09.11.2015
Na przestrzeni ostatniego roku nasza Kancelaria otrzymała zlecenia poprowadzenia blisko 20 spraw osób podejrzanych o stosowanie dopingu. Oczywiście słowo „podejrzanych” jest słowem kluczowym, bowiem gro ze spraw już zakończonych zakończyło się naszym sukcesem. I to ze względów merytorycznych, a nie proceduralnych (do nieprzestrzegania których również można mieć często wiele zastrzeżeń).
Dlatego też często towarzyszące nam pytanie o etykę i o to, czy warto takie sprawy prowadzić, w momencie oczyszczenia sportowca z obrzydliwie postawionych zarzutów i osądów (bo jak to inaczej nazwać kiedy później okazuje się, że były nieprawdziwe) daje odpowiedź, że warto. Zupełnie jak w prawie karnym, dopóki wina nie zostanie udowodniona i osoba skazana, poczytuje się ją za niewinną.
Zupełnie inną jednak kwestią jest świadome stosowanie dopingu. I to tego w najgorszym wymiarze. Coraz częściej słyszę, że za chwilę będziemy mieć do czynienia z jego genetycznymi powiązaniami. Przerażające. I przerażające jest to, że wiele międzynarodowych federacji sportowych wciąż przymyka na to oko, bo albo by ich znaczenie zostało zmarginalizowane, albo najzwyczajniej w świecie mamy do czynienia z korupcją.
Ostatnio widziałem firm „Strategia mistrza” ukazujący całą prawdę Lance Armstronga. Jest tam też ciekawy wątek UCI, której wygodnie było pewne rzeczy akceptować. To samo czytam i słyszę o IAAF – słowem – zmowa milczenia (bez względu na pobudki).
Dzisiejszy blog napisałem wczoraj (w niedzielę). Nie znam zatem jeszcze raportu WADA o działaniach na tym polu w Rosji. Mogę się jedynie domyślać, że zawieszenie przed rosyjską federację lekkoatletyczną pięciu sportowców to dopiero „wierzchołek góry lodowej”.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.