciwnych,wyjaśnienie podstawy prawnej orzeczenia.
Przed nami jeszcze kilka tygodni oczekiwania na ostateczne stanowisko i wymiar kary w niniejszej sprawie. Zapewne sympatyków żużla w Polsce ciekawi czy podtrzymane zostaną drastyczne kary dla Unibaxu czy też może Trybunał zastosuje łagodniejszy wymiar kar wynikający z Regulaminy Dyscyplinarnego. Na ostateczną decyzję przyjdzie jeszcze nam chwilę poczekać. I to ostateczną dosłownie, bowiem zgodnie z art. 75 RD – „Orzeczenia Trybunału są ostateczne z chwilą ich wydania, z zastrzeżeniem art. 75 RD , który dotyczy postępowania odwoławczego od orzeczeń Trybunału, gdzie orzekał on w pierwszej instancji, co w niniejszej sprawie nie miało miejsca.
Póki musimy czekać na ostateczne orzeczenie od Trybunału każdy z nas zgodnie z własnym przekonaniem może pozwolić sobie na wcielenie się w jednego z członków składu orzekającego i wydanie swojego wyroku. A więc według Państwa należy: utrzymać kary czy też uchylić zaskarżone orzeczenie w całości lub części? A może jednak umorzyć postępowanie odwoławcze?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.